DİKKAT ! BU BİLGİLER TELİF ESERİ OLUP YAZARI VE YAYINEVİMİZDEN  İZİN ALINMADAN KULLANILMAMALIDIR.

GÜRSEL YAYINEVİ SİTE BAŞINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

BİLGİ PAYLAŞILDIKÇA KIYMETİ ARTAR!

Mehmet ASLAN
Çorum’un merkez köylerinden Çatak köyünde 1942 yılının bir Ağustos sabahı dünyadan geldiğimi söyler annem,babam. Her halde bundan dolayı olmalı ki,insanlara karşı sevgi ve sıcak duygularla doluyum tıpkı Ağustos ayı gibi. Fakat o zamanlarda “Milletin efendisi köylü” hor ve hakir görülmüş,aşağılanmış daha doğrusu yaşadığına,yaşayacağına bin pişmen edilmiş olmalı ki yeni doğan erkek çocukları yol parasına erken dahil olmasın diye babam beni iki sene gecikmemi olarak 14 Şubat 1944 yılında nüfusa kaydettirmiş. Şu duruma göre demek ki;benim resmi doğum tarihim 14 Şubat 1944 oluyor. 
O zamanlar milletin efendisi köylü idi. 12 lira için çeşitli işkencelere tabi tutuluyor ve ayrıca mesken olarak ta kendisine cezaevi layık görülüyordu. İşte iki yıl dünyaya geç gelmemin sebebi bu. 
İki erkek,bir kız çocuğuna sahip ailenin en küçük çocuğu benim. En büyüğümüz Abidin,Çorum Emniyet teşkilatında otuz iki yılı aşkın mahalle bekçiliği yaptıktan sonra emekli olmuştur. Şimdilik Çorum’u mesken edindi. Sıhhati elverdiği miktarda kendi başına ev,mescit,mescit ev arası mekik dokuyup duruyor. Allah kendisine hayırlı ömürler versin. Ablam Sariye ise,köyde evli ve üç çocuk anası iken beyinin yani eniştemin 21 Kasım 1997 de ebedi hayata uğurladığımızdan dolayı yalnız yaşamayı tercih etmiş bulunuyor. Annem Emine 3 Mart 1974 yılında hayata veda etti. Oğlu Mehmet’in yetişmesinde başrol oynayan Emine ana,kısa bir zamanda olsa oğlunun mürüvvetini gördü. Baba Mustafa Onbaşı ise,köyün güzel ve temiz havasına alışkın olduğu için,oğlu Mehmet’in yanına Samsun’a gitmeye yanaşmadı. Bülbülü altın kafese koymuşlar “ille vatan,ille vatan” demiş ya.. İşte babamda buna benzer bir durumdaydı. Ancak bir veya iki aylık kısa ziyaretleri oldu. Kendisini ikna eden oğlu Mehmet tarafından Samsun’a getirildi. Son dokuz ayını Samsun’da geçirdi. Bir Cuma günü hastalandı. Öbür Cuma günü Cuma namazından sonra 29 Kasım 1979 da dünya hayatına veda ederek ebedi hayata intikal etti. Cenazesi aynı gün Çorum’a getirdi. Ertesi gün Çatak köyüne götürülerek Ahret alemine uğurlandı. Kendileri yokluklar içinde iken,yetişmemde emeklerini esirgemeyen annemle babamı yad eder,kendilerine Allah’tan Rahmet diler,yine Allah’tan taksiratlarının affını niyaz ederim. 
İşte böyle bir aileye mensup olan Mehmet,orta ve lise tahsilini Çorum’da İmam Hatip Lisesinde tamamladı. İmam Hatibi bitirdiği yıl öğretmen okulunu dışarıdan bitirdi. Tayini İskilip kazasının bir köyüne yapılmışken,İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsünün imtihanına girdi. Oranın imtihanını kazandığından,sözlü imtihanlara çağrıldı. Sözlü imtihanını da kazandığından yatılı olarak 1963-1967 yılları arasında bu okulda okudu. Burayı bitirince Samsun İmam Hatip Okuluna öğretmen olarak atandı. Samsun’da İmam Hatip Okulunda öğretmen iken,1972-1973 yaz döneminde Mithat Paşa Kız Lisesinde İmtihanlara girerek  lise ders farklarını vererek lise diploması aldı. Aynı yıl üniversite imtihanlarına girerek,o zaman ön kayıtla öğrenci alan Siyasal Bilgiler ve Hukuk Fakültesini kazandı. Çoluk çocuğa karışan Mehmet,biraz maddi durum,biraz da hayata atılınca,hakim olsa vereceği yanlış bir karardan dolayı çok üzüleceğinden,bir de öbür dünyada hakimler hakimi olan Yüce Mevla’nın karşısında sorumlu olacağından dolayı bu mesleğe intisap etmeyi kabullenemedi. Şayet Kaymakam olsa,siyasilerin elinde bir top gibi oynanacağından endişe ederek,öğretmen olarak yaşamayı,öğretmen olarak emekli olmayı ve öğretmen olarak ölmeyi yeğledi. Hayatında hiç rapor almadan ve ilk tayin olduğu Samsun İmam Hatip Lisesinden otuz yıl yedi ay üzerinden emekli oldu. Hayatının yarısından fazlasını Samsun’da geçiren Mehmet,burayı çok sevmiş olmalı ki buradan ayrılamadı. Halen Samsun’da yaşayan Mehmet,yaz aylarında Çorum’da geçirmeyi tercih eder. 
2 Eylül 1998 tarihinde çok sevdiği mesleğine veda ederek emekli oldu.Yayınevimizin basılmış ve sanal yayınlanmış dergilerinde yazıları bulunmaktadır.

 

 

YAPTIKLARIM YAPACAKLARIMIN GARANTİSİ ALTINDADIR!

Hazırlayan  Mahmut Selim GÜRSEL yazışma adresi  corumlu2000@gmail.com

 Hukuka, Yasalara, Telif  ve Kişilik Haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
Gizlilik şartları ve Telif Hakkı © 1998 Mahmut Selim GÜRSEL adına tüm hakları saklıdır. M.S.G. ÇORUM