YEMEKLER BÖLÜMÜNE GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

GÜRSEL YAYINEVİ SİTE BAŞINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 
 

YUFKA EKMEĞİ 

 

Birkaç on yıl önce Çorum'da fırından ekmek alma âdeti yoktu. Herkes evinde 2-3 ay kadar yetecek kadar yufka ekmeği yapardı. Gerekli kadar hamur su leğenlerinde yada ağaç hamur teknelerinde yoğrulur, hamur kurumasın diyerek teknenin üzerine ıslak temiz bez örtülürdü. Birkaç kadın imece olarak yufka ekmeği yapmak için toplanırlardı.
Bir kadın ersin denilen demir bir aletle hamuru gerekli büyüklükte keserek hamuru yumak tutar, diğer kadınlar bu ekmeği yufka açarlardı. Diğer bir kadında saçta bu ekmeği pişirdi.
Kıvamında pişirilen ekmek katar denilen üst üste konularak saklanır, kullanılacağı zaman, bu yufkalar hafif olarak küçük süpürge ile sulanarak hafif ıslatılarak temiz sofra örtüsünde bir miktar dinlendirilir, sonra bu yufkalar yemekle birlikte yenilirdi.
Yufka ekmeği halen köylerimizde yapılmak-tadır. Yufka ekmeği ile sulu yemekler de sunak denilen küçük külahlarla yemek yenilir. Kuru yiyecekler ise dürüm denilen ekmek sarması yenilirdi. 
Dürümün İçine: kıyma, Kuşbaşı, Peynir, çökelek, Tereyağı, yağda kızarmış yumurta, Fasulye kavurması yada bal veya pekmez gibi katkılar Konularak sarılır. Dürümler bölümüne bakınız

SAYFA BAŞINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

YEMEKLER BÖLÜMÜNE GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

GÜRSEL YAYINEVİ SİTE BAŞINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Mahmut Selim GÜRSEL  corumlu2000@gmail.com

 
 Hukuka, Yasalara, Telif  ve Kişilik Haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
Gizlilik şartları ve Telif Hakkı © 1998 Mahmut Selim GÜRSEL adına tüm hakları saklıdır. M.S.G. ÇORUM