DİKKAT ! BU BİLGİLER TELİF ESERİ OLUP YAZARI VE YAYINEVİMİZDEN  İZİN ALINMADAN KULLANILMAMALIDIR.

GÜRSEL YAYINEVİ SİTE BAŞINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

BİLGİ PAYLAŞILDIKÇA KIYMETİ ARTAR!

Memduh TULUK

1944 yılında Çorum'da doğdum. Çocukluğum Yavruturna mahallesinde geçti,ilkokulu Gazipaşa Mektebinde bitirdim.  İlkokul  sıralarında  tek hayalim pilot olmaktı. Bu  arzum ilkokuldan  sonra devam etti. Daha sonra Erkek Sanat  Enstitüsüne iki yıl devam ettikten sonra okuldan ayrıldım ve pilotluk hayalim sona erdi. 
Çocukluk  yıllarında güzel resim yaptığım için Fotoğrafçılığa merak saldım. Okuldan ayrıldıktan  sonra bir ustanın yanında fotoğrafçılık mesleğine  devam ettim,bu  taki askere gidinceye kadar devam etti.  Fotoğrafçılık  mesleği  o  yıllarda  pek dikkat çekmeyen,önemsenmeyen ,merak edilir bir yönü yoktu. Bu son yıllarda ise fotoğrafçılık popüler bir sanat tamamen teknoloji ve bilgisayar emrine girdi. İnsan gücünü makineler teslim aldı. Kart, ilaç hazır.  Her şey  parmaklarınızın altındaki düğ-melerle  yapılıyor. Çok kolaylaştı,yeni nesle tavsiye ediyorum.  Sevilen,aranan, saygın  bir  meslek haline geldi.  Her konuda  halkın ihtiyaçlarına cevap  veriyor.  Fotoğrafsız  düğün,yaş günü olmaz, vesikalık olmadan kimlik,ehliyet,diploma zaten olmaz,çok değerli,güzel  bir  meslek.  En  zor  tarafı ise iyi bir fotoğraf  stüdyosunun 75 ile 100 milyara kurulması. 
Fotoğrafçılık  mesleğime devam ederken, yazı yazma,haber  yapma isteği ve aşkı başladı içimde. Bana bu sıcaklığı  Abdurrahman Öğülmüş isimli gazeteciliğe  hasta bir dost aşıladı. 
İlk fotoğraflı  haberim Yetiştirme  Yurdunda   yaptım  röportaj  ağırlıklı haberimin  ismi "Suçları Doğmaktı"  bu  yazım bir hafta o  yıllarda çıkan  " Çorum  Ekspres Gazetesinde"  yayımlandı. 12 yıldır " Sabah Gazetesi"nin   Çorum  bölge muhabirliğini yapıyorum. 
Bu yıllar da  sür   manşet  birçok  haberim yayımlandı. Muhabir olduğum Sabah Gazetesi'nin  Yurt Haberler i Müdürü tarafından defalarca teşekkür   ve  taktir  aldım   ATV de  birçok   haberime,  röportajıma  yer  verildi.  Bana dünyada  en  çok  kimi seviyorsun,ne olmak istersin deseler :  Önce haber yapmayı,daha sonra Uğur Dündar gibi ünlü  bir  gazeteci olmayı derim. 
54 yaşındayım. İlk mesleğim fotoğrafçılık. Bunu en  iyi   şekilde yaptım. Çocuklarımı yetiştirdim. En büyük  oğlum  İzmir Karşıyaka da Stüdyo Ekrem ismi altında fotoğrafçılık yapıyor. Çok başarılı.  Fotoğraf  Portre yarışmasında Türkiye ikincisi oldu. İzmir'de bir numara bu nedenle gururluyum, mutluyum. Çorum'da ise en büyük  fotoğraf  stüdyosu sahibi oğlumda burada çok başarılı ve taktir edilen bir fotoğraf sanatçısı. Bense 35 yıldır amatör bir gazeteciyim.  Yerel  gazetelerde  dergilerde yazıyorum. Tek idealim Çocuklarımın mesleklerinde yetiştirmekti, yetiştiler, başardılar, isim yaptılar. İkincisi gazetecilik aşkımın devamı ve bitmemesiydi,bitmedi,aynı  arzu ve  istekle yazıyorum. Ölene dek yazacağım. 
Çorum  Haber  Gazetesinde  yıllar   evvel "Eski Çorum Günleri" diye yazdığım ve uzun süre günülük devam eden yazım çok ilgi gördü. Bu yazıyla ilgili çalışmalarım devam ediyor,amacım yazımla  ilgili  konuların  fotoğraflanarak kitap haline dönüştürülmesi. 
Spor ve siyasetten uzak haberler,daha ziyade 40 -50 yıl önceki yaşamlar ve anılan. Bu konudaki yazılarım en çok Çorum Haber Gazetesinde yayımlandı. Bazı gazete ve dergiler yazılarıma yer veriyorlar. 
Son  yıllarda  Türkiye genelinde gazeteler ve TV. ler vatandaşı,okuyucularını sıkmaya ve sinirlendirmeye başladılar.  Çok  üzücü.  Bana göre gazete okumak için alınır.   Hediyesi, kuponu  için değil.  Ayakta  durabilme mücadelesi veren gazeteler  okuyucusuna neler vermedi ki ? Televizyon, bisiklet,buzdolabı, tencere,halı, tabak,bıçak, müzik seti,telefon... Neler,neler saymakla bitmez. Gazeteler  basın  saygınlığını  yitirdi.  Eski  ilgi,sevgi ve saygı kalmadı. Gazeteyi vatandaş okumak için değil, kuponu  için  alıyor,okumak için alanlarsa saçma  sapan  haberleri okudukça sinir sistemleri bozuluyor. TV. ler  de aynı. Bir haberi defalarca göster,göster milleti deli ediyorlar,ya bazı yayınlar, gelin  kaynana yarışları,bazı sunucuların hanım, hanımcık  konuşmaları,kadın  kılığına girmiş, konuşmaları ile birçok kişiyi rahatsız eden  şahıslar. Gelecekte TV.ler  ve gazeteler için endişeliyim, inşallah yanılırım. Gönül ister ki;kötüye değil,çok daha iyiye gitsin .Yayınevimizin basılmış ve sanal yayınlanmış dergilerinde yazıları bulunmaktadır.

 

 

YAPTIKLARIM YAPACAKLARIMIN GARANTİSİ ALTINDADIR!

Hazırlayan  Mahmut Selim GÜRSEL yazışma adresi  corumlu2000@gmail.com

 Hukuka, Yasalara, Telif  ve Kişilik Haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
Gizlilik şartları ve Telif Hakkı © 1998 Mahmut Selim GÜRSEL adına tüm hakları saklıdır. M.S.G. ÇORUM