DİKKAT ! BU BİLGİLER TELİF ESERİ OLUP YAZARI VE YAYINEVİMİZDEN  İZİN ALINMADAN KULLANILMAMALIDIR.

GÜRSEL YAYINEVİ SİTE BAŞINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

BİLGİ PAYLAŞILDIKÇA KIYMETİ ARTAR!

Ahmet SERİN
1932  yılında  Çorum  M. Çıkrık  Köyünde doğdum. Aynı köyde yatılı  bölge okuluna kayıtım problemli oldu. 2. Cihan Harbinin sonuna doğru buhranlı yıllardı. Ülke de kuraklık,kıtlık vardı. Babam : "Bir evden bir kişi yeter.  Ağabeyin okula gi-diyor "diyerek beni okula göndermedi. 1944  yılın da  okul  açıldıktan  kırk  gün sonra jandarmalar 2,5 liralık devamsızlık  cezasız aldılar. On bir yaşında birinci  sınıfa  kayıt  oldum. 1949 yılında ilkokulu bitirdim. Kırk  beş  kişi içerisinde sınavları birinci olarak kazanmıştım. Çıkrıktan yedi kişi sınavları kazanmıştı.Velilerimiz bir  araya  geldi. Biri birlerini ikna ederek birbirlerine kefil olmaya karar vererek anlaştılar. Yüklem senetleri de böylece yapıldı. 
Öğretmen okulunda güçlük çekmedim. İlk öğretmen Okulunu 1955 te bitirdim. İlk tayinim Çanakkale'ye yapıldı. Mesleğimin otuz,otuz ikinci yılında  A.  Açık Ö.F. Fakültesini bitirdim. Otuz Dördücü yılında emekliye ayrıldım İlkokulda  meslek dalı hakkında hiçbir hayalimiz yoktu. Bizden öncekiler Ladik İlköğretmen Okuluna gittiler, biz de  aynı yeri  düşledik. Öğretmenlikten başka işlerde çalıştım.  Yaz  tatillerinde bağ,bahçe  işlerinde   çalıştım. Su motoru çalıştırdım. Kendi inşaatlarımızda çalıştım. Çıkrıktaki evimizi üç defa temelinden yıkarak yeniledim. Ahşap yapı çabuk  yıprandığından  son  defa yığma yaptım. Çorum'da da üç  katlı binamız  bulunuyor. Bu binaların en az % otuz işini kendi elimle yaptım. 
Emekliye ayrıldıktan sonra beş ay sürücü kursu müdürlüğü yaptım. 1989 da kurslar kuruluş halindeydi. Kör,topal,sağır herkes sürücü kursu  belgesi  almak  istiyordu.   Bunlar özürlerini gizleyerek tek doktordan sağlanan raporu alıp geliyordu. Böyle özürlülerin üçünü özürleriyle ilgili rapor getirmeleri için gönderdim,bir daha gelmediler. Öğretmenlik tanrı sanatı demişlerdir. Maddi varlıktan çok manevi doyum arayanlar bu mesleği seçmelidir. Bu  mesleği  seçenlerin sabrı sonsuz,çalışma azmi tam olmalıdır. Öğretmenliğin bana sağladığı avantaj beni araştırmaya yöneltmesidir. Öğretmenin araştıracağı pek çok konular  vardır.  Bunların  başında da   problemli    çocukların   Problemlerinin nedenini  araştırmak  gerekir. 
Eğitim  günlüğü adıyla bir kitap hacminde notlarım var.  İsim belirtmeden yayımlamak istiyorum. İnşallah yayınlamak nasip olur.  Yazı  yazmaya  beni  teşvik eden  olmadı.  İlkokulda  hazırlama merakım vardı.  Elden  düşme eski kitaplar  buluyorduk. Bunlardan özet çeker kitapçıklar haline getirirdik.Öğretmen  Okulunda  özetlere  devam ettim. Günlük  tutmaya  Başladım. 
Havza Mısmılağaç Ataj Okulunda el yazısıyla yüz yirmi sayfa köy incelemesi yaptım. 1954 te  meslek  dersleri  öğretmenlerim  beğendi " hemen bastırılabilecek bir eser" diye taktir ve teşekkür ettiler. TÖS bir yarışma açmıştı. Babamın Kurtuluş Savaşı Anılarını yazdım. Otuzbeş dosya kağıdı yazı gönderdim. Yazımın orijinal,dikkat çekici ve ödüle değer bulundu..Bozkırdan Yankılar adıyla 1988 yılında on dört şiirim Çorum Haber Gazetesinde  yayınlandı.   M.  Akif Ersoy'un Ölümünün 50. Yıldönümü Anma Programı çerçevesinde ikinci oldu. Derece  alan eserler "Safahat" kitabıyla ödüllendirildi.Kutsal Ziyaret adıyla 1992 de Hakimiyet  Gazetesinde yirmi altı şiirim ve aktüaliteyle  ilgili şiir  ve  nesir  bir kitap hacminde yazılar yayınlandı.1995 den 1977 ye dört şiir kitabım yayımlandı.  Belediye  Başkanlığınca "Çorum Eğitim,Kültür  ve  Sanatına    Katkıdan   Dolayı  "  plaket  verildi    .İl Valilik   Makamının 1995  yılındaki  kararıyla;  İl Kültür Md. yayın izleme komisyonu kitaplarımı  inceledi.  Kütüphane  alınması karar verildi. Meslek taşlarımın teşvikiyle de dahil bütün bunlar beni teşvik eden hususlar sayılabilir.  Öğretmenliğe  atandığım ilk yıllarda idealim  Edebiyat  Fakültesine girmekti. Evlendim, başım bağlandı. Bu amacım eserler vererek yaklaştığım kana atındayım. Sonra ev sahibi olma idealim vardı. Onu  da  gerçekleştirdim.  Yayınlanmış dört kitabım var.1- Çıkrıktan Esintiler " şiirlerle   köy  incelemesi   2- Bozkırdan Yankılar "  memleket  şiirleri "   3- Yurdum Doğam "Yurt ve Doğa şiirleri" 4- Çorum Ederleri " Şiirlerle tanıtılan 20 evliya "Şiir dalında yayınlanan dört ki-tabımdan  başka  bilgisayardan  çıkmış, yayınlanmaya hazır altı kitabım şunlar :  1- Kutsal  Ziyaret 2- Peygamberler Mücadele ve Mucizeleri 3 - İçten Dıştan 4 -  Zaferler Dizisi 5 - Köy ve Göç 6 - Tarihi Köy Çıkrık. Bunlardan ilk beşi şiir, altıncısı  şiir  ve nesir karışık. Ayrıca 2 roman,hikaye,1 piyes,1 köy incelemesi,2 anı ve altısı şiir olmak üzere on iki eserim bilgisayara geçmek üzere hazır beklemektedir.
Yayınevimizin basılmış ve sanal yayınlanmış dergilerinde yazıları bulunmaktadır
 

YAPTIKLARIM YAPACAKLARIMIN GARANTİSİ ALTINDADIR!

Hazırlayan  Mahmut Selim GÜRSEL yazışma adresi  corumlu2000@gmail.com

 Hukuka, Yasalara, Telif  ve Kişilik Haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
Gizlilik şartları ve Telif Hakkı © 1998 Mahmut Selim GÜRSEL adına tüm hakları saklıdır. M.S.G. ÇORUM