DİKKAT ! BU BİLGİ TELİF ESERİ OLUP YAZARI VE YAYINEVİMİZDEN  İZİN ALINMADAN KULLANILMAMALIDIR

Hazırlayan  Mahmut Selim GÜRSEL yazışma adresi  corumlu2000@gmail.com

 
İÇİNDEKİLER
Mahmut Selim GÜRSEL TAKDİM
Hayat Hikayesi
ÇORUM DA BASIN TARİHİ

 01

KİTAP BAŞINA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

KİTAP ismi  Sayfaya dönmek için tıklayınız

BİR SONRA Kİ Sayfaya dönmek için tıklayınız

TAKDİM           

Bir kitabın doğması, o kitabı yazmaya kalkan kişinin amacına ve bilgi birikimine göre değerlendirilmesi uygun olarak görülmelidir.

            Elinizde bulunan bu çalışmanın sizlere ulaşması için günlerini veren bu çabası için şükranlarımı sunarken, bu çalışmada da benim ufacık bir katkımın da bulunması beni bahtiyar etmiştir.

            Bu çalışma ile sizlerde bazı bilgileri edinmiş ve faydalanmış olarak uzun yılların birikimlerinden aydınlanacağınızı göreceksiniz.

            Bilgi; yazılmadıkça kaybolmaya açık birikimlerdir. Her insan bir kitaptır; onu okumamız gereklidir.

            Tanımadığımız ve anlamadığımız kişiler hakkında nasıl kararlar veremezsek; bir çalışmayı da incelemeden, okumadan karar veremeyiz. 

Mahmut Selim GÜRSEL  

BU ÇALIŞMA TELİF ESERİDİR İZİN ALMADAN KULLANMAYINIZ!

BİR ÖNCEKİ Sayfaya dönmek için tıklayınız

BİR SONRA Kİ Sayfaya dönmek için tıklayınız

 

 

https://gurselyayin.com

 

 

 
 

02

KİTAP BAŞINA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

BİR ÖNCEKİ Sayfaya dönmek için tıklayınız

BİR SONRA Kİ Sayfaya dönmek için tıklayınız

  Mahmut Selim GÜRSEL
 
GÜRSEL YAYINEVİ ve ÇORUMLU DERGİSİ SAHİBİ
 
1947  tarihinde babamın subay olarak bulunduğu Erzurum'da bir at arabasında doğum evine giderken doğmuşum. Babam  Eminsu Ali Rıza Gürsel,annem ise Fahriye hanımefendi idi. 
 
İlkokula İskenderun'da başladım. Ankara' da bitirdim. Ankara Yenimahalle  Ortaokulunun birinci  sömestrsinde  babamın  emekli olmasından dolayı 1960 yılında Çorum'a gelince Atatürk Ortaokuluna devam ettim. Babamın "oku da oğlum ceketimi satar  seni  okuturum" diyerek bana yaptığı nasihatleri ters tepki  yaptı. İlkokul sıralarında okuyarak pilot olmanın düşlerini kurardım. Bu hayalim gerçekleşmedi. Babamın baskısı karşısında babama okumuyorum diyerek okulu birinci sınıfta bıraktım. Marangoz çırağı olarak Azmi Başar ustanın yanına girdim.  Askere gidene kadar ustanın yanında çalıştım. 1967 tarihin de askerlik dönüşü, 28 Mart 1969 Ankara  Emniyet   Müdürlüğüne teknisyen  olarak göreve  başladım.  Ortaokulu dışarıdan 2 yılda bitirdim 09 Ekim 1972  tarihinde polis memuru olarak Ankara'da altıncı şube ve kara kollarda çalıştım. 16 Eylül  1973  tarihinde  Selma (Kurşuncu) Hanımefendi ile evlendim.  10 Temmuz 1978 yılında ayında naklen Çorum İl Halk Kütüphanesine Memur olarak geçtim.  Dışarıdan  Çorum Ticaret Lisesini iki yılda bitirdim. Kendi kendime Osmanlıcayı öğrenmeye uğraştım, Hat sanatı ile biraz ilgilendim 150 ye yakın Ser levham var, Çorum Güzel Sanatlar Galerisinde  ve Kütüphane salonlarında bu levhaları sergiledim.  03 Ağustos 1988 tarihinde İl Halk Kütüphanesi Müdür yardımcılığına atandım. 
 
1990  tarihinde ilk kitabım olan Dewey Onlu Tasnif isimli kütüphanelerdeki kitapların tasnifi yapılan kitabı 10 yıllık bir araştırma ve çalışma iye "Alfabetik Onlu Tasnif Fihristi (Dewey)" kitap haline getirip Kültür Bakanlığına sundum.   Kitabımdan Türkiye'deki bütün kütüphanelere  dağıtılmak  üzere 1000 adet satın aldılar.
 
 
Marangozluk,oymacılık, polis memurluğu,memurluk  ve  idarecilik yaptım. Her çalıştığım meslekte çeşitli önemli olaylar oldu ise de son çalıştığım kurumda  bence en önemli bir hatıramı anlatmak istiyorum: Kütüphanedeki çalışmalarım  ve " El  Yazması Kitapların Çorum'da kalması için verdiğim  çabalar neticesinde  Bitlis Tatvan’a tayin edilme olayım beni çok yıktı. Fakat bu  üzüntümün  boş olduğunu  zamanla  gördüm. Rabb’imin  izni  ile Hacca gitmek nasip oldu, iki kitap daha yayımladım ve elinizde bulunan bu derginin çıkmasına vesile oldum. Mesleklerin  insanlara sağladığı maddi avantaj olarak,evinizi geçindirecek,namerde muhtaç  etmeyecek  avantajından  başka,manevi olarak;sizin yaptığınız işlerle ilgili karşılaştığınız problemleri değerlendirirseniz avantajların neler olabileceğini hayat okulundan  öğrenmiş  oldum.
 
1993 yılında Türkiye'deki bütün kütüphanelerde bulunan " El Yazması " kitapların Ankara Milli Kütüphanesine toplanma kararı veren Kültür Bakanlığına karşı Çorumlu hemşerilerimi haber dar ettim, mahalli radyodan ve gazeteler ile parti il Başkanlarını ile Millet Vekilimiz Adnan Türkoğlu ve Belediye Başkanımız rahmetli Turan Kılıççıolu'nun destekleri ve diğer kuruluşların da katkısı ile "El Yazma kitapları" Çorum'da kaldı. Açık öğretim için üniversite sınavlarına girip kazandım. İkinci sınıfta iken Çorum'a tam teşekküllü bilgisayar ortamında bir kütüphane kazandırmaktır. Yazma kitapların korunması ve Çorum'da kalması için yaptığım girişimim yüzünden 25 Nisan 1994 tarihinde Tatvan Bitlis'e Müdür olarak tayinim çıktı, tayin edildiğim yere gitmeyerek emekliliğimi istedim.
 
1994 Tarihinde nasip oldu eşimle birlikte Hacı olduk.
 
27 Mayıs 1998 tarihinde Çorum'da ilk Kültür Bakanlığından tescilli "Gürsel Yayınevi" tarafımdan açıldı. 
 
Yazı yazmaya beni  kimse  teşvik  etmedi   Kütüphane için hazırladığım  kitap beni  yazmaya teşvik etti. Yazılarım mahalli basında yayımlandı. Yazılarımdan dolayı bir ödül almadım; fakat kitapları ve bu dergi benim için en büyük ödüldür. 
 
Yayımlanmış çalışmalarım : 
 
" Alfabetik Onlu Tasnif Fihristi (Dewey) Haziran 1991 ", 
"Çorum 97 1997"
"Çorum'da Yatan Meşhur Yatırlar Haziran 1997- 2. basım 1998",
" Çorumlu 2000 Aylık Kültür Sanat Tarih Ve Edebiyat Dergisi Temmuz 1998,
" Sarı Çiğdem Şiir Defteri  Mart 2002" ,  
“Çorum 2002” adlı basılmış çalışmalarım bulunmaktadır. 
"Menakıb-ı Koyun Baba 2004"
"Çorum Yemekleri 2004 Eşimin Çalışması"
"Hacım Ağustos 2007"
"Çorumlular ve Çorum'a Hizmet Edenler Temmuz 2008"
 
Bakanlığa sunulmuş;"Alfabetik Türk ve Yabancı Yazarlar Fihristi" ve "Ne Nerede Başlıklı Arama Fihristi" basım için  hazır  beklemektedir.  Yazılarım  daha çok araştırma dalı ile makale türüdür. Tiyatro çalışmalarım,şiir ve  hikaye denemelerim bulunmaktadır.   Şu  anda  dergimde yazılarım çıkıyor. Benim okuyucularıma  diyeceklerim  şudur ki. Doğru bildiğiniz konuları savunun. Bu  savunmanız  size belki tepkiler getirecektir. Bu  tepkileri inceleyerek doğru olup olmadığını araştırın. 
 
Saygılarımla. 

BU ÇALIŞMA TELİF ESERİDİR İZİN ALMADAN KULLANMAYINIZ!

BİR ÖNCEKİ Sayfaya dönmek için tıklayınız

BİR SONRA Kİ Sayfaya dönmek için tıklayınız

 

 

https://gurselyayin.com

 

 

 
 

ÇORUM’DA BASIN TARİHİ

               Çorum'da Basın ile 1997  tarihine kadar detaylı bir çalışma yapılmamıştı. 1991 Çorum İl Yıllığı için Valilik tarafından tarafıma verilen görev  gereği "Bütün İl Halk Kütüphaneleri" ile "İlçe Halk Kütüphaneleri" ile 1991 tarihinde yaptığım yazışmalar  neticesinde ortaya çıkan bu çalışmayı ÇORUM 1997 adlı çalışmamda güncelleyerek bastırmıştım.

 

               Burada bulunan bazı  bilgiler;bazılarınca çalışmamı kaynak göstermeden kullanmaktadırlar. Bu bilgilere ulaşmaları için ya bütün ilçe kütüphanelerini teker teker gezmeleri,yada bu bilgileri hazır bularak ÇORUM 1997 isimli eserimden almaları gerekmektedir. Bu bilgileri kullanmalarına karşı değilim. Her ne hikmetse kaynak olarak da göstermemektedirler. 
                                                        Mahmut Selim GÜRSEL

 

               İlimizin  okumaya  verdiği   önem oldukça  fazladır. İlim ve fikir adamlarımızın çokluğu, yetişmeleri  İçin  Osmanlı Döneminde kültür ve ilim  merkezi  konumunda olan Amasya Sancağına  bağlı  olması  nedeniyle oldukça etkilenmiş ve teşvik  görmüştür, bu   sebepleri sıralarsak :Yazma, okuma Çorum ili için yabancı bir  uğraş değildi. Cumhuriyetin kurulma  döneminde  yaşanmış olan Kurtuluş Savaşının Resmi  bültenleri  halka  iletmek  için  gazeteciliğin  ilk  temeli  kurulmuş   ve bu güne  kadar  sönmeyerek  devamlı gelişmiştir.  Aşağıda  bulunan   çalışmamda  Cumhuriyetin  ilanından  biraz önce başlayan basın tarihini tarihi kronolojisi içerisinde aktarmak istiyorum. 

1921-1950  tarihleri  arasında Çorum'da   basınla ilgili çalışmalar 

               Çorum ilinde  bilinen  ilk     gazete "Ajans" isimli küçük ebatlı ve bülten niteliği  taşıyan  Arap  harfli  taş baskı olarak  basan  Abidin  Efendi   (Çetin) tarafından yayımlandı.<1> Ajansta Türk İstiklâl Savaşı  hakkında  resmi  bültenlerden   alınan haberler  ve duyurular yayınlandı .Çorum halkının  dört gözle yayımlanmasını beklediği  bu bülten  niteliği  taşıyan   gazete pek çok revaçtaydı. <2> Halkın bu ilgisi  üzerine  Çorum  İl Genel  Meclisi  toplantısında  gazete  çıkartılması için istekler  değerlendirildi. İl Genel Meclisi 1 Mayıs 1921  tarihli kararıyla Çorum'a bir il matbaası kurulma kararı aldı. Bu matbaada  " Çorum Gazetesi " adında  haftada  bir Pazartesi  günü ve iki sayfalık Arap  harfli vilayet gazetesi Harf  İnkılabından sonra bir sayfası Arap  harfli, bir sayfası  Latin harfli olarak   haberleri  1934 tarihine kadar çıkartıldı, <1>birkaç sayı 2  sayfa çıkartılan gazete sayfa  adedini 4'e çıkarttı. 1934 yılında    yayım   gününü  Çarşamba  gününe alındı. 1956 tarihinde, haftada  iki güne, 1957 tarihinde ise Pazar günü hariç   her gün  yayımlanmaya   başladı.Çorum Genel Meclisinin  4 Mart 1964 tarihli kararıyla gazetenin kapatılması  kararını aldı, gazete  3000'ci  sayısında  yayım  hayatına  son verdi.<3> 

               1921  tarihinde   Çorum'da  çıkartılan " Çorum Gazetesi"nin revaç bulması, Suheyb   Rumi  ( Karafakioğlu) beyin de  bir  gazete   yayımlama  cesareti   verdi. 1925  Mart'ından   itibaren "Fikret"  isimli 400  tirajlı  Arap  harfli   haftalık  gazeteyi  çıkartmış ve yayımına 62'ci sayıya kadar sürdürmüştür.   Son  sayısı 12   Temmuz  1927  olan   gazetenin sayı ve hafta itibariyle  bazı  haftalar  çıkartılmadığı  görülmektedir. <4> 

               Basınla   ilgili   çalışmalar,Çorum il merkezinde  bu  tarihlerde  devam  ederken, ilçelerde de kendi çapında çalışmalar  yapılmaktaydı.Arşivlerde bulunan basın ile ilgili çalışmalardan örneklere baka cağız : 

               İskilip   bu   çalışmaların   içerisine 1 Nisan 1926 tarihinde, "Kurtuluş" dergisini  yayımladı. Dergi  muallimler (öğretmenler)  birliği  tarafından 15  günde  bir  çıkartılmaya başladı.  Dizgi  ve  baskı işlemleri  Çankırı  matbaasında   yapılmaktaydı.Dergi Arap harfli olup,24'üncü sayıya kadar aynı matbaada basılmıştır. 25'inci sayıdan  itibaren  Çorum Vilayet Matbaasında basılmaya başlandı. Derginin,"Kurtuluş Yolu" İskilip Gençliğinin Sesi ibaresi ilavesiyle  42'inci sayıya kadar yayınlandı. Bu sayıdan sonra  yayımına son verdi. <5>

               Çorum  basın tarihinin önemli ve çalıma alanı  en  geniş  olarak hazırlanan ve bu tarihe kadar da Çorum'da  emsali bulunmayan bir dergi  hazırlığı yapmak üzere, Çorum Halkevi  dil, edebiyat  ve tarih komitesi tarafından  kararlaştırıldı. 15  Nisan 1938 tarihinde  "Çorumlu" Dergisi'nin ilk sayısı çıkartıldı. Yayımlayan komitede   Halkevi  Başkanı  Bedri  Bilginer  başkanlı-ğında,Necat Köseoğlu,Nazmi Tokbuş,Sadi Leb lebicioğlu, Eşref  Ertekin,  İhsan  Sabuncuoğlu, Halit  Koçak  vb.  Makale  ve  çalışmalarını yayımladılar. Çorumlunun içeriği,Çorum  tarihi, güzel  sanatları , ziraat , folklor , halk  oyunları ve cönkler, şiirler,yer adları,gelenek ve görenekler,  bilmeceler  ve maniler gibi çeşitli konular işlenmekte  idi,ayrı yeten  dergide Çorum'la ilgili resimler  ve  vesikalar  bulunmaktaydı. Dergi Çorum  İl  Basımevinde  basılıyordu.  Aylık olarak yayımlanan  dergi  maddi imkansızlıklar   nedeniyle 1946  tarihinde  61'inci  sayıda  yayımına son verdi.<6>

               23  Nisan   1947 tarihinde Çorum Milletvekili  H. Ilgaz başkanlığında,İskilip Halkevi tarafından  mesul  Müdürü  Mahmut   Öztürk,yazı işleri Müdürü Ömer  Tuncay  idaresinde  İskilip Dergisi  Çorum  Basımevinde bastırıldı. Derginin  yayım süresi  belirtilmemiş ve 1.sayı olarak yayımlanmıştır. <7>

               Çorum  ili ve ilçelerinde 1921-1950 tarih leri  arasında tespit edilen dergi,gazeteler haricinde  bazı  materyallerin   basıldığı malumdur. Bunlardan  kütüphanelerin  arşivlerinden bulunanların  bazıları  şunlardır :  Nazmi  Tuğrul'un  Çorum  Tarih ve Coğrafyası Arap harfli 65 sayfa  Çorum Vilayet Matbaası 1921,Çorum Halkevi  Broşürü  40 sayfa  Çorum Vilayet Matbaası 1933,  İhsan  Sabuncuoğlu'nun  Çorum  Maarif Hayatı  Hakkında  Bazı Notlar 48 sayfa  Çorum İl Basımevi  1945 , Nazmi Tombuş'un Çorumlu piyesi 18  sayfa  Çorum Vilayet Matbaası 1945 gibi,1921  - 1950  tarihleri  arasında  Türkiye'de basında özel sektör maalesef çok azdı, incelenirse  İç  Anadolu  basını  daha   iyice tanınmamış, faydalarını kavrayamamıştı. Bu nedenlerden başka özel kitaplar ve dökümler,basan kurum  ve   şahısların  siparişlerinin  neler olduğu hakkında da malumatlar kayıtları tutulmadığından  maalesef  tarafımdan    bulunamamıştır. Özel  arşivleri  de  tarama imkanım olmadığı için bu  çalışmamda bulunacak eksikliklerin  okuyucu  tarafından  tarafıma bildirilmesi durumunda eksik olan kitapların bir daha ki basımda yayın lamam mümkün  olacaktır. 

 

1951-1970 tarihleri arasında Çorum'da basınla ilgili çalışmalar 

23 Nisan 1951  tarihinde İskilip'ten Sesler  adında, sahibi ve sorumlu Müdürü M.Şakir Kuran tarafından aylık  olarak  bir   dergi  çıkartıldı, derginin   basımı Ankara Çankaya Matbaasında  yapıldı ,derginin ömrü uzun sürmedi, yayımını 3  ay yapabildi.<8>

               Aynı  yılın   29   Ağustos 1951 tarihinde Çoru merkez ilçede imtiyaz sahibi,Cahit Angın tarafından  Yeni  Çorum Gazetesi   çıkartılmaya başladı, 29  Ağustos 1951-7 Kasım 1951 tarihleri arasında neşriyat Müdürlüğünü Yaşar Kara bek yaptı ,5 Aralık

             1951-28  Mayıs 1952 tarihleri  arasında  imtiyaz  sahibi ve neşriyat Müdürü olarak Yaşar Karabek bulundu,4 Haziran 1952-  25  Ağustos 1954 tarihleri arasında imtiyaz sahibi ve neşriyat Müdürü Mehmet Şahinci,8 Eylül  1954 -10 Kasım  1954 tarihleri arasında imtiyaz sahibi ve neşriyat Müdürü Yaşar Karabek yapmış,17 Kasım 1954-31 Mayıs 1957  tarihleri  arasında imtiyaz sahibi ve neşriyat Müdürlüğünü Mehmet Şahinci,31 Mayıs 1957 tarihinde gazete yayım  hayatına son vermiştir. <9>

               Nuri  Yavuzer'in   sahibi  olduğu haftalık Akisler   Gazetesi 19 Nisan 1952 tarihinde Mesul  Müdürü  Atıf Eralp yayıma başladı,

             Çorum İl   Basımevinde   basılan  gazete  25  Temmuz 1953  tarihinde  60'ıncı  sayıda  yayımına   son verdi. <10>

             Hür  Çorum   Gazetesi  4 Ağustos 1952 tarihinde  yayımlanmaya  başladı,sahibi ve yayın işleri Müdürü Akif  Leblebici, dizgi ve  baskı Samsun'da yapılan gazete haftanın Salı günle ri yayımlanmaya  başladı,19  Mayıs 1953  tarihinde 19'uncu sayıda yayımına son              verdi .<11>

1954 tarihinde Esnaf  Dernekleri Başkanlığı  tarafından  Esnaftan  Akisler  isimli  haftalık  gazete yayıma başladı,Esnaf Dernekleri Başkanı  Şevki  Demirer adına yayımlanan gazete Çorum İl Basımevinde basılıyordu, 1959   tarihinde yayımına son verildi . <12>

Çorum  merkez  ilçede   1 Mayıs 1955 tarihinde Yeni Adım Gazetesini Ahmet Küreli tarafından  yayımlanmaya    başlandı, idare  Müdürü A. Muzaffer  Artuk  yapıyordu,8 Haziran 1957 tarihinde  yazı  işleri  müdürlüğüne Vahit  Benderli  getirildi,18 Ocak 1958  1-8 Ocak 1958 - 5 Ocak 1964 tarihlerinde   gazetenin  sahipliğini  Ahmet  Emiroğlu üstlendi,bu tarihler sırasında yazı işleri Müdürlüğünü  sırasıyla ; Şerafettin Demirer, Orhan  Çöplü ve Erdal Eralp yaptı,6  Ocak 1964 tarihinden  gazete   ortaklığa  dönüştürüldü, ortaklıkla yönetim 31 Aralık 1965  tarihine  kadar sürdü ve  bu tarihte  3310'cu  sayısı ile gazete yayımına son verdi.<13>

10 Mayıs 1955 tarihinde  "Hür  Yol Gazetesi"  yayıma başladı, Akif Leblebicioğlu gazetenin  sahipliğini   ve yazı işleri Müdürlüğünü yapıyordu,   23  Mayıs 1960-26 Mart 1961 tarihleri arasında idare  Müdürlüğünü N.Sefa Kazancı yürüttü ,27 Mayıs 1961 -31 Haziran 1961    tarihleri  arasında gazete sahibi olarak Muammer  Leblebicioğlunu görmekteyiz gazete  muhabiri olarak ;  Necdet  Onur,Necdet Leblebicioğlu,Oğuz Leblebicioğlu ve Mustafa Taşkıran olarak yazılıdır,Çorum'da  yayımlanan    gazetelerin  isimlerini  yayımlayan ilk gazete olarak görülmektedir,Hür yol gazetesi  20  Kasım 1961   tarihinde   1744'üncü sayısı ile yayım hayatını tamamladı. <14>

11  Ekim 1957 tarihinde   Osman  Eftekin tarafından  " Halkın  Sesi  Hakkın Sesidir Gazetesi" yayıma başladı,yazı işleri Müdürü Galip Er demli ve bir ara  Orhan Çöplü yaptı, gazete  Pazar  günleri  hariç  her   gün çıkarılmakta  idi, 10  Kasım 1961  tarihinde  gazete yayımına son verdi. <15>

1 Ağustos 1958 tarihinde  Ahmet Emiroğlu tarafından  " Bu  Gün Gazetesi " yayıma başlandı, Mesul   Müdür  Faruk  Küreli  tarafından yapılan gazetenin ömrü çok kısa oldu ,31 Ağustos 1959 tarihinde yayımına son verdi. <16>

1 Şubat 1962 tarihinde Yüksek Tahsil Talebe Cemiyeti Ankara Şubesi "Çorumluya Çağrı  Fikir ve Memleket Dergisi"ni   yayımladı,  Dernek adına sahibi Dr.Hilmi Gürsel,yazı işleri   Müdürü  Dr.  Tuncay   Alaybeyoğlu'nu görmekteyiz, elime  üç  sayısı  geçen  derginin  akıbetini öğrenemedim, derginin  yönetiminde, A.Rıza Akaydın, Yılmaz  Arslan,Hasan Öztürk, İhsan  Sancar , sekreter  olarak Yılmaz  Arslan ve Kral Yücel görülmekte  olup, Ankara   Ongun   Kardeşler Matbaasında bastırılmıştır.

 19  Mayıs 1962 tarihinde " Yeni ve  İleriye  Çorum "  Gazetesi  Mehmet Şahinci ve Mustafa  Karakaşlı  tarafından yayımlanmaya başlandı, idare  Müdürü Asaf Erüstün,Yeni Çorum  Matbaasında  basılan  gazete  Pazar günleri  hariç her gün günlük olarak   çıkartılıyordu, 30  Ekim 1962 tarihinde ise yayımına son verdi. <17>

 3   Ocak 1966 tarihinde "Yeni  Gün Gazetesi " yayımına  başlandı,gazete bir ortaklık  olarak  kuruldu, ortaklık  adına  sahibi Ahmet Emiroğlu, sorumlu yazı işleri Müdürü Aydın  Kalelioğlu ,yönetim  Müdürü   A. Muzaffer Artuk , Çorum  Yeni Gün Matbaasında basılan  gazete, 29 Mart 1967  tarihinde A. Muzaffer  Artuk'u Ankara muhabiri,Münir Tümtürk' ü  İstanbul muhabiri,6 Ara lık 1968  tarihinde  ortaklık  adına  sahibi  olarak Pertev  Kalelioğlu , teknik yönetimde, Osman Eftekin  ile  muhabir  olarak Hikmet Uçar'ı görüyoruz,24 Eylül  1969 tarihinde muhabir olarak Şen öz Nalıncı,  30 Temmuz 1970 tarihindenden sonra  ortaklık  adına   sahibi  Aydın  Kalelioğlu, sorumlu yazı işleri müdürü  Münir Tümtürk'ü, 9 Kasım 1970 tarihinden sonra   sorumlu  yazı   işleri  Müdürü  olarak  Hikmat Uçar bulundu,gazete 10 Nisan 1971 tarihinde kapatıldı.<18>

 15  Ağustos  1967 tarihinde   " Çorum Ekspres Gazetesi " yayımına başladı, sahibi Reşat Narok,yazı işleri  Müdürü M. Süreyya Oral, muhabirleri  ;Kemal Ararat,Faik Uğurlu, Ahmet Pekeş, Bilal Narok , Cemal Ercan,13 Ekim 1967  tarihinde  yazı işleri Müdürü Recep Civciv,13 Ekim 1967 tarihinde,yazı işleri Müdürü  İsmail  Turan,20 Haziran 1968 tarihinde, Dursun Çokyakar,1 Ağustos 1968 tarihinde  tekrar  İsmail  Turan yaptı,3 Haziran 1969  tarihinde  ortaklık  adına sahibi ve  genel  yayın Müdürü İsmail Kırdı tarafından çıkartılmaya  devam ederken sorumlu yazı işleri Müdürü Orhan Çöplü getirildi,4 Temmuz 1969 - 11 Temmuz  1969  tarihleri arasında, genel yayın Müdürü Selim Atalay  yazı işleri kurulunda Yusuf Ay ve Erdal Eralp bulundu, 19  Ağustos 1969  - 31   Ekim 1969  tarihleri arasında  neşriyat   Müdürü  Yaşar Köstekçi, 13  Ocak 1971 - 10 Nisan 1971 tarihleri arasında ortaklık  adına  sahibi Nadiye Erenleri görmekteyiz ,12 Nisan 1971 tarihinde ortaklık  adına sahibi olarak Aydın Kalelioğlu, sorumlu  yazı işleri Müdürü Hikmet Uçar,31 Ocak  1972 tarihinde yayımına 1382'inci sayıda son verdi. <19>

1 Ağustos 1968  tarihinde "Çorum'un Sesi Gazetesi " yayıma  girdi, sahibi  Cemal Ercan müessese  Müdürü Reşat Narok,yazı işleri  Müdürü Ahmet Tekeş,muhabirleri; Selahattin Koçak,Ali Rıza Uğurlu yapmaktaydı, gazete Samsun'da basılmakta ve 9 Ağustos 1968  tarihinde muhabirleri arasına Erol Şahinci  ve  Alaaddin Çek katıldı,30 Eylül 1968 tarihinde  52'inci sayıda yayım  hayatına son verdi. Gazenin  orjinal baskı başlığında Çorum'un 1'inci  sayıdan  52'inci sayıya kadar (N)  harfi ters basıldı.<20>

1  Ocak  1969   tarihinde   Halk Eğitim Başkanlığınca "İğdeli Gelin Sanat  ve Kültür Dergisi"ni yayımladı, Halk Eğitim Başkanlığı  adına sahibi ve yayın Müdürü  Hayrettin Koyuncu, Çorum Yeni Gün Matbaasında basılmakta idi,iki ayda  bir yayımlanan dergi 3'üncü sayıda yayımına son verdi.<21>

4 Ocak  1969   tarihinde  yayım süresi belli  olmayan " Yeşil İskilip "  dolma  gecesi özel  sayısı  adında   İskilip  Yüksek  Talebe ve Yardımlaşma Derneği adına Dr. A.Alpas lantarafından  bir  dergi  çıkartıldı , 4  Ocak  1969,14 Mart 1970,6 Mart 1971,Eylül 1970, 6  Mart  1971, 7  Nisan  1971  ve  15  Nisan 1972 tarihlerinde 6 sayı  olarak  yayımlandı. 11   Mayıs    1969  tarihinde   İskilip   Yüksek  Tahsil  ve  Yardımlaşma  Derneği tarafından bülten  niteliğinde  " İskilip "  adı  altında  bir dergi yayımlandı. <22>

Sungurlu'da   1970 tarihinde "Sungurlunun Sesi Gazetesi" yayıma başladı,Sahibi Muammer  Özel  tarafından çıkartılan  gazete, Sungurlu  Hitit  Matbaasında  basılmakta ve yayımını sürdürmektedir.<23>

1950 -1970 yılları arasında Çorum'un basın  hayatı  oldukça yoğun günler yaşadı, gazete ve dergi yayımları  bu yıllar arasında  birbirleri  ile  yarışan özel sektörü görmekteyiz. Uzun ve  kısa  sürelerde  yayım yapıldı, ortaklıklar kuruldu, Çorum'a  kültürel  açıdan bilgi kaynaklığı,fikir babalığı yapılmaya çalışıldı.  Bazıları siyasi, bazıları kültürel,bazıları ekonomik  çıkar  için  yayım  hayatına atılan gazeteler  Çorumlunun ilgi odağı oldu. Bazıları  ortaklık kararı ile isim değiştirerek yayım ömrünü uzatmaya çalıştı. Çorumlu hemşehrilerimizin  basın işi ile  ilgilenmeleri Çorum'a faydalı  oldu,çabalar ve emekler için Çorumlu  olarak  bütün  basın camiasına emek verenleri  saygı  ile  anmak  vazifemiz olmakla beraber, maalesef  bir çoğunu genç nesil tanımamakta ve aramamaktadır.

 

1971 - 1990 TARİHLERİ ARASINDA ÇORUM'DA BASINLA İLGİLİ ÇALIŞMALAR

 İmtiyaz  sahibi  Adnan Çubukçu,sorumlu yazı işleri Müdürü  Ahmet  Ertekin'in  yönetiminde "Bizim İskilip " adlı on beş günde bir çıkan gazete yayımlanmaya başladı, Ankara  Güneş   Matbaacılık T.A. Şirketinde  basılan  gazete, 8  Mart 1971  tarihinde, Bizim İskilip ve Bayat'ın Sesi ibaresini ekledi, Eylül 1972  tarihinde   59'uncu sayıda yayımına son verdi. <24> 

Çorum  merkez  ilçede  10  Ocak   1972  tarihinde Çorum Anadolu Basımevinde yayıma başlanan  " Koparan Gazetesi"nin  sahibi  Mehmet  Balaban, yazı işleri  Müdürü Alpaslan  Avcı yönetilmekteydi,11 Ocak 1972 - 18 Ağustos 1972  tarihleri   arasında   genel yönetim    Müdürlüğünü A. Muzaffer  Artuk  ve Münir Tümtürk sıra ile yaptılar,10 Ekim 1975   tarihinden  sonra  Çorum Nural Matbaasında ve 1 Şubat 1977 tarihinde gazete Çorum Gazetesi Basımevin de   basılmaya başladı,5 Temmuz 1979 tarihinde gazetenin sahip  değiştirdiğini görüyoruz , yeni  sahibi  Vahit Benderli tarafından  yayımına  devam  edilen  gazete,24 Ekim 1979 tarihinde  gazete limitet  şirkete dönüştü,şirket adına  Vahit Benderli gazetenin  yayımına  devam edildi,31 Aralık 1980 tarihine kadar gazete  3418 sayı olarak çıktı, 1  Ocak 1980 tarihinde gazeteye sayı vermeden yayımlandı, bu  tarihten sonra  gazete Koparan tesislerinde basılmaya  devam edildi, 2  Ocak  1980 tarihinde gazete yayım sayısını 2402 numarayı  kullandı  ve  bu  sayıyı devam ettirdi,22 Mart 1982 tarihinde şirket  adına  sahibi Ümit  Uzel oldu,sorumlu yazı işleri  Müdürü  Münir  Tümtürk   görüyoruz ,gazete   ilkadım Matbaasında basılmaya devam etti,7 Haziran 1991 tarihinde 4927'inci sayıda yayım hayatına son verdi. <25>

"Çorum   Gazetesi"1 Şubat 1972 tarihinde günlük olarak  yayınlanmaya  başlandı,  gazete ortaklığı adına sahibi Aydın Kalelioğlu,sorumlu yazı işleri Müdürü Hikmet Uçsılmaya devam etti ,7 Mart 1977 tarihinde sahibi Aydın Kalelioğlu,  genel yayın Müdürü Mustafa Yolyapar sorumlu yazı  işleri Müdürü Arif Ünlü yönetiminde,2 Aralık 1979 tarihine  kadar   yayımına devam etti, 3 Aralık 1979 tarihinde kurucu olarak  Aydın Kalelioğlu ,ortaklak adına  sahibi Ahmet Altın ,yayım  yönetmeni  Mahmut Tunaboylu,yazı işleri Müdürü  Müslüm  Tunaboylu  yönetiminde yayımını sürdürdü, 31  Mart  1980  tarihinde ortaklık adına sahibi Yeter Ilıman, 18 Ocak 1981 tarihinde  yazı işleri Müdürü Azmi Öztürk görülmektedir ,22  Mart   1982 tarihine kadar kurucusu olarak ismi yayınlanan Aydın Kalelioğlu'nun ismi bu tarihten sonra  gazetede  görülmemektedir,24 Eylül 1984 tarihinde genel yönetmen  Yücel  Ilıman olarak yayımına devam etti,25 Ekim 1984 tarihinde  yayın  yönetmeni  Bülent  Şenlik yazı işleri  Müdürü    Azmi  Öztürk  tarafından  yayımına  devam eden gazete 9 Ocak 1989 tarihinde yayımına son verdi.<26>

Çorum  Halkevi  yayın    organı  olarak  12  Şubat 1972  tarihinde "Madımak  Gazetesi"   aylık olarak Halkevi Başkanı   Müslüm Tunaboylu,yazı işleri Müdürü Yaşar Köstekçi  yönetiminde  yayımlamaya başladı,birkaç sayı sonra gazete  dergiye  dönüştü ve 12'inci sayısında yayımına son verdi. <27>

Alaca'da   1 Eylül   1972 tarihinde "Hitit Gazetesi " haftalık olarak yayıma başladı, sahibi Semahat Çakar yazı işleri  Müdürü H. Ali Çakar tarafından yönetilen gazete ,Çorum  İstikamet  Matbaası ve Alaca Divan Matbaasında  basıldı,1974 tarihinde yayımına son verdi. <28> 

"Uyanış   Gazetesi"1973 tarihinde yayımlanmaya başladı,CHP gençlik  kolları  başkanlığı sıfatıyla sahipliğini üstlenen    Mehmet  Yolyapar  tarafından  çıkartılan gazete 6'ıncı sayıdan sonra yayım hayatına son verdi. <29>

Sungurlu'da 20 Haziran 1973 tarihinde "Yeni Ufuk Gazetesi" yayımlanmaya başladı, sahibi Memduh Karataş yazı  işleri Müdürü Serap   Karataş  tarafından  yayımlanan  Mehmet  Yolyapar  tarafından  yayımlanan  dergi,   Çorum  Gazetesi Basımevinde basılmaktaydı,1987 tarihinde dergi yayımına son verdi. <30> 

"Gerçek   Gazetesi"sahibi Orhan Uysal tarafından günlük  olarak yayıma başladı,gazete 40'ıncı sayıdan sonra yayımına son verdi. <31>

1 Kasım 1976   tarihinde  "İskilip  Halk  Eğitim Bülteni " adı altında İskilip'te bir bülten yayımlanmaya başladı, Halk Eğitim  Merkezi Müdürlüğü   adına sahibi Mustafa Bilir üstlendi,bülten 8 sayı olarak yayımlandı,1984 tarihinde bülten yayımına bir süre ara verdi,1984 tarihinde sorumlu Müdür ve yazı işleri Müdürlüğünü Mehmet Alkan yürüttü,Mart 1985 tarihinde bülten yayımına son verdi. <32> 

Osmancık'ta  9   Nisan  1979 tarihinde "Güzel Osmancık Gazetesi" yayımlanmaya başladı,sahibi Kadir Fındık tarafından yayımlanan gazete 23 Mayıs 1979 tarihinde yayımına son verdi. <33>

Çorum  Ticaret  ve  Sanayi Odası adına sahibi Vahit Benderli,yazı işleri  Müdürü  Namık Çoban yönetiminde "Çorum  Ticaret ve Sanayi Gazetesi" 1 Şubat 1983 tarihinde yayıma başladı,ilk sayısı Çorum İstikamet Matbaasında basılan gazete  sonraki sayılarında Çorum İlkadım Matbaasında  son üç sayısı ise Çorum İstikamet matbaasında basıldı,gazete 1988 tarihinde kapandı.<34>

1985 tarihinde Çorum Belediyesi tarafın dan "Belde Gazetesi " aylık olarak yayımlanma ya  başladı, Belediye  Başkanı Necdet  Diken'in sahipliği  üstlenilen gazetenin yazı işleri Müdürlüğünü  İhsan  Ozulu,yayın kurulu olarak Osman Aksel  ve Ümit Leblebicioğlu üstlendi,ilk sayısı  Çorum İstikamet Matbaasında basılan gazete  sonradan  Ankara  Mine   Ofsette  basıldı, 30'uncu  sayıdan sonra tekrar istikamet matbaasında  basılan  gazete,1989 tarihinde 33'üncü  sayıda yayımına son verdi. <35>  

"Şirin Osmancık Gazetesi"   25  Haziran 1985 tarihinde Osmancık'ta yayımlanmaya başladı, Sahibi  Mustafa  İnce tarafından çıkartılan gazete   26  Haziran  1987  tarihinde   yayımına son verdi. <36>  

Aylık olarak "Çiftçiye  Haber Bülteni" Eylül  1985 tarihinde T.C. Tarım ve Köy İşleri Baş-kanlığı  Çorum İl Müdürlüğü adına sahibi İmdat  Aydostlu, Mesul Müdür M.Nusret Çırak ve yazı işleri  Müdürü  Erol Aksu yönetiminde yayımlanan bülten, Çorum İlk Adım Basımevinde,sonra Ankara  Meyaş  Matbaasında, daha  sonra Çorum İstikamet matbaasında  basıldı. <37>  

17  Eylül 1985  tarihinde  "Çorum Haber Gazetesi" haftada bir gün olarak yayım hayatına atıldı, sahibi Yaşar Yolyapar,genel yönetmeni   Mehmet Yolyapar,sorumlu yazı işleri  Müdürü  Müslüm Tunaboylu tarafından yönetilen gazete, Ankara  İlk  Öz   Matbaasında  basılmakta idi, 5 Haziran1986 tarihinde gazete Çorum İstikamet  Matbaasında üç sayı basıldıktan  sonra, kendi tesislerinde günlük olarak basılmaya başlandı, gazete Beytaş Basım Yayın ve Ticaret A. Ş.adına  Aydın Çırakoğlu genel yönetmen Mehmet  Yolyapar, sorumlu yazı işleri Müdürü Müslüm  Tunaboylu tarafından  yayımına devam etti,2 Ocak 1988 tarihinde aynı şirket adına sahibi Erturul Akkaya tarafından çıkartılan gazete,9  Haziran 1989 tarihinde aynı şirket adına sahibi Feyyaz Çetintürk,22 Kasım 1993 tarihinde aynı şirket adına  sahibi Nusret Duran,15 Nisan1996 tarihinde aynı şirket adına sahibi K.Battal'ı görmekteyiz ,bu  tarihe   kadar genel Müdür olarak Mehmet  Yolyapar'ın   görev yaptığı gazete yayım hayatına devam etmektedir. <38>

Çorum'da  yayım  hayatı en kısa ömürlü gazete  olarak görülen  "Haberden Habere Çorum 19 Gazetesi" Mayıs 1986 tarihinde  yayımlandı, sahibi  İlhami  Ilıman,genel yayım yönetmeni Sedat Benderli,sorumlu yazı işleri müdürleri  Bülent   Özkaleli  ve  Selma Küçükyardımcı tarafından  iki  sayı  çıkartılan gazete yayımına son verdi.<39>

1986  tarihinde    "Çorum Olay Gazetesi 1'inci sayıda sahipleri Kadir Serdaroğlu ve Muammer Avcı,genel yayın yönetmeni Bülent  Özkaleli,sorumlu yazı işleri Müdürü Selma Küçükyardımcı tarafından Çorum İlkadım basımevinde  basılan gazete  aylık olarak yayıma başladı, 2'inci  sayıda   sahipleri  Celal  Ercan ve Remzi Demirbaş  genel yayım Müdürü Mehmet  Tunaboylu  olarak  9  sayı  yayımlandı  ve  yayımına son verdi. <40>  

"Çaba Dergisi" 1989  tarihinde aylık olarak yayıma başladı,sahibi Sevim Sevici,yazı işleri Müdürü Sadık Eral olarak yayımlanan dergi  Çorum Kardeş Matbaasında  basılıyordu, dergi 4'üncü sayıda yayım hayatına son verdi. <41>

 "İskilip'in  Sesi   Gazetesi"  sahibi Recep Gökçe,yazı işleri Müdürü  Mehmet  Güler,idare amiri Fehmi Yağlı tarafından 4 Ağustos 1987 tarihinde  İskilip'te  çıkartılmaya  başlandı,25 Kasım  1987 tarihinde Çorum Gazetesi tesislerinde, 28'inci  sayıdan sonra Ankara Ercan Matbaasında basılmaya başlandı. <42>

" Yeşil  Belde  İskilip   Belediyesi   Haber Bülteni" 11 Nisan 1988 tarihinde 15 günlük olarak  yayımlanmaya başlandı,Belediye  sahipliğini  Başkanı  Mustafa Çalık'ın yazı işleri Müdürü Azmi  Kaya  üstlendiği   gazete  Ankara  Hüner  Matbaasında basılmaktaydı.<43> 

"Osmancık Sesi  Gazetesi" 23 Ocak 19-89 tarihinde Osmancık'ta yayımlanmaya başladı, sahibi Muttalip Karakaş tarafından yayımlanan gazete yayımına devam etmektedir. <44>

 Çorum İmam Hatip  Lisesi yayını olarak "İdrak Dergisi " 1989 tarihinde 1.'ci sayısı çıkartıldı,İmam Hatip Lisesi Müdürü Yahya Acar  sahipliğini  üstlendiği  derginin  sorumlu   Müdürü Şakir Çıplak yayın kolu rehber öğretmeni Nurettin Yaz, Ekrem   Koç  ve Ali Rıza Erdem tarafından Çorum Aydın Basımevinde yayımlandı. <45>

 

1990 SONRASI ÇORUM'DA BASIN İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR:

 "Toplu Dergisi" Ocak  1990 tarihinde yayınlanmaya  başladı,sahibi Birlik Ajans,yazı işleri Müdürü Ümit Leblebici tarafından aylık olarak  yayımlandı. <46>  

"Çorum  Hakimiyet   Gazetesi"  1 Şubat 1991 tarihinde Sahibi Mustafa Ilıca, yazı  işleri Müdürü  Avukat  Fahri Azkur,halkla ilişkiler  yönetmeni Ahmet İlhan Soyer, idari  ve mali işler yönetmeni  Şevket  Erzen yönetiminde yayımlanmaya  başladı , gazete  Lider  Ofsette basılmakta idi,4 Mart 1991 tarihinde yönetim kurulu başkan  yardımcısı  Ertuğrul   Şahinci'nin  ismi, 17  Şubat  1992  tarihinde  Öztaş adına sahibi Kemal Mesci, yazı işleri ve mali işlerde Şevket Erzen'i  görmekteyiz, 15  Şubat  1992 tarihinde gazetenin  basıldığı  yer  olarak   Oğuz   Ofset 1997  tarihinde ise İlkadım  Matbaasında basılmakta  ve  gazete  yayım  hayatına  devam etmektedir.<47>

"Merhaba  Çorum   Gazetesi"  sahibi ve genel yayın Müdürü Şahin Örgel,yazı işleri Müdürü   İrfan  Sarmaşık  yönetiminde   5    Mayıs 1992 tarihinde yayım hayatına başladı ,2 Temmuz 1992 tarihinde yazı işleri Müdürü  Şermik Örgel, haber  ve  istihbarat  Enver  Özkartal, 8 Temmuz 1992 tarihinde  haber  ve  irtibat Şevket Mete, 1 Ağustos 1992 tarihinde haber Müdürü Nihat Karalar'ı görmekteyiz,10 Eylül1992  tarihinde  17'inci sayıdan sonra gazete ismi olan   Merhaba  Çorum'un    başlığında  bulunan Çorum ibaresi   kaldırılarak  "Merhaba"  olarak yayımlanmaya  başladı,6 Ocak 1993 tarihinde sahibi olarak İbrahim Kuzoluk,genel yayın Müdürü  Şahin  Örgel, yazı   işleri Müdürü  Şermik Örgel görülmektedir, 1 Ağustos 1994 tarihinde genel  yayın  yönetmeni   Zeliha Aşcı , 2  Ocak 1996  tarihinde  genel yayın yönetmeni  Hasan Yıldırım'ı görmekteyiz,gazete yayım hayatına devam etmektedir. <48>

"Mesaj  Gazetesi  sahibi    R. Ufuk Ertekin,  yazı  işleri  Müdürü M. Ali  Kurtuluş  genel Müdürü  Ayşe  Uncu  yönetiminde Mayıs 1992  tarihinde  yayıma  başladı, 11-18  Aralık  1992 tarihinde yayım hayatına son verdi. <49>

"Çorum Adalet  Gazetesi"  sahibi Remzi Demirbaş,genel yayın Müdürü Kadir Sol,yazı işleri Müdürü  Ülkü  Demirbaş, spor  sayfası Sadi  Başıbüyük yönetiminde 25 Eylül 1992 tarihinde yayım hayatına başladı,15 Mayıs 1993 tarihinde  yazı  işleri  Müdürü   olarak  S. Berrin Faydacı'yı  görmekteyiz,20 Temmuz 1993 tarihinde  240'ıncı  sayısında  yayım   hayatı sona  erdi. <50>

"Çevre  Dergisi"  sahibi  Çorum   Çevre Vakfı  Adına Vali Mustafa Yıldırım,Çorum Çevre  Vakfı Müdür Vekili Servet Durdu yönetiminde 3  Aralık 1992 tarihinde yayıma başladı,3'ün cü  sayısında Aralık 1997 tarihinde  sahibi Çorum  Çevre  Vakfı Adına  Vali Atıf Üzelgün,yazı Işleri  Müdürü  Vali  Yardımcısı  Erdoğan Ülker yönetiminde  yayım  hayatına  devam   etmektedir. <51>

"Çorum Altınışık Gazetesi"  sahibi İsmail  Çabuk genel yayın yönetmeni Okan Hergün yönetiminde  18  Aralık 1992 tarihinde haftalık olarak  yayıma  başladı,  47'inci sayıdan sonra yayım hayatına son verdi. <52>  

"Ortaköy  Gazetesi" aylık   olarak çıkartılan  gazete  1993   tarihinde Ortaköy Kaymakamlığı  Özel İdare, Belediye  ve  Köylere Hizmet  Götürme  Birliği  tarafından ortaklaşa olarak yayıma başladı,Sahibini Ortaköy Kaymakamı  Yılmaz Aslan,Müdür,Eğitim Müdürü Durdu Çetin'in üstlendiği gazete Aralık 1993 tarihinde yayımına son verdi. <53>

"Özel  İdare  Dergisi  Gelişen   Çorum" Başkanlağına  Vali Yardımcısı Metin Demirtaş, Özel İdare Müdürü Durdu Çetin üstlendiği dergi 17Haziran1993 tarihinde yayıma başladı.<54>  

"Çorum  Belediyesi "  adı   altında 1994 tarihinde sahipliğini Prof. Dr. Arif Ersoy'un yaptığı aylık dergi yayımlanmaya başladı,belediyenin  hizmetlerini  tanıtan dergi halen yayımlanmaktadır. <55>

"Çorum Lider Gazetesi"  Beyler Ltd. Şir. Adına  sahibi  Kemal Sünnetçi,genel koordinatörü  Orhan  Polat,yazı işleri Müdürü Fahri Azkur yönetiminde 27 Şubat 1995 tarihinde yayıma başladı ,gazete  Tuğra  Ofsette basılmakta iken  Lider Gazetecilik ve Matbaacılıkta  basılmakta  ve  gazete  halen  yayımına devam etmektedir. <56>

"Dost   Haber  Gazetesi"  sahibi  Şahin Örgel,genel Müdür Sadık Örgel,yazı İşleri Müdürü Emine Arslan yönetiminde  19 Ekim1995 tarihinde yayım hayatına başladı,gazete yayımına devam etmekte.

"Objektif Gazetesi" sahibi  Sevinç  Acıpayamlı tarafından  Temmuz 1996  tarihinde  çıkartılan gazete, sonradan dergi haline geldi. Dergi 1 sayı çıktıktan sonra yayımına ara verdi.

"Çorum  Evi  Çekva  (Çorum  Eğitim ve Kültür Vakfı "yayın organı tarafından vakıf adına  sahibi Prof. Dr.  Turan Ilgaz tarafından İstanbul'da vakıf tarafından   bastırılan dergi ücret siz dağıtılmaktadır.

"Gazi  Üniversitesi  Çorum  İlahiyat Fakültesi Öğrenci Dergisi "1996 tarihinde imtiyaz sahibi Aytekin Özel genel yayın yönetmeni  Ekrem  Bilir   yazı işleri   Müdürü  H. Hüseyin Yıldız  yönetiminde çıkartılan dergi Lider Matbaacılıkta basılmakta olup süresi belli değildir.

"Kilim Dergisi" Nisan 1997 tarihinde sahibi Mustafa  Kaçmaz, genel yayın yönetmeni Lokman Erdoğan  tarafından  çıkartılan dergi, 5'inci  sayıda sahibi  R.Erdoğan tarafından çıkartılan dergi yayımına devam etmekte.

1997 Mayıs ayında "Çorum Aktüel  Dergisi" yayımlanmaya  başladı, sahibi Ahmet Kaya tarafından  aktüel   ağırlıklı olarak aylık yayımlandı.

1998  tarihinde “Çorumlu 2000 Aylık Kültür Sanat Tarih ve Edebiyat Degisi” ni yayımlanması  başladı  ve devam etmektedir. Sahibi ve Mesul Müdürü Mahmut Selim Gürsel olan dergi  23’ünca sayıdan itibaren sanal olarak da okuyucularına 15 gün sonra yayınlandı 63 sayı basılan dergi maddi imkansızlıklardan dolayı basım işi sonlandı,şu an 95  sayısı yayınlanmakta olup her ayın 15’inde güncellenmektedir.

1990 -1998 tarihleri  arasında , Çorum' da yazım  hayatı  bir  patlama gösterdi . Yeni gazeteler yayım hayatına  atıldı, resmi daireler kendi çabaları ile faaliyetlerini yazın haline getirdiler.  Bazı özel şahıslar  kendi görüş ve ideolojilerini   yaymak  için küçük ebatta periyodik  bültenler  yayımlamaya başladı, özel  şirketler reklam  amacıyla da  olsa rehberler   bastırdılar, bazı okullar  yıllıklar düzenlediler, son dönem ile  ayrıntılı  araştırma yapmak için bütün yayım yapanlarla irtibat  kurma güçlüğü çalışmamın son  kısımlarının eksik kalmasına neden olmuş olabilir.

Çorum  Belediyesinin  Çorum'a  ait çalışmaların  basımını  üstlenmesi ilimiz  için  bir onur  kaynağı  olduğu  kanaatinde  olmam  ve olmamız biraz hüsrana uğramış, verilen  çalışmalardan her  ay bir tanesinin  yayımı maalesef gerçekleşememiştir.  Ayrı yeten  kitapların  telif ücreti olarak basılan   kitapların  % 20'sini hazırlayana verilme kararı ise  bence  teşvik için yeterli olacağını  zannetmemekle  beraber hiç yoktan eserini bastıramayan şahısların çalışmalarının  gün ışığına  çıkartılması   açısından olumlu bir girişim olarak görmekteyim.

1997   tarihinde  Çorum  ve İstanbul'da şahsi gayretleriyle de  olsa kitaplarını  bastıran hemşerilerimizin  bu  çalışmaları  Çorum için gurur verici  olmaktadır. Maddi  imkansızlıklar nedeniyle,şiir, hikaye,deneme ve araştırmaların kendi branşlarıyla ilgili teknik konularda birikimleri olanların hazırladıkları  yüzlerce kitap, döküm ve  ön çalışmalarının olduğu kanaatindeyim.

Basın tarihi ile ilgili  çalışmamda, basın için çalışanların  hayat hikayelerini  Çorumlular bölümünde   bulunmasını  arzu ettim. 1996 tarihi içerisin de  imkan bulup gidebildiğim  mahalli basından    isimlerini  ihtiva eden listede  olanların hayat   hikayelerini  şahsen , ulaşamadığım gazetelerden  ise aynı gün ve  tarihli  mektupla istemde  bulundum,maalesef bu güne  kadar hiç bir gazeteden cevap alamadım.

2002 Tarihinde Yine Gürsel Yayınevi tarafından çıkartılan “Sarı Çiğdem Aylık Şiir Defteri” 14 sayı hem basıldı ve hem de sanal olarak basıldı. 14 sayıdan sonra basılmasına son verilen dergi sanal olarak 34  sayısı yayınlanmakta olup her ayın 15’inde güncellenmektedir

Eksiklerimi  kusur  tutmamanız  dilekleriyle Basın Tarihi ile ilgili çalışmamı burada kapatıyorum.

 

 
<1>Abidin efendi ,Çorum Senatörü Alaeddin Çetin'in babasıdır. 
<2>Çorum İl Yıllığı 1972 
<3> Çorum Hasan Paşa Kütüphanesi "Çorum Gazetesi" arşivi 
<4> Çorum Hasan Paşa Kütüphanesi "Fikret Gazetesi” Arşivi
<5> İskilip İlçe Kütüphanesi "Kurtuluş Dergisi" arşivi.
<6> Çorum Hasa Paşa Kütüphanesi Çorumlu Dergisi arşivi
<7> İskilip İlçe Kütüphanesi İskilip Dergisi arşivi
<8> İskilip İlçe Kütüphanesi İskilip'ten Sesler Dergisi arşivi
<9> Çorum Hasan Paşa Kütüp.i Yeni Çorum Gazetesi arşivi
<10> Çorum Hasan Paşa Kütüphanesi Akisler Gazetesi arşivi
<11> Çorum Hasan Paşa Kütüphanesi Hür Çorum Gazetesi arşivi    
<12> Çorum Hasan Paşa Kütüphanesi Esnaftan Akisler arşivi.
<13> Çorum Hasan Paşa Kütüphanesi Yeni Adım Gazetesi arşivi.
<14> Çorum Hasan Paşa Kütüphanesi Hür Yol Gazetesi arşivi.
<15> Çorum Hasan Paşa Kütüphanesi Halkın Sesin Hakkın Sesi Gazetesi arşivi.
<16> Çorum Hasan Paşa Kütüphanesi Bu Gün Gazetesi arşivi.
<17> Çorum Hasan Paşa Kütüphanesi Yeni ve İleriye Çorum Gazetesi arşivi.
<18> Çorum Hasan Paşa Kütüphanesi Yeni Gün  Gazetesi arşivi.
<19> Çorum Hasan P.Küt. Çorum Ekspres Çorum Gazetesi arşivi.
<20> Çorum Hasan Paşa  Küt. Çorum'un Sesi Gazetesi arş.
<21> Çorum Hasan Paşa  Kütüphanesi İğdeli Gelin Dergisi arşivi.
<22> İskilip İlçe Kütüphanesi  Yeşil İskilip Dergisi Arşivi.
<23> Sungurlu İlçe Kütüphanesi  Sungurlunun Sesi Gazetesi arşivi.
<24> İskilip Halk Kütüphanesi  "Bizim İskilip "arşivi
<25> Çorum Hasan Paşa  Kütüphanesi " Koparan Gazetesi"arşivi
<26> Çorum Hasan Paşa  Kütüphanesi "Çorum  Gazetesi"arşivi
<27> Çorum Hasan Paşa  Kütüphanesi"Madımak  Gazetesi" arşivi
<28> Çorum Hasan Paşa  Kütüphanesi"Hitit Gazetesi " arşivi
<29> Çorum Hasan Paşa  Kütüphanesi"Uyanış   Gazetesi" arşivi
<30> Çorum Hasan Paşa  Kütüphanesi"Yeni Ufuk Gazetesi" arşivi
<31> Çorum Hasan Paşa  Kütüphanesi"Gerçek  Gazetesi" arşivi
<32> Çorum Hasan Paşa  Kütüphanesi"İskilip  Halk  Eğitim Bülteni " arşivi
<33> Osmancık Halk Kütüphanesi "Güzel Osmancık Gazetesi"arşivi
<34> Çorum Hasan Paşa  Kütüphanesi"Çorum  Ticaret ve Sanayi Gazetesi" arşivi
<35> Çorum Hasan Paşa  Kütüphanesi Belde Gazetesi arşivi.
<36> Osmancık İlçe Kütüphanesi Şirin Osmancık Gazetesi arşivi.
<37> Çorum Hasan Paşa  Kütüphanesi Çiftçiye Haber Bülteni arşivi.
<38> Çorum Hasan  Paşa Kütüphanesi Çorum Haber Gazetesi arşivi.
<39> Çorum Hasan Paşa  Küt. Haberden Habere Çorum 19 Gaze. Arşivi.
<40> Çorum Hasan Paşa  Kütüphanesi Çorum Olay Gazetesi arşivi.
<41> Çorum Hasan Paşa  Kütüphanesi Çaba Dergisi arşivi.
<42> İskilip İlçe Kütüphanesi  İskilip'in Sesi Gazetesi arşivi.
<43> İskilip İlçe kütüphanesi  Yeşil Belde arşivi.
<44> Osmancık İlçe Kütüphanesi  Osmancık Sesi Gazetesi arşivi
<45> Çorum Hasan Paşa Kütüphanesi  İdrak Dergisi arşivi.
<46> Çorum Hasan Paşa Kütüphanesi Toplu Dergisi arşivi.
<47>Çorum Hasan Paşa Kütüp  Çorum Hakimiyet Gazetesi arşivi.
<48>Çorum İl Halk kütüphanesi Müdürlüğü  Merhaba Gazetesi arşivi.
<49>Çorum İl Halk kütüphanesi Müdürlüğü  Mesaj Gazetesi arşivi.
<50>Çorum İl Halk kütüp. Müdürlüğü  Çorum Adalet Gazetesi arşivi.
<51> Çorum Valiliği Dökümantasyon  merkezi.
<52> Çorum İl Halk kütüphanesi Altınışık Gazetesi arşivi  
<53> Ortaköy Gerçeği ,Kaymakam Yılmaz Aslan  
<54> Çorum Valiliği  Dökümantasyon merkezi  
<55> Çorum İl Halk kütüphanesi  Çorum Belediyesi Dergisi arşivi  
<56> Çorum İl Halk kütüphanesi  Çorum Lider Gazetesi arşivi

 

 

 
 

BİLGİ PAYLAŞILDIKÇA KIYMETİ ARTAR!

Hazırlayan  Mahmut Selim GÜRSEL yazışma adresi  corumlu2000@gmail.com

DİKKAT ! BU BİLGİ TELİF ESERİ OLUP YAZARI VE YAYINEVİMİZDEN  İZİN ALINMADAN KULLANILMAMALIDIR
 
Gizlilik şartları ve Telif Hakkı © 1998 Mahmut Selim GÜRSEL adına tüm hakları saklıdır. M.S.G. ÇORUM
 Hukuka, Yasalara, Telif  ve Kişilik Haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.