DİKKAT ! BU BİLGİ TELİF ESERİ OLUP YAZARI VE YAYINEVİMİZDEN  İZİN ALINMADAN KULLANILMAMALIDIR

Hazırlayan  Mahmut Selim GÜRSEL yazışma adresi  corumlu2000@gmail.com

 
İÇİNDEKİLER
Mahmut Selim GÜRSEL TAKDİM
Hayat Hikayesi
ÇORUM MERKEZ İLÇE BELEDİYESİ TARİHÇESİ


 
Çalışma TELİF ESERİDİR izin almadan kullanmayınız!
Hazırlayan Mahmut Selim GÜRSEL
corumlu2000@gmail.com
Sitemiz ve yazarlarımız;hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.

 01

KİTAP BAŞINA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

KİTAP ismi  Sayfaya dönmek için tıklayınız

BİR SONRA Kİ Sayfaya dönmek için tıklayınız

TAKDİM           

Bir kitabın doğması, o kitabı yazmaya kalkan kişinin amacına ve bilgi birikimine göre değerlendirilmesi uygun olarak görülmelidir.

            Elinizde bulunan bu çalışmanın sizlere ulaşması için günlerini veren bu çabası için şükranlarımı sunarken, bu çalışmada da benim ufacık bir katkımın da bulunması beni bahtiyar etmiştir.

            Bu çalışma ile sizlerde bazı bilgileri edinmiş ve faydalanmış olarak uzun yılların birikimlerinden aydınlanacağınızı göreceksiniz.

            Bilgi; yazılmadıkça kaybolmaya açık birikimlerdir. Her insan bir kitaptır; onu okumamız gereklidir.

            Tanımadığımız ve anlamadığımız kişiler hakkında nasıl kararlar veremezsek; bir çalışmayı da incelemeden, okumadan karar veremeyiz. 

Mahmut Selim GÜRSEL  

BU ÇALIŞMA TELİF ESERİDİR İZİN ALMADAN KULLANMAYINIZ!

BİR ÖNCEKİ Sayfaya dönmek için tıklayınız

BİR SONRA Kİ Sayfaya dönmek için tıklayınız

 02

KİTAP BAŞINA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

BİR ÖNCEKİ Sayfaya dönmek için tıklayınız

BİR SONRA Kİ Sayfaya dönmek için tıklayınız

  Mahmut Selim GÜRSEL
 
GÜRSEL YAYINEVİ ve ÇORUMLU DERGİSİ SAHİBİ
 
1947  tarihinde babamın subay olarak bulunduğu Erzurum'da bir at arabasında doğum evine giderken doğmuşum. Babam  Eminsu Ali Rıza Gürsel,annem ise Fahriye hanımefendi idi. 
 
İlkokula İskenderun'da başladım. Ankara' da bitirdim. Ankara Yenimahalle  Ortaokulunun birinci  sömestrsinde  babamın  emekli olmasından dolayı 1960 yılında Çorum'a gelince Atatürk Ortaokuluna devam ettim. Babamın "oku da oğlum ceketimi satar  seni  okuturum" diyerek bana yaptığı nasihatleri ters tepki  yaptı. İlkokul sıralarında okuyarak pilot olmanın düşlerini kurardım. Bu hayalim gerçekleşmedi. Babamın baskısı karşısında babama okumuyorum diyerek okulu birinci sınıfta bıraktım. Marangoz çırağı olarak Azmi Başar ustanın yanına girdim.  Askere gidene kadar ustanın yanında çalıştım. 1967 tarihin de askerlik dönüşü, 28 Mart 1969 Ankara  Emniyet   Müdürlüğüne teknisyen  olarak göreve  başladım.  Ortaokulu dışarıdan 2 yılda bitirdim 09 Ekim 1972  tarihinde polis memuru olarak Ankara'da altıncı şube ve kara kollarda çalıştım. 16 Eylül  1973  tarihinde  Selma (Kurşuncu) Hanımefendi ile evlendim.  10 Temmuz 1978 yılında ayında naklen Çorum İl Halk Kütüphanesine Memur olarak geçtim.  Dışarıdan  Çorum Ticaret Lisesini iki yılda bitirdim. Kendi kendime Osmanlıcayı öğrenmeye uğraştım, Hat sanatı ile biraz ilgilendim 150 ye yakın Ser levham var, Çorum Güzel Sanatlar Galerisinde  ve Kütüphane salonlarında bu levhaları sergiledim.  03 Ağustos 1988 tarihinde İl Halk Kütüphanesi Müdür yardımcılığına atandım. 
 
1990  tarihinde ilk kitabım olan Dewey Onlu Tasnif isimli kütüphanelerdeki kitapların tasnifi yapılan kitabı 10 yıllık bir araştırma ve çalışma iye "Alfabetik Onlu Tasnif Fihristi (Dewey)" kitap haline getirip Kültür Bakanlığına sundum.   Kitabımdan Türkiye'deki bütün kütüphanelere  dağıtılmak  üzere 1000 adet satın aldılar.
 
 
Marangozluk,oymacılık, polis memurluğu,memurluk  ve  idarecilik yaptım. Her çalıştığım meslekte çeşitli önemli olaylar oldu ise de son çalıştığım kurumda  bence en önemli bir hatıramı anlatmak istiyorum: Kütüphanedeki çalışmalarım  ve " El  Yazması Kitapların Çorum'da kalması için verdiğim  çabalar neticesinde  Bitlis Tatvan’a tayin edilme olayım beni çok yıktı. Fakat bu  üzüntümün  boş olduğunu  zamanla  gördüm. Rabb’imin  izni  ile Hacca gitmek nasip oldu, iki kitap daha yayımladım ve elinizde bulunan bu derginin çıkmasına vesile oldum. Mesleklerin  insanlara sağladığı maddi avantaj olarak,evinizi geçindirecek,namerde muhtaç  etmeyecek  avantajından  başka,manevi olarak;sizin yaptığınız işlerle ilgili karşılaştığınız problemleri değerlendirirseniz avantajların neler olabileceğini hayat okulundan  öğrenmiş  oldum.
 
1993 yılında Türkiye'deki bütün kütüphanelerde bulunan " El Yazması " kitapların Ankara Milli Kütüphanesine toplanma kararı veren Kültür Bakanlığına karşı Çorumlu hemşerilerimi haber dar ettim, mahalli radyodan ve gazeteler ile parti il Başkanlarını ile Millet Vekilimiz Adnan Türkoğlu ve Belediye Başkanımız rahmetli Turan Kılıççıolu'nun destekleri ve diğer kuruluşların da katkısı ile "El Yazma kitapları" Çorum'da kaldı. Açık öğretim için üniversite sınavlarına girip kazandım. İkinci sınıfta iken Çorum'a tam teşekküllü bilgisayar ortamında bir kütüphane kazandırmaktır. Yazma kitapların korunması ve Çorum'da kalması için yaptığım girişimim yüzünden 25 Nisan 1994 tarihinde Tatvan Bitlis'e Müdür olarak tayinim çıktı, tayin edildiğim yere gitmeyerek emekliliğimi istedim.
 
1994 Tarihinde nasip oldu eşimle birlikte Hacı olduk.
 
27 Mayıs 1998 tarihinde Çorum'da ilk Kültür Bakanlığından tescilli "Gürsel Yayınevi" tarafımdan açıldı. 
 
Yazı yazmaya beni  kimse  teşvik  etmedi   Kütüphane için hazırladığım  kitap beni  yazmaya teşvik etti. Yazılarım mahalli basında yayımlandı. Yazılarımdan dolayı bir ödül almadım; fakat kitapları ve bu dergi benim için en büyük ödüldür. 
 
Yayımlanmış çalışmalarım : 
 
" Alfabetik Onlu Tasnif Fihristi (Dewey) Haziran 1991 ", 
"Çorum 97 1997"
"Çorum'da Yatan Meşhur Yatırlar Haziran 1997- 2. basım 1998",
" Çorumlu 2000 Aylık Kültür Sanat Tarih Ve Edebiyat Dergisi Temmuz 1998,
" Sarı Çiğdem Şiir Defteri  Mart 2002" ,  
“Çorum 2002” adlı basılmış çalışmalarım bulunmaktadır. 
"Menakıb-ı Koyun Baba 2004"
"Çorum Yemekleri 2004 Eşimin Çalışması"
"Hacım Ağustos 2007"
"Çorumlular ve Çorum'a Hizmet Edenler Temmuz 2008"
 
Bakanlığa sunulmuş;"Alfabetik Türk ve Yabancı Yazarlar Fihristi" ve "Ne Nerede Başlıklı Arama Fihristi" basım için  hazır  beklemektedir.  Yazılarım  daha çok araştırma dalı ile makale türüdür. Tiyatro çalışmalarım,şiir ve  hikaye denemelerim bulunmaktadır.   Şu  anda  dergimde yazılarım çıkıyor. Benim okuyucularıma  diyeceklerim  şudur ki. Doğru bildiğiniz konuları savunun. Bu  savunmanız  size belki tepkiler getirecektir. Bu  tepkileri inceleyerek doğru olup olmadığını araştırın. 
 
Saygılarımla. 

BU ÇALIŞMA TELİF ESERİDİR İZİN ALMADAN KULLANMAYINIZ!

BİR ÖNCEKİ Sayfaya dönmek için tıklayınız

BİR SONRA Kİ Sayfaya dönmek için tıklayınız

 03

KİTAP BAŞINA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

BİR ÖNCEKİ Sayfaya dönmek için tıklayınız

BİR SONRA Kİ Sayfaya dönmek için tıklayınız

ÇORUM MERKEZ İLÇE BELEDİYESİ TARİHÇESİ

İlimizde belediye hizmetleri 1875 tarihinde Mazlumoğlu Hacı Halil Efendi’nin Belediye başkanlığı ile başlamıştır.Yeni kurulan belediye merkezde bulunan Hükümet Konağında göreve başladı. Bu bina yanana kadar Çorum Belediyesi burada görev yaptı.

Benderlioğlu Nuri Efendi zamanında;1923 tarihinde,Samsun’da Mehamizadelerden 30 beygirlik Berliest marka bir benzinle çalışan kamyon motoru alınarak basit bir tesisatla kentin sokakları aydınlatılmıştır.

Ölçekoğlu Hasan Ağa döneminde Milli Mütarekenin başlangıç günlerine rastlar.Yozgat isyanı aynı günlerde başlamış, isyancılar Alaca’yı basmışlar Çorum’a doğru geldikleri haberi Çorum’da yayılmış, Çorumlulardan eli tüfek tutanlar Askeri kışlaya toplanarak Askerlik Şubesi Başkanı Binbaşı Yusuf Ziya Bey idaresinde savunma tedbirleri alınmıştı. Belediye sivil halkın,silah,cephane,at ve yiyeceğini üstlenmişti (Bakınız Belediye Başkanları bölümü)

Suheyb-i Rumi Karafakıoğlu döneminde Memleket imarına başlangıç sayılabilecek olan içme suyu tesisatının fenni esaslar dahilinde plan ve projelerini Amasya Nafla Müdürü olarak bulunan ve su Mühendisi olan Rıza Bey isimli bir mühendise yaptırtmıştı. (Bakınız Belediye Başkanları bölümü)

Muhsin Doğru döneninde Selefi Suheyb-i Bey’in su projesini tatbikata geçirebilmek için para tedarikiyle işe başlamıştır (Bakınız Belediye Başkanları bölümü).

Şevket Velipaşa halefinin hazırladığı plan,proje ve paraları su tesisatı inşaatı için kullanmış,yeniden su tesisatı için para tedarik etmiş ve Fenni borularla,suyu Mürsel menbaından saat kulesi çevresine kadar getirmeyi başarmıştır (Bakınız Belediye Başkanları bölümü).

Şevket Bey zamanın da 1931 tarihinde su projesinin 540 tonluk deposunun yapılması ile 33 umumi çeşme yaptırılmıştır.

Baha Çorbacıoğlu’nun 1. Belediye Reisliği döneminde;Çorum Nafıa Müdürü olarak bulunan Mühendis Nusret Boya Çorum imar puanı masraflar Belediyeye olmak üzere 500 lira ücretle verildi. Şehir planı çizildi. Encümen çizen mühendisin istisnai ve ehliyeti Dahiliye Vekaletince tasdiklimidir, diye bir karar çıktı. Baha Bey planları alarak Ankara’ya gitti,Mühendisin ihtisas ve ehliyet tasdiki vekaletçe çıkmadığı için, alel acele ikinci bir plan yaptırma teşebbüsüne girişildiyse de, Belediye Reisliği seçimi yanaştığından,ikinci plan tekamül etmemiştir. Baba Bey’in birinci Belediye Başkanlığı döneminde Çorum için önemli bir işi de Mahalle taksimatı 45 iken,12 mahalleye ayırma  işi ile  Şehitler Abidesini yaptırma işidir. (Bakınız Belediye Başkanları bölümü)

Dr. Pertev Kalelioğlu döneminde; Osmancık Kızılırmak köprüsü tamiratını taahhüt etlemiş,başlangıçta kolay ve karlı bir iş sanılsa da, hem güç ve zararlı bir görülmüş ve uzun sürmüştür. O dönem İkinci Cihan Savaşı zamanı idi . Pertev Bey’in Askere alınması Belediyenin işlerini aksatmıştır. Baha Bey’in ikinci sefer hazırlattığı Şehir imar planını iptal ettirmiş, bir Macar mühendisine yeni imar planı yaptırtmıştır. Saat kulesinden Samsun istikametine giden ana cadde, bu plana göre 12 metre olarak belirtilmişse de, Pertev Bey bu caddeyi 25 metre olarak açmıştır. Çorum’a ilk de fenni bir şekilde mezbahayı Pertev Bay kurdurmuştur. Evlere su verilmesi için il emri de Pertev Bey vermiştir,Çorumlularca bu karar memnuniyetle karşılanmıştır. Pertev bey zamanında 8 dükkan istimlak edilerek Saat Kulesi civarında bulunan Zahire Pazarı düzenlenmiş, demirciler Çarşısında 30 dükkan yaptırılmıştır. Çöp toplama hizmetleri 1933 tarihinde 18 el arabasıyla görülüyordu ,Pertev Bey zamanında ilk kez bir çöp kamyonu alınarak bu işler motorize olarak başlamış oldu. 1935 tarihinde yeni bir elektrik üretimi için tesis ihaleye verilmiş, 24O beygirlik bir güçe ulaşmak için yapılan projenin ilk uygulaması 120 beygirlik kömürle çalışan bir lokomobil ve değişken akımı 85 kilovatlık bir jenaratör konularak şehir şebekesine dahil edilmiş. 1937 tarihinde elektrik için 525 abone yapılmıştır. 1942 tarihinde ise abone sayısı 1017’ye yükselmiştir. (Bakınız Belediye Başkanları bölümü)

Kadir Celep Baha Bey’in ikinci dönem Reisliğinde Millet Vekilliğine aday olması dolayısıyla iki ay Belediye Başkanlığına bakmış,bu dönemde;Piri Baba Mezarlığına çamların dikilmesi ve Ulu mezarın kuzey taraf kargir duvarlarının yapılmasında gayret göstermiştir (Bakınız Belediye Başkanları bölümü).

Baha Çorbacıoğlu’nunun üçüncü Belediye Reisliği döneminde; Dr. Pertev Bey’in Macar Mühendise yaptırdığı şehir planını bozdurdu. Menteş isimli Mühendise  yeni bir şehir planı çizdirdi. Plan Encümende sokak genişliklerinin değiştirilmesi şartıyla kabul edildi. Ankara Caddesi açılma çalışmalarına girişildi. Çimento Fabrikasını hisselerinin satılmasında Baha Bey’in önemli gayretleri oldu ise de fabrikanın kurulacağı yer hakkında acele davranılarak, Çorumun Çimento tozuna bulanmasına sebebiyet verilmiş olundu. Ziraat Bankası’na arsası Belediye tarafından satıldı Kadir Celep’in başlattığı,Piri Baba çamlığını genişletti,Devlet Hastanesinin arkasındaki çam koruyu diktirdi (Bakınız Belediye Başkanları bölümü).

Faik Kürkçüoğlu dönemi;halefi Baha Bey’in istimlak bedellerini ödemiş,Mahkemelik olan mülk sahipleriyle Belediye adına davalaşmıştır. Güpür hamamı arkasındaki Ayakkabı tamircileri arastası Faik Bey zamanında yapıldı (Bakinız Belediye Başkanları bölüm.)

Mehmet Varinli dönemi; Çorum’da mühim imar hamleleri yapmıştır. Kaldığı üç ay zarfında, Saat kulesi meydanındaki ahşap dükkanları kaldırtmış ve meydanı genişletmiştir. Osmancık caddesini,Tahtalıdan Sarılık semtine kadar yol açımı,Emirahmet semtinde sokak genişletmesi yapmış,Çiftçi Mallarını Koruma dairesince İmam Hatip’in ilerisin deki selleği üzerine köprü yaptırmalarını emretmiş ve köprü yapılmış. (Bakınız Belediye Başkanları ve Valiler bölümü).

Hasan Basri Kurtoğlu dönemi;Albayrak ilkokulu binası ve Muhasebe binası bıraktığı şaheserlerdir. Çorum’u süsleyen Özel İdare binası bütün haşmetiyle gözlerimizin önünde durmaktadır. Bu binaların planlarını kardeşleri Yüksek Mimar Mühendis Remzi Kurdoğlu’na ücretsiz hazırlattırmıştır (Bakınız Bele diye Başkanları bölümü).

Kemal Demirel zamanında;Modern mezbaha yaptırmış, kent içi otobüs işletilmesine başlanmıştır. Şehrin iç kısımlarında bulunan büyük araçların girmesini engelliyen sundurmaları kestirtmiştir. (Bakınız Belediye Başkanları bölümü).

Dr. Turan Kılıççıoğlu dönemi: Şehrin temizliğine önem verdi. En büyük emeli bir Hititoloji Kütüphanesinin şehrimizde kurulmasını istiyordu. Ömrü yetmeyerek bu projesini gerçekleştiremedi. Hitit Fuar ve Festivali onun başkanlığı döneminde başlatılmıştır. Yenikent Yerleşim alanı istimlaki ve arsa dağıtımı hazırlanmıştır.

Necdet Diken dönemi: Büyük ve kendini aşan bir istimlak hareketini başlattı. Çöplük bölümünden yeni bir yol açmaya kalktı. Bu girişimi Anıtlar Yüksek Kuruluna takıldı. İskilip yolunun güzergahını genişletti. Pek çok aileyi istimlaklerle yersiz yurtsuz bıraktığı gibi bu gün bile görünümü mezbelelik bir yol görünümü ile Çorumlunun gözü önünde durmaktadır.

Prof. Arif Ersoy dönemi: Bu dönemde göstermelik bazı yol çalışmaları yapıldı. Yeni bazı parklar açıldı.

Turan Atlamaz Dönemi Çöplük için girişimlerde bulundu ise de o da başarılı olamadı. Geldiği gibi valiliğe geri döndü

Muzaffer Külcü dönemi çevre düzenlemelerine yapıldı

 

 

BU ÇALIŞMA TELİF ESERİDİR İZİN ALMADAN KULLANMAYINIZ!

BİR ÖNCEKİ Sayfaya dönmek için tıklayınız

BİR SONRA Kİ Sayfaya dönmek için tıklayınız

BİLGİ PAYLAŞILDIKÇA KIYMETİ ARTAR!

Hazırlayan  Mahmut Selim GÜRSEL yazışma adresi  corumlu2000@gmail.com

DİKKAT ! BU BİLGİ TELİF ESERİ OLUP YAZARI VE YAYINEVİMİZDEN  İZİN ALINMADAN KULLANILMAMALIDIR
 
Gizlilik şartları ve Telif Hakkı © 1998 Mahmut Selim GÜRSEL adına tüm hakları saklıdır. M.S.G. ÇORUM
 Hukuka, Yasalara, Telif  ve Kişilik Haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.