DİKKAT ! BU BİLGİLER TELİF ESERİ OLUP YAZARI VE YAYINEVİMİZDEN  İZİN ALINMADAN KULLANILMAMALIDIR.

GÜRSEL YAYINEVİ SİTE BAŞINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

BİLGİ PAYLAŞILDIKÇA KIYMETİ ARTAR!

Erol DUYGUN
 
1957  yılında  Gümüşhacıköy'de   doğmuşum. Bütün küçük yerleşim biriminde olduğu  gibi sakin ve mutlu bir  çocukluk  dönemim  oldu. Okul hayatım boyunca  çırak olarak (Tezgahtarlık, Terzilik, Fotoğrafçılık  gibi) çeşitli meslek dallarını öğrenmeye çalıştım.  Liseli yıllarda fotoğrafçılığı öğrendim. Askerlik  sonrası  1980  yıllarında kısa bir dönem kavafiye dükkanı  açarak  esnaflık yaptım. 1983 yılında   şu  andaki  görevim ile birlikte 1987 yılına kadar  Dodurga'da  fotoğrafçılıkla uğraştım. Bu ara Rıza Ilıman'ın gazetecilik yaptığı dönemde Dodurga muhabiri  olarak  çalıştım. 
Ticaret  lisesi mezunu olup,evli 2 çocuk babasıyım. 
İlkokul döneminde çok klasik bir cevap olmasına rağmen öğretmen olmayı hayal ederdim. Kendisine öykündüğüm kişi ise kendi öğretmenim değil,öğretmen olan ablamdı. Ama benim yerime küçük kardeşim öğretmen olacaktı. Dolayısıyla öğretmenlik hayalim gerçekleşemedi.   Biyografimde  bahsettiğim  gibi  öğrencilik döneminde yaz tatillerini ve sömestri tatillerini hep bir  şeyler  öğrenmek  ve kendimi  hayata hazırlamakla geçirdim. 
Özellikle  Fotoğrafçılık çok keyif alarak  sürdürdüğüm  bir meslek olarak hala içimde bir ukdedir. Ama artık pahalı bir meslek dalı olması  nedeniyle ne  yazık ki şu anda gerçekleştirme  imkanım  bulunmamaktadır.  Şu andaki görevim meslek olarak sayılabilir mi bilmiyorum.  Önemli saydığım ve hayatımın seyrini değiştiren  anım :  1983  yılında işe girdiğim tarihten 1989  yılına  kadar  işletmemizin personelinin ihtiyaçlarını  karşılamaya yönelik Tüketim Kooperatifinde çalışmaktaydım ve iki ayrı yerde kooperatifimiz  vardı. Dolayısıyla mal geldiğinde birinden, diğerine  mal tevziatı yapılırdı. Yine böyle bir tevziat gününde iş yerimiz kömür maden ocağı  olduğundan göçük olmuş bir   arkadaşımız  göçük altında kalarak vefat  etmişti. Bu olay nedeniyle işçi arkadaşlar iş verene karşı son derece öfkeli ve tepkiliydi. Arbede çıkarmak için bahane bekler durumdaydılar.  Ben bu durumu sezinlediğim için,koyun can derdinde,kasap mal derdinde diyebilirler düşüncesiyle  malı indirmekten vaz geçip yetkililere haber vererek malzemeyle yüklü kamyonu daha güvenli bir yere  gönderdim. Bu arada yavaş,yavaş topluluk oluşmaya başlamıştı  ve  çeşitli  sloganlarla iş veren protesto ediliyordu. Bizler olaylara hiçbir şekilde müdahil olmadan olay yakınındaki iş yerimiz de  beklemekteydik.  Bu  duruma  şahit olan arkadaşlarıma  rağmen,Dodurga camilerinden olayı anons ettirerek  sivil  halkında olaylara karışmasını sağladığım iftirasıyla Bölge Müdürüne şikayet edilmişim. Konuyu araştırma gereğini duymayan Müdür o  anki öfkeyle beni tabi ki hemen başka bir iş verdiği halde alınmadığım iş yerinden sürgün olarak ayrılmıştım. 1989 yılından bu yana daha zevkle yaptığım  büro işlerini ifa etmekteyim. Bana ceza vermek istenirken büyük bir iyilik yapılmıştı. Bu olayı hiçbir  zaman  unutmayacağım, beni  haksız yere itham  edenlere yazdığım bir dörtlük ilave etmek istiyorum: “İşimi bozanların işi   bozulsun Herkes kendi ettiğine üzülsün DUYGUN'i yeniden yola düzülsün.   Bir şom ağız işim bozdu nideyim.” Mesleğimin  sağladığı bir avantaj bulunmamaktadır. Oğullarıma  ve  gençliğimize sonuna kadar iyi bir eğitim almaları ve bu uğurda çok çalışmalarını öneririm. 
Şiir yazmaya Halk Ozanlarının şiirlerini okuyarak ve  dinleyerek  başladım. Bu konuda herhangi bir teşvik gördüğüm  söylenemez.  İlk şiirim 1973  yılında  Merzifon'un Sesi  Gazetesinde yayımlandı. 
Muhabirlik yaptığım yıllarda  ormanlarımızın  katledilmesine   yönelik  Çorum Gazetesinde yazdığım  bir haber makale nedeniyle şu anda ismini anımsayamayacağım bir Kayseri yerel gazetesinde teşekkür mektubundan başka ödül almadım. 
İdealim;şiir konusunda yetkin bir yere gelebilmekti, ama  bu idealim henüz gerçekleşmedi. Basılmış bir çalışmam bulunmamaktadır. Makaleler ve  denemeler yazıyorum. Osmancık Haberde ve ara sıra Çorum Merhaba ve Çorumlu 2000 Dergisinde şiirlerim yayınlanıyor. 
Son söz olarak,hiç riya yapmadan bir dergi çıkarmanın ne kadar zor bir uğraş olduğunu bildiğimden  sizi  gösterdiğiniz  fedakarlık  ve performansınızdan  dolayı kutluyor,bu derginin siz istediğiniz  sürece yaşamasını dilerken inceliğiniz için teşekkür ediyor,başarılarınızın devamını diliyorum. Yayınevimizin  basılmış ve sanal yayınlanmış dergilerinde yazıları bulunmaktadır.

 

 

YAPTIKLARIM YAPACAKLARIMIN GARANTİSİ ALTINDADIR!

Hazırlayan  Mahmut Selim GÜRSEL yazışma adresi  corumlu2000@gmail.com

 Hukuka, Yasalara, Telif  ve Kişilik Haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
Gizlilik şartları ve Telif Hakkı © 1998 Mahmut Selim GÜRSEL adına tüm hakları saklıdır. M.S.G. ÇORUM