DİKKAT ! BU BİLGİLER TELİF ESERİ OLUP YAZARI VE YAYINEVİMİZDEN  İZİN ALINMADAN KULLANILMAMALIDIR.

GÜRSEL YAYINEVİ SİTE BAŞINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

BİLGİ PAYLAŞILDIKÇA KIYMETİ ARTAR!

Recep CAMCI
1933  yılında Yavruturna Mahallesi Kulaksız Sokak 4 nolu hanede dünyaya  gözlerimi açmışım. Babam  Hafız  Ahmet Efendi, annem Suade Hanım efendidir.  Dünyaya  gözlerimi açtığımdan itibaren  evimizde  kendimi dini ve manevi yaşantı içerisinde  buldum. Baba annem Hafız Kafiye Hanım efendi,daha  küçük  yaşta iken beni eğitimine aldı.  Karşılıklı sevgi,muhabbet ve şefkatle beni eğitti.  Yaradılışımda mevcut olan aşk ve tasavvufa karşı  temayül gün  geçtikçe artıyor,ruhumda ızdırap ve ızdırar sanki  beni manevi alemlerde bir bir arayış  içerisinde  gezdiriyordu. Babaannem evde devamlı  talebelere Kur'an talimi ile meşguldü. Bu Durum, Kur'an-ı  Kerim'i  okumam  hususunda benim için büyük  bir fırsat idi. Çok küçük yaşta Kur' an-ı Kerim'i okudum. Sesimin çok güzel ve müsait oluşu,daha çocukken dinleyenleri hayrette bırakıyor, kendi  sesime  kendimde  sanki aşık olmuştum,durmak ve  dinmek  bilmeyen  bir heyecan ile hep okumak istiyordum. Yedi yaşımda babam Hafız  Ahmet Efendiden hıfza başladım. Hıfsımın yarısını babamdan,diğer yarısını da mahallemiz Kulaksız  Camii  İmam Hatibi merhum Hafız Bekir Efendiden ikmal ettim. 
Merhum Hafız Yusuf Batumlu Hocaefendi den tecvit "talim" tashihi maruf yani,ağız içinde harflerin  çıktığı  mahreç ilmini okudum. Daha sonra yine kıraatle  alakalı  merhum  Göreleli Hafız Halil Ayhan  Efendiden  Kur'an talimi ile alakalı ders aldım ve yine kıraatle alakalı Hafız Bahattin Efendiden  aşere okudum.  Bu on  kıraat üzerine "Sure-i İbrahim"e  kadar  Kur'an-ı Kerim'i yazdım. Bu meyan da  merhum babamın,zamanın ileri gelen büyüklerinin ısrarlı teşvikleri ile Çorum Vaizi merhum Hacı Hakkı  Adıgüzel  Efendiden, merhum Server Ahıskalı  Hocaefendilerden  Arapça  ders  almaya başladım. Bu din dersleri ilkokula gitmemi engelliyordu.  Bu husus  bir eksiklik olarak beni rahatsız ediyordu. 1945'te ilkokula başladım. Gittiğim sene öğretmenlerimin  yardım teşvikiyle  3. Sınıfı  bitirdim.  Bu öğretmenlerimin  çoğu merhum  oldular. Çok  kabiliyetli  ve  yetenekli yaşlı öğretmenler idi. 1948 senesinde Gazipaşa İlkokulundan mezun oldum. Hem ilkokul derslerim, hem  Kur'an-ı Kerim ve Arapça dersleri ile birlikte devam etti.   İlkokuldan  sonra  orta  ve  lise kısımlarını devam etmeme  rahmetli   babam kesinlikle karşı çıktı. Onun  bütün arzusu yetenekli bir din adamı olmamı arzu ediyordu. 
Çorum  Müftüsü  merhum  Mustafa   Özel Hoca Efendiden tefsir, Hadis,Fıkıh derslerine devam ettim.  Bu  derslerle beraber  zamanın mutasavvıf gönül ehli zatlarla sohbet derleri devam etti. Büyük  faide gördüğüm,benim ruh terbiyem hususunda  büyük   himmet ve gayretleri olan tasavvuf yolunun halka zincirinin son kamilleri ve fevkalade istifade ettiğim,mülakat ve terbiyeleri bıkmadan, usanmadan, zevk, şevk ve aşk içerisinde  uzun  seneler devam etti. Bu zatlardan tasavvufi usul,erkan ve ayin talimleri gördüm. 
1945 te askerlik görevimi Ankara Etimesgut  2. Zırhlı Tugay  Bando  Bölüğünde çok rahat ve fevkalade huzur içerisinde  yaptım. Bu esnada tedrisat durmadı. Sınıfımın bando  olması  münasebetiyle yetkili  müzisyenlerle  beraber olduk. Bu iki sene zarfında gerek Türk,Musikisinde gerek Tasavvuf  Musikisinde  fevkalade  istifadelerim oldu. Tekke Musikisi  repertuarım 1300  eserin  hemen üstündedir. Bunu bir öğünme yönüyle değil de Cenab-ı Hakk'a tahdisi şükran için ifade ediyorum.  1956 - 57 ders yılında Çorum İmam Hatip Okulunda  Kur'an-ı  Kerim Öğretmeni olarak tayin olundum. Kur'an-ı Kerim'le beraber 1.2.3. sınıfların din  dersleri ve  akaid derslerini  birlikte yürüttüm. Aynı yılın Kasım ayının  sekizinde Yurdanur Hanımefendi ile  evlendim.  Abdülvahhab isminde bir oğlum,Suade-i  Hakime  isminde  bir kızım var. Bunların  ikisi birisinden,ikisi  birisinden dört torunum var.  İmam  Hatip Okulunda pek çok faaliyetlerim oldu. Çorum'da ilk defa Mehter Takımını kurduk. 1959 da öğretmenlik görevimle beraber Bahçelievler  Camii  İmam  Hatipliğine tayin olundum. 1965 te, Bahçelievler  Camisiden Kubbeli Camii İmam Hatipliğine  tayin oldum.  1965  Haziranında İmam  Hatip    Okulundaki görevimden  ayrıldım. 1967 de Çorum  Ulu Camii  Baş İmam Hatipliğine tayin olundum. Fasılasız 30 yıl bu görevim devam etti. 1998 Temmuz ayında yaş  haddinden  emekli oldum. Halen Çorum Belediyesi himayesinde kurduğum Tasavvuf Müziği Topluluğu çalışmalarımız devam etmektedir.  Çeşitli  illerde  ve ilçelerde davet üzerine bu topluluğumuzla konserler verdik. Sıhhatimiz  elverdiğince  Çorum   halkının dini  hizmetlerine yardımcı  olmaya devam ediyorum.  Okuyan, dinleyen kardeşlerimizden dua istiyorum
Yayınevimizin basılmış ve sanal yayınlanmış dergilerinde yazıları bulunmaktadır.

20 Kasım 2016 tarihinde Yazarımız, Küçük bacanağımın babası Ulu Cami İmam Hatibi Recep CAMCI’YI kaybettik. Cenazesi 20 Kasım 2016 tarihinde ikindi namazını müteakiben Cami'ninde kılınan namazının ardından Ulu Mezarda toprağa verildi.

 

YAPTIKLARIM YAPACAKLARIMIN GARANTİSİ ALTINDADIR!

Hazırlayan  Mahmut Selim GÜRSEL yazışma adresi  corumlu2000@gmail.com

 Hukuka, Yasalara, Telif  ve Kişilik Haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
Gizlilik şartları ve Telif Hakkı © 1998 Mahmut Selim GÜRSEL adına tüm hakları saklıdır. M.S.G. ÇORUM