YEMEKLER BÖLÜMÜNE GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

GÜRSEL YAYINEVİ SİTE BAŞINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

ETLİK ÜRÜNLERİ 

  
ETLİK VE ÜRÜNLERİ
Etlik için;sığır,koyun veya keçi eti kullanılır.
Pazara gidilerek evin bütçesine göre bir sığır veya birkaç koyun alınır. Hayvan kesiminden anlıyorsa,etlik yapan tarafından,anlamıyorsa kasap çağırılarak mal kestirilir. Etler bir gün sertleşmesi için dinlendirilir. Dinlendirilen et parçalara ayrılır. Kaba etlerden kıyma,kuşbaşı yapılır. Kemikli parçalar da küçük küçük kırılarak kızartılar.
 
BAHARATLI TEKER KIYMASI
İlişkir yapılmayan ev sucuk yerine,sucuk baharatı ile kavurduğu kıyma ile küçük bir teker yapar. Bu baharatlı kavrulmuş kıyma ile,yumurta pişiriminde veya kesilerek dürüm içerisine konularak yenilir.
 
DİKİ
Kemikli veya kemiksiz olarak yapılır. Etliğin kemiksiz etinden kuşbaşı büyüklüğünde kesilerek kavrulur. Diki sıcakken yağı ile birlikte bir kaba boşaltılır,tahta kaşıkla biraz sıkıştırılır,donması beklenir. Donan diki kaptan çıkartılarak ortasından ip geçirtilerek tavana asılır ve ihtiyaca göre kesilerek kullanılır. Aynı şekilde kemikli et parçaları da kavrulur ve bir kaba konularak kendi yağı ile saklanırlar. 
 
İLİŞKİR(et Sucuğu)
Sucuk yapılacak et için her 5 kiloya 300-400 gram kadar sarımsak ayıklanır. Et sarımsakla beraber kıyma makinesinde çekilir. Çekilen et için kilo başına konulacak baharat aktardan alınarak ete katılarak baharatla birlikte hamur yoğrulur gibi yoğrulur. Yoğrulan et bir gece bekletilir. Yapılacak kadar kurutulmuş koyun bağırsağı ılık suda ıslatılır. Sucuk kıyması bağırsaklara el ile veya et makinesi ağzına takılan huni ile doldurulur. 35-40 santim de bir kesilerek kangal yapılır,bağırsakların ağzı bağlanarak oklağı ile yassılarak  kurutulur. Lazım oldukça da yenilir.

   

 

 

SAYFA BAŞINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

YEMEKLER BÖLÜMÜNE GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

GÜRSEL YAYINEVİ SİTE BAŞINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Mahmut Selim GÜRSEL  corumlu2000@gmail.com

 
 Hukuka, Yasalara, Telif  ve Kişilik Haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
Gizlilik şartları ve Telif Hakkı © 1998 Mahmut Selim GÜRSEL adına tüm hakları saklıdır. M.S.G. ÇORUM