DİKKAT ! BU BİLGİ TELİF ESERİ OLUP YAZARI VE YAYINEVİMİZDEN  İZİN ALINMADAN KULLANILMAMALIDIR

Hazırlayan  Mahmut Selim GÜRSEL yazışma adresi  corumlu2000@gmail.com

 

İÇİNDEKİLER
Mahmut Selim GÜRSEL TAKDİM
Mahmut Selim GÜRSEL
ÇORUM MANİLERİ
TAKDİM

TEKKELİOĞLU HASAN EŞREF ERTEKİN

 

MANİLER HARFLERE GÖRE TIKLA GİT

A Harfi İle Başlayan Maniler
B  Harfi İle Başlayan Maniler
C Harfi İle Başlayan Maniler

Ç Harfi İle Başlayan Maniler

D Harfi İle Başlayan Maniler

E Harfi İle Başlayan Maniler

F Harfi İle Başlayan Maniler

G Harfi İle Başlayan Maniler

H  Harfi İle Başlayan Maniler

I Harfi İle Başlayan Maniler

İ Harfi İle Başlayan Maniler
K Harfi İle Başlayan Maniler
L Harfi İle Başlayan Maniler
M Harfi İle Başlayan Maniler
N Harfi İle Başlayan Maniler
O Harfi İle Başlayan Maniler
Ö Harfi İle Başlayan Maniler
P Harfi İle Başlayan Maniler
R Harfi İle Başlayan Maniler
S Harfi İle Başlayan Maniler
Ş Harfi İle Başlayan Maniler
T Harfi İle Başlayan Maniler
U Harfi İle Başlayan Maniler

Ü Harfi İle Başlayan Maniler

V Harfi İle Başlayan Maniler

Y Harfi İle Başlayan Maniler

Z Harfi İle Başlayan Maniler

SÖZLÜK

1

 
 
 
 
Çalışma TELİF ESERİDİR izin almadan kullanmayınız!
Hazırlayan Mahmut Selim GÜRSEL
corumlu2000@gmail.com
Sitemiz ve yazarlarımız;hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.

 01

KİTAP BAŞINA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

KİTAP ismi  Sayfaya dönmek için tıklayınız

BİR SONRA Kİ Sayfaya dönmek için tıklayınız

TAKDİM           

Bir kitabın doğması, o kitabı yazmaya kalkan kişinin amacına ve bilgi birikimine göre değerlendirilmesi uygun olarak görülmelidir.

            Elinizde bulunan bu çalışmanın sizlere ulaşması için günlerini veren bu çabası için şükranlarımı sunarken, bu çalışmada da benim ufacık bir katkımın da bulunması beni bahtiyar etmiştir.

            Bu çalışma ile sizlerde bazı bilgileri edinmiş ve faydalanmış olarak uzun yılların birikimlerinden aydınlanacağınızı göreceksiniz.

            Bilgi; yazılmadıkça kaybolmaya açık birikimlerdir. Her insan bir kitaptır; onu okumamız gereklidir.

            Tanımadığımız ve anlamadığımız kişiler hakkında nasıl kararlar veremezsek; bir çalışmayı da incelemeden, okumadan karar veremeyiz. 

Mahmut Selim GÜRSEL  

BU ÇALIŞMA TELİF ESERİDİR İZİN ALMADAN KULLANMAYINIZ!

BİR ÖNCEKİ Sayfaya dönmek için tıklayınız

BİR SONRA Kİ Sayfaya dönmek için tıklayınız

 02

KİTAP BAŞINA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

BİR ÖNCEKİ Sayfaya dönmek için tıklayınız

BİR SONRA Kİ Sayfaya dönmek için tıklayınız

Mahmut Selim GÜRSEL
GÜRSEL YAYINEVİ ve ÇORUMLU DERGİSİ SAHİBİ
 
1947 tarihinde babamın subay olarak bulunduğu Erzurum'da bir at arabasında doğum evine giderken doğmuşum. Babam  Eminsu Ali Rıza Gürsel, annem ise Fahriye hanımefendi idi. 
İlkokula İskenderun'da başladım. Ankara' da bitirdim. Ankara Yenimahalle Orta okulunun birinci  sömestrsinde  babamın  emekli olmasından dolayı 1960 yılında Çorum'a gelince Atatürk Ortaokuluna devam ettim. Babamın "oku da oğlum ceketimi satar seni  okuturum" diyerek bana yaptığı nasihatleri ters tepki  yaptı. İlkokul sıralarında okuyarak pilot olmanın düşlerini kurardım. Bu hayalim gerçekleşmedi. Babamın baskısı karşısında babama okumuyorum diyerek okulu birinci sınıfta bıraktım. Marangoz çırağı olarak Azmi Başar ustanın yanına girdim.  Askere gidene kadar ustanın yanında çalıştım. 1967 tarihin de askerlik dönüşü, 28 Mart 1969 Ankara  Emniyet   Müdürlüğüne teknisyen  olarak göreve  başladım.  Ortaokulu dışarıdan 2 yılda bitirdim 09 Ekim 1972  tarihinde polis memuru olarak Ankara'da altıncı şube ve kara kollarda çalıştım. 16 Eylül  1973  tarihinde  Selma (Kurşuncu) Hanımefendi ile evlendim.  10 Temmuz 1978 yılında ayında naklen Çorum İl Halk Kütüphanesine Memur olarak geçtim.  Dışarıdan  Çorum Ticaret Lisesini iki yılda bitirdim. Kendi kendime Osmanlıcayı öğrenmeye uğraştım, Hat sanatı ile biraz ilgilendim 150 ye yakın Ser levham var, Çorum Güzel Sanatlar Galerisinde  ve Kütüphane salonlarında bu levhaları sergiledim.  03 Ağustos 1988 tarihinde İl Halk Kütüphanesi Müdür yardımcılığına atandım. 
            1990  tarihinde ilk kitabım olan Dewey Onlu Tasnif isimli kütüphanelerdeki kitapların tasnifi yapılan kitabı 10 yıllık bir araştırma ve çalışma iye "Alfabetik Onlu Tasnif Fihristi (Dewey)" kitap haline getirip Kültür Bakanlığına sundum.   Kitabımdan Türkiye'deki bütün kütüphanelere dağıtılmak  üzere 1000 adet satın aldılar.
Marangozluk,oymacılık, polis memurluğu,memurluk  ve  idarecilik yaptım. Her çalıştığım meslekte çeşitli önemli olaylar oldu ise de son çalıştığım kurumda  bence en önemli bir hatıramı anlatmak istiyorum: Kütüphanedeki çalışmalarım  ve " El  Yazması Kitapların Çorum'da kalması için verdiğim  çabalar neticesinde  Bitlis Tatvan’a tayin edilme olayım beni çok yıktı. Fakat bu  üzüntümün  boş olduğunu  zamanla  gördüm. Rabb’imin  izni  ile Hacca gitmek nasip oldu, iki kitap daha yayımladım ve elinizde bulunan bu derginin çıkmasına vesile oldum. Mesleklerin  insanlara sağladığı maddi avantaj olarak,evinizi geçindirecek, namerde muhtaç  etmeyecek  avantajından  başka,manevi olarak;sizin yaptığınız işlerle ilgili karşılaştığınız problemleri değerlendirirseniz avantajların neler olabileceğini hayat okulundan  öğrenmiş  oldum.
1993 yılında Türkiye'deki bütün kütüphanelerde bulunan " El Yazması " kitapların Ankara Milli Kütüphanesine toplanma kararı veren Kültür Bakanlığına karşı Çorumlu hemşerilerimi haber dar ettim, mahalli radyodan ve gazeteler ile parti il Başkanlarını ile Millet Vekilimiz Adnan Türkoğlu ve Belediye Başkanımız rahmetli Turan Kılıççıolu'nun destekleri ve diğer kuruluşların da katkısı ile "El Yazma kitapları" Çorum'da kaldı. Açık öğretim için üniversite sınavlarına girip kazandım. İkinci sınıfta iken Çorum'a tam teşekküllü bilgisayar ortamında bir kütüphane kazandırmaktır. Yazma kitapların korunması ve Çorum'da kalması için yaptığım girişimim yüzünden 25 Nisan 1994 tarihinde Tatvan Bitlis'e Müdür olarak tayinim çıktı, tayin edildiğim yere gitmeyerek emekliliğimi istedim.
1994 Tarihinde nasip oldu eşimle birlikte Hacı olduk.
27 Mayıs 1998 tarihinde Çorum'da ilk Kültür Bakanlığından tescilli "Gürsel Yayınevi" tarafımdan açıldı.
Yazı yazmaya beni  kimse  teşvik  etmedi   Kütüphane için hazırladığım  kitap beni  yazmaya teşvik etti. Yazılarım mahalli basında yayımlandı. Yazılarımdan dolayı bir ödül almadım; fakat kitapları ve bu dergi benim için en büyük ödüldür. 
Yayımlanmış çalışmalarım : 
" Alfabetik Onlu Tasnif Fihristi (Dewey) Haziran 1991 ", 
"Çorum 97 1997"
"Çorum'da Yatan Meşhur Yatırlar Haziran 1997- 2. basım 1998",
" Çorumlu 2000 Aylık Kültür Sanat Tarih Ve Edebiyat Dergisi Temmuz 1998,
" Sarı Çiğdem Şiir Defteri  Mart 2002" ,  
“Çorum 2002” adlı basılmış çalışmalarım bulunmaktadır. 
"Menakıb-ı Koyun Baba 2004"
"Çorum Yemekleri 2004 Eşimin Çalışması"
"Hacım Ağustos 2007"
"Çorumlular ve Çorum'a Hizmet Edenler Temmuz 2008"
 
Bakanlığa sunulmuş;"Alfabetik Türk ve Yabancı Yazarlar Fihristi" ve "Ne Nerede Başlıklı Arama Fihristi" basım için  hazır  beklemektedir.  Yazılarım  daha çok araştırma dalı ile makale türüdür. Tiyatro çalışmalarım,şiir ve  hikaye denemelerim bulunmaktadır.   Şu anda dergimde yazılarım çıkıyor. Benim okuyucularıma  diyeceklerim  şudur ki. Doğru bildiğiniz konuları savunun. Bu  savunmanız  size belki tepkiler getirecektir. Bu  tepkileri inceleyerek doğru olup olmadığını araştırın. 
 Saygılarımla. 
  
BU ÇALIŞMA TELİF ESERİDİR İZİN ALMADAN KULLANMAYINIZ!

BİR ÖNCEKİ Sayfaya dönmek için tıklayınız

BİR SONRA Kİ Sayfaya dönmek için tıklayınız

1

 
 
 
 03

Maniler sayfa başına gitmek için tıklayınız!

TEKKELİOĞLU HASAN EŞREF ERTEKİN

   (R.1308-M.1892-1979) EŞREF HOCA

               7-8 Hasan  Paşa Kütüphanesi Hafız-ı Kütübü,Çorum Devlet Kütüphanesi Memuru ve el yazması kitaplar uzmanı,folklor ve dil  araştırmacısı  ve imamdır. "Eşref Hoca"  namıyla mâruftur. Rumi 1308 Miladi 1892 yılın da  Çorum'da  doğdu. Baba   tarafından Çorum  Müftülerinden  İbrahim  Halil Efendi ve büyük  anne  tarafından büyük alim Yusuf-u Bahri  hazretlerinin  torunudur. Babası  ; Çorum Ulu Camii'nde Halka ders vermekle görevli  İbrahim  Hakkı Efendi, annesi; Kuyular ailesinden  Ayşe  hanımdır. Babası  genç yaşında öldüğünde,  Eşref  Hoca  14  yaşında idi. İsmail Refet, Mehmet  Saadettin, Ahmet Cevdet  ve  Mustafa Fehmi isimli  küçük kardeşleriyle yetim kaldılar.  Mahalle  büyükleri ve eşraftan  İstanbulluoğlu  Sadık  efendinin gözetiminde, maddi ve manevi  yardımları ile büyüdüler. İstiklal  Savaşından sonra da;Eşref hoca Sadık  efendinin Şükrüye isimli kızı ile  İ. Refet Emine ve A.Cevdet isimleri kardeşi de,Şefika isimli kızı ile evlendiler.

              1915 yılında, Medrese  tahsilini yarıda  bırakarak askere  alındı   ve 1 . Cihan  Harbine  katıldı.  Diyarbakır Askeri  hastanesinde  ve daha sonra  İstanbul'da  görevini yaptı. 1919 yılında  Çorum'a avdet etti. Bu savaş nedeniyle tahsilleri yarıda kalanlar  için bir heyet huzurunda imtihana katıldı  ve başarı sağladı. Aynı mahiyette Sungurlu'da kurulan heyet huzurunda ikinci sınavını vermiş ve başarı belgesi almıştır.Bu belgeler;1970 yılından sonra Milli Eğitim  Bakan lığı Talim Terbiye Dairesi Başkanlığı tarafına edilmiş  ve   Memuriyet  intibakı  bu   belge üzerinden   yapılmıştır.  1919 yılında, bu imtihan  sonuç  belgelerine  istinaden , Çorum  Sağrıcı  mahallesi  camii  İmamlığına   tayin edilmiş  ve aynı zamanda da 7-8 Hasan Paşa  Kütüphanesi  Hafız-ı Kütüp'lüğü de verilmiştir. Camii İmamları  muaf  tutulduğundan İstiklâl Savaşına  alınmamıştır.

             Cihan Savaşına katılan  ve  terhis olmadan İstiklâl Sava şına devam  eden ve 9 yıl savaşlarda kalan kardeşi  İ.Refet ile İstiklâl  Savaşı  için askere alınan küçük kardeşlerini bir baba gibi gözetmiş ve Onlar  için  hiçbir fedakarlıktan kaçınmamıştır.  İmamlık ve  Hafız-ı  Kütüp'lük görevlerini yürütürken,Müderris Kürt Hacı Mustafa efen dinin  derslerine katılarak Arabi ilmini ilerletmiştir.

              Cumhuriyetin  İlanından  sonra; 1923 yılında çıkarılan Tevhit-i Tedrisat Kanunu gereğince , Çorum'da mevcut Hacı Hasan Paşa,Hacı  Ahmet-i  Feyzi  ve Süleyman Feyzi  kütüphanelerin  birleştirilerek  Devlet Kütüphanesinin kurulmasıyla bu kütüphaneye Memur olarak atanmıştır.

              Çorum'un öz malı olan  " El Yazması" çok değerli kitapların büyük illere götürülme si endişesi ile bir hey'et  kurularak inşasına 1923  yılında  başlanılarak   1925 yılında tamamlanan,saat kulesi karşısındaki, bu günümüzde  Belediye  binası olan Kütüphane binası  yaptırılmıştır . Bütün kitaplar bu binada muhafaza altına alınmıştır. Kütüphane binası yapımı,kitapları tasnif ve kayda geçirilmesi, envanterinin  çıkartılması,diğer illerde vuku bulan kayıp ve zayiatlar gibi olaylar meydan verilmemesi vb. işlemlerde Eşref 1919 - 1957 yılları arasında bir fiil Hafız-ı Kütüp ve Kütüphane Memuru olarak (39) yıl  kültür  hizmeti vermiştir. 1957 yılında  doktorların  kitap tozlarından kaynaklandığını ifade  ettikleri  sağlık sorununa düçar  olmuş ve Milli Eğitim  Bakanlığı  İstanbul  Valide   Bağı Hastanesinde  tedavi  altına  alınmıştır. Sekiz aylık tedavi sonunda sağlığına  kavuşmuş ve yaş haddinden  emekliye  ayrılmıştır.  Emeklilikten  sonra  bakanlık  (E)  cetvelinden adına kadro tahsis etmiş ve aynı kütüphanede "Uzman Kütüphaneci "  unvanı  ile   görevlendirilmiştir. Bu görevi de 1970 yılına kadar sürdürmüş  ve kültür hizmetinde (51) yıl görev yapmıştır. Bu ek  görev süresinde ; "El Yazması" değerli  kitapların  Arap  harfli Arapça,Farsça ve Osmanlıca  eserlerin  tespit fişlerini hazırlamıştır.

             Bu hizmeti genç  kütüphanecilere kılavuz,ileride yapılacak  kataloglama  işlemlerine  temel  olmuştur.  Ölüm  tarihi  olan 1979  yılına  kadar  kütüphane   ile  ilgisini  kesmemiş,eski eserler konusunda büyük yardımları olmuştur.

             Halk  Evleri  tarafından neşrolunan ve 61  sayı  olarak çıkarılan "Çorumlu Dergisi"ndeki folklor çalışmaları ve yayınları da taktirle karşılanmaktadır.  Ayrıca ;  Türk  Dil  Kurumu için, Çorum'da  halk  arasında kullanılan sözcüklerden oluşan  (3000) den fazla " Dil  Fişi " doldurmuş  ve bu çalışmalarından dolayı yardımcı üyeliği unvanı verilmiştir.

             Hayatı boyunca Çorum'da halk arasın da  söylenen " Maniler"i derlemiştir. Bu çalışmaları 1971 yılında "Çorum'da Derlenen Maniler " olarak  bastırılmış  ve    yayınlanmıştır. Topladığı  vakfiye ve fermanların,tarihi belgelerin ( Hicri 1000) yılından evvel olanlarını An kara Etnografya Müzesine göndermiş, kalanları ve bilhassa Çorum'la ilgili bulunan yüzlerce belge ve fermanları da Çorum Kütüphanesine  vermiştir. Bunlar büyük albümlerde toplanmış,  dizileri  yapılmış, kayda  geçirilmiştir.

 

             ÖZEL HAYATI:

 

             Çok mütevazı insandı. Fazla  ve  lüzumsuz konuşmaz,dinlemeyi tercih ederdi. Sorulduğunda kısa ve öz yanıtlardı. Gösteriş  ve  riyadan  nefret  ederdi. Çarşı Pazar bilmez,ihtiyaçlarını  yeğenleri  aracılığı ile temin ederdi. Kış aylarında kitapları ile baş başa  geçirir, yaz aylarında ise doğa ile haşır neşir olur bağ evinde kalırdı. Bu hayattan büyük  zevk alır "Allah'ı doğada arayın, muhakcu idi. Takvim yapraklarını dahi atmaz saklardı. Yerde bir kağıt parçası görse alır ve ilk fırsatta okurdu. Kendisi  İmam-Hoca olduğu hal de, camide  ön saflara  geçmez,çardak  bölümünü tercih  ederdi.  Fazla   yemekten kaçınır, yoğurdu  çok  severdi. Çocuklara  ve gençle çok önem verir ,hayvanları  ise  çok  severdi. Kütüphanenin  Çorum  Bahçelievler  emtine taşınmasıyla  şehir otobüsleri ile gidip gelmeye başlamıştı. İnerken,kimseye göstermeden şoförlere  şeker vermeyi ihmal etmezdi. Tanıdığı  çocuklara ve gençlere de şeker vermekten  zevk  alırdı. Bu  nedenle ; çocuklar   ona " Şeker  Dede" derlerdi.

             "Ruba" isimli kedisini çok severdi. Kaybolduğunda tarifsiz acılar yaşamıştır. 1940-50  yıllarında  merkep arabası ile bağa gidip gelirdi. Merkebe sopa ile vurduğu  görülmemiştir.  Yürümesini teşvik için semerine  vurmayı tercin ederdi. İnsanları  incitmekten, kalp  kırmaktan  kaçınmıştır. Okuma salonunda   kitapları  lüzumsuz  karıştıran ve hırpalayan  okurlara  öfkelenir "Kitap okumak için yazılmıştır" şeklinde ikaz ederdi.

             Dini bayramlarda :1.gün akraba ve büyüklere  gider  ve  tebrik  eder, 2.gün odasını açar  ve  ziyaretçileri kabul ederdi. Büyük küçük  tercihi yapmaz,ziyaretçileri ayakta karşılardı. Yazılı tebrik gönderenlere aynı yolla mukabeleyi ihmâl etmezdi.

             Yeniliklere  daima  açıktı. Medeniyetin imkanlarından   faydalanmak  kadar  tabii  bir şey olamaz  derdi.  Haberleri  dinler , okunan Kur'an-ı   Kerim'i  ve  naklen  verilen  Mevlid-i Şerifi  muhakkak  izlerdi. " Bu  büyük bir olay, çok güzel bir imkan" diye taktirlerini  belirtirdi. 9  Şubat  1979 akşamı da Kandil münasebetiyle  naklen  verin  Mevlid-i  Şerifi  izlemiş ve yatağına  çekildikten  sonra  vefat etmiştir. Allah Rahmet Eylesin.

             Evli olduğu Şükriye hanımdan çocuğu olmamıştır. Kardeşi    İ. Refet  Ertekin'in  oğlu olan beni ,Hakkı Bülhan Ertekin'i küçük yaşta evlat edinmiş olup , hayatının  sonuna  kadar bizimle birlikte yaşamıştır. Ölümünden sonra:  Çorum Belediye  Meclisi, kültür  hizmetlerini dikkate alarak bir  caddeye ismini  vermiş  ve  İ. Hatip  okulu  ile  çevre  yolu  kavşağı  arasını"Eşref Hoca Caddesi" olarak tescil etmiştir.

Hakkı Bülhan ERTEKİN

 

Çalışma TELİF ESERİDİR izin almadan kullanmayınız!
corumlu2000@gmail.com
GÜRSEL YAYINEVİ   
Sitemiz ve yazarlarımız;hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Maniler sayfa başına gitmek için tıklayınız!

 

A Harfi İle Başlayan Maniler
 
A benim nazlı yarim
Kucağı nazlı yarim
Yaktın beni içimden
Kıldın marazlı yarim.
 
Açtın sineme yare
Ey gözleri sehhare
Rahmet halime yarim
Kıl derdime çare.
 
Adalar kavuştu gel
Dalga boydan açtı gel
Eyi günün dostları
Kötü günüm geçti gel.
 
Adam ölmez yaradan
Öldürmezse yaratan
İş yanını bilmez mi
Bunu yoktan var eden.
 
Âdilem aldı yare
El yetmez oldu yare
Yare elim yetmeden
Bu sinem oldu yara .
 
Âdilem âlim olsun
Okusun kamil olsun
Benim burda yandığım
Sana da malûm olsun.
 
Âdilem Bağdat ara
Çöz zülfün bağla tara
Bir vefalı yar için
Şam şarkı Bağdat ara.
 
Âdilem der al benden
Yeşil senden al benden
Ya sırrını bana ver
Ya sevdanı al benden.
 
Âdilem der Bağdadi
Şatı aldı Bağdadi
Yavrumun her bakışı
Değer yüz bin Bağdadi.
 
Âdilem der gül gezdir
Gir bahçeye gülü der
Senden başka seversem
Gözlerime mil gezdir..
 
Âdilem der nerede ben
Yeni düştüm derde ben
Ben murat alamamışım
Nasıl yatam yerde ben.
 
Adilem der yüz eller
Seksen eller yüz eller
Sağ elin adetidir
Gerdan eller yüz eller.
Bugün bahçeye girmiş
Beş on dane güzeller
Yeşil çayır üstünde
Al badeyi süzerler
Açmış beyaz gerdanı
Lağli mercan düzerler
Giyme peçem canfesi
Tor uçkuru çözerler
Serin ver sırrın verme
İl ariftir sezerler.
 
Âdilem kalk gidelim
Feneri yak gidelim
Güzele doyum olmaz
Yüzüne bak gidelim.
 
Âdilem meylim sana
Düşüktür meylim sana
Siz bir bölük harami
Yalınız meylim sana.
 
Âdilem okuyanlar
Okusun okuyanlar
Cennet yüzü görmesin
Peçeyi dokuyanlar.
 
Âdilem sesin aldım
Seste berüsün aldım
Şükür olsun hüdaya
Bugün busesin aldım.
 
Âdilem sine sine
Gün değmez sinesine
Ne elim yare yeter
Ne sinem sinesine.
 
Âdilem yaman yahşi 
Yaman gün yaman yahşi
Komazlar dost gün ile
Geçinem yaman yahşi.
 
Âdilen der bu dala
Bülbül konmuş bu dala
Dünya kadar aklım var
Yine derler budala..
 
Âdilen seki bağla
Kaküller seki bağla
Dilberler adetidir
Anlına çeki bağla.
 
Ağam atı yeldirir
Yel püskülün kaldırır
Kendi pek küçük amma
Cilve adam öldürür.
 
Ağam atın beş olsun
Üzengin gümüş olsun
Her nereye varırsan 
Hızır yoldaşın olsun.
 
Ağıl yaptım kazılı
İçi körpe kuzulu
Küçük yaşımdan beri
Alnım kara yazılı.
 
Ağla hey gözlerim ağla
Hasret kalır mı böyle
Gözüm çıksın görmedim
Al yağlık ile bağla.
 
Ah dedim ah dediler
Az aldım çok dediler
Yanıldım bir kez güldüm
Hiç derdi yok dediler.
 
Ah halvara halvara
Çıngı düşmüş şalvara
Dudaklarım kurudu
Kız yalvara yalvara.
 
Ah olsa vah olmasa
Gel olsa git olmasa
Yari bana verseler
Kırk gün sabah olmasa.
 
Ah olsa vah olmasa
Kah olsa kah olmasa
Ben yar ile yatanda
On gün sabah olmasa.
 
Ah yar yine geliyor
Beni de terk ediyor
Kulak ver dinle bi yol
Kalbim sana ne diyor.
 
Ahbaplar hep biz bize
Otururuz diz dize
Bir çok selam yollarız
Bizim taraftan size.
 
Ak alma soyulur mu
Gözele doyulur mu
Gözel seven yiğidin
Kolları yorulur mu.
 
Ak çuvalın unuyum
Bulamadım izini
Omuz omuza versem
Öpsem ela gözünü.
 
Ak gülüm nazenimsin
Ciğerim ezenimsin
Beş vakit namaz gibi
Gönlümde gezenimsin.
 
Ak gülüm pembe gülüm
Söylesene bülbülüm
Söylerken küstürmüşüm
Çürüsün benim dilim.
 
Ak gülün nazenimsin
Sofrada mezem sensin
Dört kitap şahit olsun
Gönlümde gezen sensin.
 
Ak iğdenin boladı
Dülbendin kim doladı
Şu Çorum’un içinde
Gönlüm seni diledi.
 
Ak kağıt sarı kağıt
Ağlarım ben her saat
Sen orada ben burda
Nasıl olurum rahat.
 
Ak koyun kuzusuna
Can katar bazısına
Ne deyimde ağlayım
Anlımın yazısına.
 
Ak koyun meler gelir
Ciğerim deler gelir
Yalınız yatanların
Aklına neler gelir.
 
Ak memesi terliyor
Pırıl pırıl parlıyor
Sevmeğe eli ermez
Bakıp gönlüm ağlıyor.
 
Ak üzüm asmasıyım
Güzeller yosmasıyım
Kız memen eğri bitmiş
Ben anın ustasıyım.
 
Ak üzüm daneleri
Damlıyor şireleri
Usul yörü sevdiğim
İncidin memeleri.
 
Ak üzüm kara üzüm
Billahi ben yarsizim
Ciğerimde külhan var
Dışım güler arsızım.
 
Ak üzümden ak olmaz
Kara üzüm bağ olmaz
Çorum’da yar sevenin
Yüreğinde yağ olmaz.
 
Ak üzümden elleri
Damlıyor şireleri
Oğul balına benzer
O yarin memeleri.
 
Ak üzümün asması 
Kolay olur kesmesi
Ne zaman çetin olur
Cahil yarin küsmesi.
 
Ak üzümün tanesi
Hüsnün elmas paresi
Benim için doğurmuş
Sevdiğimin annesi.
 
Akar sular bulanık
İçemem bağrım yanık
Bu sevda nasıl sevda
Halk yatar ben uyanık.
 
Akar sular olaydım
Kız destine dolaydım
Kız ben seni seviyom
Nişanlın ben olaydım.
 
Akşam ararlar beni
Bastı karalar beni
Yari bir yol görürsem
Sevda paralar beni.
 
Akşam güneşi yarim
Hindin kumaşı yarim
Ne vakit benim olur
Melekler eşi yarim.
 
Akşam karardı gelmez
Benzim sarardı gelmez
Baş yastıkta göz yolda
Ecel geldi yar gelmez.
 
Akşam oldu aram yok
Kaşı gözü karam yok
Göz gördü gönül sevdi
Ayrılmağa çarem yok.
 
Akşam oldu gün inmez
Duvar yüksek görünmez
Kurban olduğum güzel
Çıkıp bir yol görünmez.
 
Akşam oldu ikindi
Mum şamdana dikildi
İllerin yari geldi
Benim boynum büküldü.
 
Akşamın işi ile
Göz eder kaşı ile
Yarim bostan suluyor
Gözünün yaşı ile.
 
Akşamın vakti geçti
Bir güzel baktı geçti
Zülfünü kement etmiş
Boynuma taktı geçti.
 
Akşamlar oldu yine
Badeler doldu yine
İllerin yari geldi
Vay bize noldu yine.
 
Al alma sarı alma
Yare sakladım elma
Yar gözledim gelmedi
Soldu mühanet elma.
 
Al almanın alını 
Kimse bilmez halimi
Yarabbim sen kavuştur 
Vermiyorlar yarimi.
 
Al almanın dilimi
Verin benim gülümü
Vermezseniz gülümü
Kabul etmem ölümü.
 
Al almanın dördünü
Sar yiğidin merdini
Kimselere vermesin
Hak ayırdı derdini.
 
Al almanın dördünü
Sev yiğidin merdini
Seversen güzeli sev
Çekme kötü derdini.
 
Al almayı bıçakla
Kuş tüyünü saçakla
Sana diyom güzel kız
Nişanlını kucakla.
 
Al bayrak yeşil bayrak 
Kaleden indim ancak 
Hiç vefanı görmedim 
Ateşe yandım ancak.
 
Al bürüncek bürün yar 
Konaklardan görün yar
Benden gayri seversen
Yılan ol da sürün yar.
 
Al çuha benden olsa
Hana bir giden olsa
Ateşine yandığım
Hele bir adam olsa.
 
Al çuhanın yanları
Yanımdadır benleri
Sana mübarek olsun
Güyeliğin donları.
 
Al çuhu boydan artar
Hatem parmağın tartar
Benim yarim pek güzel
Baktıkça ömrüm artar.
 
Al giyinmiş boyunca 
Seyredeyim doyunca 
Aklım perişan oldu
Firkat sözün duyunca.
 
Al hare yeşil hare
Oldu ciğerim pare
Benden selamlar olsun
Ale gözlü bir yare.
 
Al ile yeşil ile 
Gezmedim eşim ile
Yolunu gözleyim mi
Şu garip başım ile.
 
Al kaftan kaldır kaldır 
Su akar güldür güldür
Yarim üstüne bindi 
İncitme siyah düldül.
 
Al perde yeşil perde
Yeni düştüm bu derde
Çıra gibi yanarım
Yari gördüğüm yerde.
 
Al taylar odru taylar 
Çıkmış yaylada yaylar
Ben garibim garibim 
Yarimi eller paylar.
 
Al yazmanın oyası
Sevemedim doyası
Yar üstüne yar mı olur
Hey Allah’ın belası.
 
Ala koçum saçaklı
Çifte sallar bıçağı
Bir akşam gel bir sabah
Bir de öğlenin çağı.
 
Ala koçum yayılır
Saçakları sayılır
Çıkma yarim kapıya
Gören olur bayılır.
 
Alaca’nın düzleri 
Top biter nergisleri
Gözele baka baka 
Yitirdim öküzleri.
 
Alçacık hurma dalı 
Dibinde yeşil halı
Benim adım Fatıma
Yariminki Ali.
 
Alçacıktır kapısı
Cevahirdir yapısı 
Yar sana kurban olsun
Memleketin hepisi.
 
Alma attım al gelin 
Yanakları bal gelin 
Dilerim kocan ölsün
Sende bana kal gelin.
 
Alma dalda sallanır
Günden yanı ballanır
Oğlan vezir olsa da
Gine kıza yalvarır.
 
Alma dalda sallansın
Bir gün beni ararsın
Sarılalım yatalım
Ateşimiz kararsın.
 
Alma daldan düşer mi
Günden yanı bişer mi 
Sevup sevup ayrılmak
Üzerine düşermi.
 
Alma kokun ne etli 
Dilber sözün ne tatlı 
Sevişmesi hoş emme 
Ayrılması fırkatlı.
 
Alma verdim almasın 
Ben ölürsem kalmazsın
Hangi bağın gülüsün
Zemheride solmazsın.
 
Almadan döndüm  çağla
Ben düştüm bu hayale
Yenile bir yar sevdim
Cümle alem havale.
 
Almalar dalda kaldı
Gözlerim yolda kaldı
Kömür gözlü sevdiğim 
Bu gece nerde kaldı.
 
Almanın dibi bayır 
Altunda yarim uyur 
Uykun mübarek olsun
Bu gece bize buyur.
 
Almaya verdim arkam 
Dermanım yok ki kalkam 
Eller ne derse desin 
Mevla’mdır benim arkam.
 
Almayı aşlamalı 
Dibini daşlamalı 
Baktın yarin yar değil
Peşini boşlamalı.
 
Almayı ata ata 
Cilveyi sata sata 
Yanım böğrüm delindi 
Yalınız yata yata.
 
Almayı ata koydum 
Armudu yüke koydum
Elinden yarin aldım
Boynunu büke koydum.
 
Almayı atan bilir 
Cilveyi satan bilir 
Sabahın seherinde
Yalınız yatan bilir.
 
Almayı bıçakladım 
Yapıyı saçakladım 
Yarı koynumda sandım 
Yastığı kucakladım.
 
Almayı dalda koyan
Gözlerim yolda koyan
Ne gavur ne Müslüman
Beni bu hale koyan.
 
Almayı dilemedim
Nolduğum bilemedim 
Şu Çorum’un içinde 
Saz olup gülemedim.
 
Almayı sattım kırka
Geziyom korka korka
Ben seni büyüttüm ki
Olasın bana arka.
 
Almayı yüke koydum 
Ağzını dibe koydum
Elinden yarim aldım
Belini büke koydum.
 
Altın gözlü ela kız  
Yayladan mı indiniz   
Kaş atarak işmarı 
Siz kimden öğrendiniz.
 
Altın tabakta vişne 
Gel yarim arka düşme 
Aşkın sonu ayrılık 
Nafile dile düşme.
 
Altın tasta yoğurdum 
Gam içinde yoğruldum 
Ana belin bükülsün 
Dert için mi doğurdun.
 
Altın yüzük var benim 
Parmağımda dar benim 
Şu karşı ki konakta 
Ela gözlü yar benim.
 
Altını sıra dizdirdim 
Ben sende hile sezdim
Senden hile sezmezdim 
Kötü huyundan bezdim.
 
Altının var el gibi 
Ne bakıyon il gibi 
Ben sana güveniyom 
Kazanılmış mal gibi.
 
Altun ibrik delinmez 
Evme menzil alınmaz 
İki gönül bir olmuş 
Ona derman bulunmaz.
 
Altun odalı yarim 
Eli badeli yarim 
Pek mi gönlün böyüdü 
Burdan gideli yarim.
 
Altun pazvandı yarim 
Ne yaman nazlandı yarim
Ben sana yar olalı
Düşman kazandı yarim.
 
Altun saat boynunda 
İki elim koynumda 
Sakın unuttu sanma
Gece gündüz yanımda.
 
Altun tasta su durur 
Kız memesin yudurur 
Kız hamama gidince 
Oğlan evde kudurur.
 
Altun yüzük dar parmak 
Muradım seni almak 
İller kan uykuda
Benim işim yalvarmak.
 
Altun yüzük dolanmaz 
Bir ayda yar sınanmaz 
Canımı rehin koysam 
Kafir gönlüm inanmaz.
 
Altun yüzük morayı 
Vatan tuttun orayı 
Genç başını seversen 
Sıla eyle burayı.
 
Altun yüzük parmakta 
Çifte ben var yanakta 
Benim bir sevdiğim var 
Şu karşı ki konakta.
 
Altun yüzük şan verir 
Kız kapuya yan verir 
Oğlan kızı görünce
Ayak üzre can verir.
 
Altuna bak altuna  
Dakmış gerdan altuna 
Bir gececik çinbuşu 
Almış ayak altına.
 
Altunu bozdurayım 
Gerdana dizdireyim 
Cep aynası değilsin 
Elimde gezdireyim.
 
Altunu erittirdim
Sözümü yörüttürdüm
İlmeğin elimde edir
İpimde çürütürüm.
 
Altunum akçalarda 
Tenim yerde çürüsün 
Çiçeğim bağçalarda 
Esvabım  bağçelerde.
 
Aman amara döndü 
Benzim samara döndü 
Kavlimiz altı ay idi
Yıllar tamama döndü.
 
Anadan doğunca çulun 
Var mıdır paran pulun 
Verir rızkın komaz naçar 
Tanrı yarattığı kulun.
 
Anbar altı fehrize 
Selam saldım horuza 
Bu gecelik ötmesin 
Yar geldi evimize.
 
Anız bastı neyleyim 
Gönül küstü neyleyim 
Altı yılda bir selam 
Ben o dostu neyleyim
 
Antarin aldan eyi 
Bulaman benden eyi 
Ben birini bulurum 
Kölesi senden eyi.
 
Antarisi aklı yar 
Sırrı bende saklı yar 
Ant iç inandır beni 
Benden gayri yok mu yar.
 
Antarisi aktandır 
Ne gelirse haktandır 
Benzimin sararması 
Belki yanıklıktandır.
 
Antarisi antari 
Ben dökerim kan teri 
Sen doldur ben içeyim 
Yanaktan akan teri.
 
Antarisi bezermi 
Yosmalıkta gezer mi 
Getir yarin yanına 
Benimkinden güzel mi.
 
Antarisi cengari 
Cenk ile aldım yari 
Cenk ile aldım ise 
Sineme sardım bari.
 
Antarisi gül gibi 
Kimden aldın öğüdü 
Ben peşine düştükçe 
Senin gönlün büyüdü.
 
Antarisi kısacık 
On yaşından ufacık 
Elim koynuna soktum 
Memeleri yumşacık.
 
Antarisi kumaştan 
İşmar eder yamaçtan 
Ya ben nice ayrılmam 
Bal dudak hilal kaştan.
 
Antarisi leyla yar 
Küstün ise söyle yar 
Sür sefasın çek demi 
Ele girmez böyle yar.
 
Antarisi mavidir 
Göğsü cennet bağıdır 
Yenile bir yar sevdim 
İlk bahtımın avıdır.
 
Antarisi maviştir 
Çek yakanı kavuştur 
Aramızda engel var 
Gözün benden savuşur.
 
Antarisi maviştir 
Yar bir keklik avıdır 
Yar sefere gidince 
Ya beni kim avutur.
 
Antarisi mık gibi 
Eser gider ok gibi 
Dönüp ardına bakmaz 
Aşinası yok gibi.
 
Antarisi mıklama 
Ufacık ilikleme 
Beni sana vermezler 
Çene başı bekleme
 
Antarisi pembeden 
Ne tez usandın benden 
Tenhada bulur isem 
Öcüm alırım senden
 
Antarisi sırmalı 
Bizde çektik bu halı 
Elindekin pençe tut 
Şimdi dilber pahalı.
 
Antarisi sırmalı 
Yare nasıl varmalı 
Mübarek bayram geldi 
Hatırını sormalı
 
Antarisi sızılı 
Yarı körpe kuzulu 
Benim gibi var mı ola 
Alnı kara yazılı.
 
Antarisi tireden 
Bu güzellik nereden 
Yaktın yandırdın beni 
On beşime gelmeden.
 
Antarisi yeldari 
Aç koynunu gireyim 
Uyu uyan sar beni 
Yar olduğun bileyim
 
Antarisin biçtiğim 
Ateşine düştüğüm 
Pek mi gönlün büyüdü 
Kel başına sıçtığım.
 
Antarisin satayım 
Kuşlar gibi öteyim 
Sen gurbete gidince 
Ben kiminle yatıyım.
 
Ar yok bilirim dedi 
Emir et ölürüm dedi 
İntizar et sevdiğim 
Akşam gelirim dedi.
 
Ark atladım taşı yok 
Yüzük buldum kaşı yok 
Bir kuş gelmiş ötüyor 
Bencileyin eşi yok.
 
Arkamı verdim duta 
Bu can yoluna feda  
Doğan ayın başına 
Kavuştur bari Hüda
 
Armudu aşlamalı 
Dibini taşlamalı 
Baktın yarin yar değil 
Peşini bırakmalı.
 
Armudu dalda koyan 
Gözlerim yolda koyan 
Can verip kurtulmasın 
Beni bu yola koyan.
 
Armudu dilemedim 
Nolduğum bilemedim 
Şu Çorum’un içinde  
Örneğin bulamadım.
 
Armudu gövden ne etli  
Yemesi ne de tatlı 
Bana yardan geç derler 
Ayrılması fırkatlı
 
Armudu verdim arkam 
Dermanım yok ki kalkam 
Yare bize getirin 
Hemen yüzüne bakam
 
Armudum dalda kaldı 
Gözlerim yolda kaldı 
Kömür gözlüm mor feslim 
Gelmedi nerde kaldı.
 
Armudun dibi bayır 
Dibinde yarim uyur 
Uykun mübarek olsun 
Bu gece bize buyur.
 
Armudun dibi bayır 
Oturmuş yarim uyur 
Dedim müsaade var mı 
Dedi ki bize buyur.
 
Armut dalda sallanır 
Vakit gelir balanır 
Yarin yar olmayınca 
Gönlün üstü barlanır.
 
Armut dalda sallansın 
Akşam olsun kararsın 
Yar evine gelmezse 
Döne döne ararsın.
 
Armut dalda top durur 
Oğlan atı kopturur 
Kızın gönlü olunca 
Al yanaktan öptürür.
 
Armut dalda zerdali 
Dalda biter şeftali 
Limon turunç çok gördüm 
Ayva dalın eğmeli.
 
Armut daldan düşer mi 
Günden aynı pişer mi 
Emmi dayı dururken 
Kız yabana düşer mi.
 
Armut daldan düşer mi 
Günden yanı pişer mi 
Sevipte ayrılması 
Üzerine düşer mi.
 
Armut daldan düşer mi 
Yar ısırsa şişer mi  
Sevgilisi dururken 
Kız başkaya düşer mi.
 
Armut dalı suda 
Birini kes birini buda 
Öptüm öptüm uyardım 
Ela gözler uykuda.
 
Arpa biçtim az kaldı  
Çayır biçtim saz kaldı  
Kömür gözlü gül yarim 
Kavuşmamız az kaldı.
 
Arpa biçtim gök iken 
Dibinde çakır diken 
Gel sarılıp yatalım 
Sen oğlan ben kız iken.
 
Arpalar deste deste 
Beni babamdan iste 
Eğer babam vermezse 
Beni Allah’tan iste
 
Arpalar filiz oldu 
Halim yare arz oldu 
Senden gayri seversem 
Ölüm bana farz oldu.
 
Arpalar kara kılçık 
Yarim çıkma baş açık 
Hakikatli yar isen 
Al bohçayı yola çık.
 
Arşı âlâdan bilir 
Kaşı yaratan bilir 
Bu toprağın hesabın 
Ancak yaratan bilir.
 
Artık yarim gülüyor 
Dertlerimi biliyor 
Fırsat bulup geldikçe 
Buse vermek diliyor.
 
Asıl sevdiğim asıl 
Minder altında hasır 
Bıldır ki sevda ile 
Bu yıl ki sevda nasıl.
 
Asmada üzüm kaldı 
O kızda gözüm kaldı 
Söz verdi de gelmedi 
Diyecek sözüm kaldı.
 
Asmadan gel asmadan 
Şalvar giyer basmadan 
Gel sarılıp yatalım 
Kara kollar basmadan.
 
Aşıkım ben bu yare 
Dertliyim geldim zare 
Can istersen vereyim 
Borum yok intizare.
 
Aşıkım bir değilim 
Bir bülbül bir de gülüm 
Öyle gamkin omdum ki 
Şad ile bir değilim.
 
Aşıkım göze yari 
Kibarsın göze bari  
Beni göz göz eyledin 
Görünme göze bari.
 
Aşıkım hem de ahi 
Kurulur dem dem ahi 
Gönül ister alınmaz 
Çekerim dem dem ahi.
 
Aşıklar çalar sazı 
Kanlı yaş döker gözü  
İflah olmaz ölürsek
Aman unutman bizi.
 
Aşıktır ben kula siz  
Şehir olmaz kulesiz 
Çünkü ben gidiyorum 
Sağlıkla siz kalasız.
 
Aşıktır yar aşıktır 
Bayguya mar aşıktır 
Zülfüne kurban olan 
Boynuna yaraşıktır.
 
Aşka ar olmaz dedim 
Vakit dar olmaz dedim 
Ar eden dilberlere 
Kimse yar olmaz dedim.
 
Aşka yar sözm olur 
Günçaya har sözm olur 
Felek destin düşerse 
Acep çevir sözm olur.
 
Aşkı naçara düştüm 
Dost için zare düştüm 
Zalim felek kahrinle 
Cevri çok yare düştüm.
 
Aşkın meyini içtim 
Can ile serden geçtim 
Yarimin yoluna ben 
Yaş yerine kan saçtım.
 
Aşkına ciğer yandı 
Gözüm kana boyandı 
Gam yuları boynuma 
Günden güne dolandı.
 
At karşıdan bir mani 
Yoktur yarin imanı 
İnsafsız yare düştüm 
Nedir bunun dermanı.
 
At olur da tepmez mi 
Yar olur da öpmez mi 
Yarin öptüğü yerde 
Mor menevşe bitmez mi.
 
At üstünde gidiyor   
Püskül talim ediyor 
Bulgur aşın çok yemiş 
Meydanları didiyor.
 
Ata binen ağadır 
Atın yolu dağadır  
Ela gözlü sevdiğim 
Bu maniler sanadır.
 
Ata biner kopturur  
Üzengisin kaptırır 
On beşe değen kızlar 
Gerdan altın öptürür.
 
Ata vurdum belleme  
Gir koynuma terleme 
Her yanım senin olsun 
Memelere elleme.
 
Ata vurdum kantarma 
Değme dursun kurtarma 
Benim sen öz malımsın 
Gir koynuma utanma.
 
Ata vurdum kuskunu 
Gönül bilir dostunu 
Eğil bir yol öpeyim 
Ak memenin üstünü
 
Ateş koydum mangala 
Kuş mu konar kankala 
Senden gayri  seversem 
Etim gelsin çengele.
 
Ateş koydum mangala 
Zülfün dökmüş çankara  
Sen orada ben burda 
Nasıl burda can kala.
 
Ateşim var külüm yok 
Gülüm var bülbülüm yok 
Ateşine yandım yar 
Ağlamadık günüm yok
 
Atın rengi turuncu  
Benim yarim birinci 
Göbeğinde saklıyor 
Buçuk batman pirinci.
 
Atına vurdum rahmi 
Yavrum beni bıraktı 
Sen orada ben burda 
Ateşin beni yaktı.
 
Atladı girdi bağa 
Başı değdi toprağa 
Kız seni almayınca 
Girmem kara toprağa.
 
Ay doğar aşmak ister 
Bal dudak yaşmak ister 
Şu benim cahil gönlüm  
Yare kavuşmak ister
 
Ay doğar aya gider 
Gördüm bi maya gider 
Mehre kızın alanın 
Emeği zaye gider.
 
Ay doğar ayan ayan  
Düştüm yollara yayan 
Düşüme girmez iken 
Koynuna girdim yayan.
 
Ay doğar ayazlanır 
Gün doğar beyazlanır 
Şu Çorum’un kızları 
Hem sever hem nazlanır.
 
Ay doğar batar şimdi 
Işığı tutar şimdi 
Ben yarin kölesiyim 
Dilerse satar şimdi.
 
Ay doğar bedir Allah 
Bu sevda nedir Allah 
Ya yarime insaf ver 
Ya bana sabır Allah.
 
Ay doğar Çankırı’dan 
Yanıyorum yangından 
Yavrum bir şeftali ver 
Memenin dingilinden
 
Ay doğar dolanmaz mı  
Bana yar bulunmaz mı  
Yar yar deyip ölürsem 
Namazım kılınmaz mı.
 
Ay doğar dolunur mu 
Bana yar bulunur mu 
Yar yar diye ölenin 
Namazı kılınır mı.
 
Ay doğar eyvan için 
Ala çul sayvan için 
Mevlam kızı yaratmış 
Gencecik oğlan için.
 
Ay doğar gediktedir 
Yeşil perde yüktedir 
Ben Suna’mı bilirim 
Şu gelen bölüktendir.
 
Ay doğar sine saftan 
Buludun arkasından 
Kız memen görünüyor 
Düğmenin arkasından.
 
Ay doğar sini gibi 
İkindi günü gibi  
Yar burnuma tütüyor 
Amasya gülü gibi.
 
Ay doğar sini gibi 
İkindi günü gibi 
Yarim kokun geliyor 
Mısırın gülü gibi.
 
Ay doğdu günü gözler 
Yarim düğünü gözler 
Ezelden bir gün gördü 
Yine o günü gözler.
 
Ay doğdu kavuştu gel 
Gam kervanı göçtü gel 
Eyi günün dostları 
Kötü günüm geçti gel.
 
Ay doğdu öze düştü 
Çifte ben yüze düştü 
Elin yari yanında 
Ayrılık bize düştü.
 
Ay doğmuş par par yanar  
Nazlı yar beni arar 
Vefasızlık etmeyim 
Hep eller beni kınar.
 
Ay doğsun düze dursun 
Kırkmalar yüze dursun 
Canım karar almıyor 
Yar gelsin bizde dursun.
 
Ay efendim pederim 
Mangırdandır kederim 
Eğer harçlık vermezsen 
Mısıracak giderim.
 
Ay getir nar getir 
Ciğer yandı kar getir 
Yad elleri değmesin 
Yağlığına sar getir.
 
Ay gider bulut ile 
Zincirli kilit ile 
Irak yola gidiyom 
Sevdiğim yiğit ile.
 
Ay gidiyor gidiyor 
Gözüm ayı güdüyor  
Mermer bilekli yarim 
Nerede talim ediyor.
 
Ay ışığı varamam 
Dile destan olamam 
Ay buluta girince 
Bağlasalar duramam.
 
Ay karanlık yürüyor 
Yari gönlüm görüyor 
Çekilecek dert değil 
Mevlam sabır veriyor.
 
Ay mağripten doğunca 
Ben yare kavuşunca 
Ne deyip de sevmeli 
Bir döşeğe girince.
 
Aya bak yıldıza bak 
Damda duran kıza bak 
Kız Allah’ın seversen 
Yüzün döndür bize bak.
 
Ayağında çizmesi  
Tamam oldu gezmesi  
On bir aydır severim 
Taze duymuş ninesi.
 
Ayağında yemeni 
Aşkın öldürdü beni 
Eski yarim duyarsa 
Ne seni kor ne beni.
 
Ayın adıdır yıldız 
Nereden geliyon baldız 
Sen git de bacın gelsin 
Yatamıyom yalınız.
 
Ayın yüzünde leke 
Gidiyor seke seke 
Kalpten çıkan ahuzar 
Yetişmez mi hedefe.
 
 
Ayna attım çayıra 
Şavkı düştü bayıra 
Erenler el kaldırsın 
İşimiz dönsün hayıra.
 
Ayrıldım güler miyim 
Ayrılık diler miyim 
Ben yarimden ayrıldım 
Aşk ile güler miyim.
 
Ayrıldım gülüm senden 
Şaçı sümbülüm senden 
Araya dağlar düştü 
Kesildi yolum senden.
 
Ayrıldım özlerim ben 
O şirin gözlerinden 
Ayrılığı bileydim 
Öperdim gözlerinden.
 
Ayrıldın da ondum mu 
Ağladın da güldün mü 
Başım koydum yoluna 
Eyliğimi bildin mi.
 
Ayrılık aldı bizi 
Kim bilir derdimizi 
Yarabbim sen kavuştur 
Şu bizim ikimizi.
 
Ayrılık büyük derttir 
Sabreden ona merttir 
Ahdini unutanlar 
İnsan değil namerttir.
 
Ayva biter mi nardan 
Aşık geçer mi yardan 
Gözü çıkası felek 
Beni öldürdü ardan.
 
Ayva gönder nar gönder 
Ciğer yahdı kar gönder 
Düşman duyar söz eder 
Bir yağlığa sar gönder.
 
Ayvalar gökçelendi  
Ağaçlar çiçeklendi 
Çek bayraktar bayrağı 
Ayrılık gerçekleşti.
 
Az durur az durursun 
Geç gelip az durursun 
El gelip yarem bağlar 
Sen gelip azdırırsın.
 
Az su olsa akmaz mı 
Giden geri bakmaz mı 
Tutalım sultan olsan 
Sultan kula bakmaz mı.
 

Maniler sayfa başına gitmek için tıklayınız!

Çalışma TELİF ESERİDİR izin almadan kullanmayınız!
corumlu2000@gmail.com
GÜRSEL YAYINEVİ   
Sitemiz ve yazarlarımız;hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
 
 
 
 

Maniler sayfa başına gitmek için tıklayınız!

B  Harfi İle Başlayan Maniler
 
Baba ben derviş miyim
Abalar giymiş miyim
Yarim bırakmış gitmiş
Ben burada kalmış mıyım.
 
Babam der handır gelen
Lebi mercandır gelen
Aşığın yaralanmış
Gözleri kandır gelen
 
Baca baca gezerim
Ben yarimi sezerim
Girince yar koynuma
Uçkurumu çözerim.
 
Bacalar tütmez oldu
Bülbüller ötmez oldu
Ezel geldi gelen var
Ahıma yetmez oldu.
 
Bağ oldum bostan oldum
Dillere destan oldum
Ağla gözlerim ağla
Gül yüzlü dosttan oldum.
 
Bağa vardım budanmış
Bülbül güle dadanmış
Yari benim zannettim
Yar ellere dadanmış.
 
Bağa vardım üzüme
Çubuk değdi gözüme
Maşallah yazdırayım
Kaşın ile gözüne.
 
Bağa vardım üzüme
Çubuk girdi gözüme
İnkar etme sevdiğim
Yüzün değdi yüzüme.
 
Bağa vardım yaprağa
Dünya haram hep bana
Nazlı yar gelmeyince
Koman beni toprağa.
 
Bağdan kestim çınarı
Çınarın dalı sarı
Ağlamaktan kurudu
Gözlerimin pınarı.
 
Bağdat menim hoy benim
Didarine doy menim
Alem bir yana olsa
Seni elden koy menim.
 
Bağdat’a paşa gider
Memeler boşa gider
Mehle kızı alanın
Emeği boşa gider.
 
Bağdat’ta hurmalıklar
Suda oynar balıklar
Ne böyle sevda gördüm
Ne böyle ayrılıklar.
 
Bağlarım ben bağlarım
Bahçelerim bağlarım
Bülbül ötmez kuş ötmez
Viran oldu bağlarım.
 
Bahçe bar için ağlar
Hayva nar için ağlar
Beşikteki çocuklar
Bu gün yar için ağlar.
 
Bahçe bar için ağlar
Hayva nar için ağlar
Dün ağadan doğanlar
Bu gün yar için ağlar.
 
Bahçe barın sevdiğim
Hayva narın sevdiğim
Bir gülünün ucundan
Cümle varın sevdiğim.
 
Bahçe kapısın açtım
Açtım da geri kaçtım
Ben bir şey bilmiyorum
Çapkın yüzümü açtın.
 
Bahçe pezik değil mi
Ciğer ezik değil mi
Yarimi eller almış
Bana yazık değil mi.
 
Bahçede barın aldım
Hayvada narin aldım
Yüzüme güle güle
Elimden yarim aldın.
 
Bahçede barsız adam
Hayvasız narsız adam
Kalaysız kaba benzer
Dünyada yarsız adam.
 
Bahçede bir gül bitmiş
Garip yol mu yitirmiş
Kömür gözlü sevdiğim
Beni ne tez unutmuş.
 
Bahçede enginar var 
Enginarın dengi var.
 
 
Bahçede erik ağacı
Kimi tatlı kimi acı
Ya bulunur ya bulunmaz
Gurbet elde dost ilacı.
 
Bahçede hasırım var
Tarlada mısırım var
Dürzü deyyusun kızı
Neremde kusurum var.
 
Bahçede kuzu gördüm
Tüyün kırmızı gördüm
Şeftali pınarında
Sevdiğim kızı gördüm.
 
Bahçelerde ak üzüm
Yare geçmiyo sözüm
Yarimi görmeyeli
Kan akar iki gözüm.
 
Bahçelerde al boya
Sevmedim doya doya
Her sabah karşıma çık
Bakayım doya doya.
 
Bahçelerde al erik
Dallarını eğerik
Bize derler Çorumlu
Biz güzeli severik.
 
Bahçelerde bal erik
Bal dudaktan emerik
Biz o cinsten değiliz
Ölenecek severiz.
 
Bahçelerde bal kabak
Açılır tabak tabak
Beni beğenmiyordun
Sevdiğim Cüdama bak.
 
Bahçelerde baldıran 
Gülbenzini solduran
Benim gibi var mola
Yarin elden aldıran.
 
Bahçelerde enginar
Enginarın dengi var
Enginar senin olsun
Benim güzel yarim var.
 
Bahçelerde fil bahri
Rüyyamda gördüm seni
Uyandım ki düş imiş
Ağladım zari zari.
 
Bahçelerde fil bahri
Şöyle hey elin yari
Sen bana yar olmazsın
Yüzüme gülme bağri.
 
Bahçelerde geylani
Getir halden bileni
Mınafıkta oturmuş
Filan sevmiş filanı.
 
Bahçelerde gezemem
Dividim yok yazamam
Billahi yeminliyim
Yeminimi bozamam.
 
Bahçelerde gül efendi
Güle bülbüller dadandı
Bir güldün aklım aldın
Bir dahacık gül efendi.
 
Bahçelerde gülüm var
Boyun boyuma uyar
Geçme bizim kapıdan
El ariftir tez duyar
 
Bahçelerde gülüm yok
Senden gayri yarim yok
Yitme göysüm üstünden
Yapışacak dalım yok.
 
Bahçelerde ısırgan
Gavurmusun Müslüman
Eğil bir yol öpeyim
Valah billah ısırmam.
 
Bahçelerde ıtrışah
Boyu uzun kendi şah
İki gönül bir olsa
Ayıramaz padişah
 
Bahçelerde kestane
Dökülür dane dane
Dünya dolu yar olsa
Seveceğim bir tane.
 
Bahçelerde madeniz
Döşelidir odamız
Gelirse güzel gelsin
Çirkin almaz mademiz.
 
Bahçelerde mor bamye
Dikmiş idim yemeye
Sana bir çift sözüm var
Utanıyom demeye.
 
Bahçelerde mum direk
Suyu nerden indirek
Bir münasip adam yok
Yare haber gönderek.
 
Bahçelerde pez olur
Gül açılır yaz olur
Ben yare gülüm demem
Gülün ömrü az olur
 
Bahçelerde saz olur
Gül açılır yaz olur
Ben yarime gül demem
Gülün ömrü az olur.
 
Bahçelerde tecir var
Yüreğimde acır var
Sabret yüreğim sabret
Sabır da çok ecir var.
 
Bahçelerde tek lale
Meylim düştü pek yare
Boğazım bağlı zincir
Elim erse tek yare.
 
Bahçelerde teteri
Hiç sayman hatırı
Dostumla düşman oldum
Yarim senden ötürü.
 
Bahçelerde tomates
Ondan olur salata
Eğer kızın vermezsen
Turşu kursun kerata.
 
Bahçelerde yar olmaz
Hayvalarda nar olmaz
Eğil bir yol öpeyim
Bundan tenha yer olmaz.
 
Bahçelerde yüzerlik
Ayağında beyez terlik
Ne böyle sevda gördüm
Ne böyle intizarlık.
 
Bahçelere kendir ek
Suyu nerden indirek
Münasip bir adam yok
Yare selam gönderek.
 
Bahçemizde gül de var
Gül dibinde yol da var
Hoş geldin sefa geldin
Can evimde yer de var.
 
Bahçemizin duluyum
Toplayın ben yuduyum
Komşumuzda üç kız var
Çoban tutun güdüyüm.
 
Bahçenizde gül var mı
Gül dibinde yol var mı
Bu gece size varsam
Döşeğinde yer var mı.
 
Bahçeye gidim bakın
Göğse karanfil takın
Ben seni gizli sevdim
Kimseye deme sakın.
 
Bahçeye girdim bayak
Havaya vurdum dayak
Dediler yarin gelmiş
Seğirttim yalın ayak.
 
Bahçeye girmiş iken
Elinde gümüş leğen
Ben niye sevmemişim
Elime girmiş iken.
 
Bahçeye kuzu girdi
Araya muzur girdi
Anasını ararken
Elime kızı girdi.
 
Balıkta pul kalmadı
Denizde kum kalmadı
Gel sarılıp yatalım
Şamdanda mum kalmadı.
 
Barmağımda filize
Selam söylen horuza 
Bu gecelik ötmesin
Yarim gelmiştir bize.
 
Barmağımda hatemi
Etme bana sitemi
Bu sitemi etmeden
Keşke öldürsen beni.
 
Barmağımda möhür var
Etme bana kahır yar 
Sensiz sular içersem
Olsun bana zehir yar.
 
Barmağımda möhür var
Yüreğimde kahır var
Sen bana darılalı
Ekmeğimde zehir var.
 
Barmağında dar möhür 
Etme sevdiğim kahır
Sensiz içtiğim sular
Oluyor bana zenir.
 
Barmağında möhürü
Etme bana zehiri
Bu kahiri etmeden
Doldurda ver zehiri.
 
Baş aşağı giden yar
Yüzün eğri neden yar
Evel böyle değildin
Seni bir öğreten var.
 
Başı elemli bülbül
Kaşı kalemli bülbül
Sen orada figan et
Yürek veremli bülbül.
 
Başı peçeli yarim
Yol ver geçeyim yarim
Memeler fincan olmuş
Doldur içeyim yarim.
 
Başına al bağlama
Benim için ağlama
Ellere gönül verip
Beni dinden eyleme.
 
Başında peştambalı
Severim kıştan beri
Sevgi nispete düştü
Ayrılmam şimdi gayri.
 
Başında poşusuna
Otursam karşısına
Adam aşık mı olur
Kapı bir komşusuna.
 
Başında yeşil çember
Kokusu miski amber
Benim muradımı ver
Ya Hazreti Peygamber.
 
Başındaki al ise
Koynundaki nar ise
Gençliğime doymadım
Senden gayri var ise.
 
Başındaki allara
Gerdandaki benlere
Başın için efendim
Muhtaç etme illere.
 
Bayır bağın üzümü
Diyemedim sözümü
Eğil bir yol öpeyim
Sarhoş bakan gözünü.
 
Beden kürkü arkadan
İki elim yakanda
Sende iflah olun mu
Beni böyle yakanda.
 
Beden kürkün kısası
Baldan tatlı busesi
Sevdi isem ben sevdim
Eli almış tasası.
 
Ben ayrıldım yarimden
Elim düşmez böğrümden
Aman ehil adam yok
Elim ala böğrümden.
 
Ben bir altın tekneyim
Yar yolunu bekleyim
Bana bir bergüzar ver
Ölenecek saklarım.
 
Ben bir altın vezneyim
Yer kapunda haznayım
Verin benim nazlımı
Melul mahzun gezmeyin.
 
Ben bir deste kamışım
Kapına yaslanmışım
İster al ister alma
Alnına yazılmışım.
 
Ben bir hüma kuş idim
Yoluna konmuş idim
Niye uçurdun beni
Ben senin olmuş idim.
 
Ben boşaldım ben doldum
Bir yosmaya kul oldum
Şükür olsun Hüdaya
Yanağına ben oldum.
 
Ben doldum    
Ben boşaldım ben doldum 
Kıyamayın ey dostlar 
Bir yosmaya kul oldum 
Şükür olsun Hüda’ya 
Yanağına ben oldum.
 
Ben gidiyom bu gün yar
Daşlar alda döğün yar
Bensiz senin üstüne
Ne ay doğsun ne gün yar.
 
Ben gittim hemen kaldı
Derdime yanan kaldı
Ne bir murada erdim
Ne bir nişane kaldı.
 
Ben güzeli severim
Severse beni güzel 
Çoğunu ağlatmışsın
Ağlatma beni güzel.
 
Ben pınara varmadım
Elim yüzüm yumadım
And verirsen içeyim
Ben bilezik almadım.
 
Ben selam verdim sana
Yarim hor bakma bana
Ezaya dayanamam
Neme naz eyle bana.
 
Ben seni pekmez sandım 
Yüreğim yakmaz sandım
Yediğim tuz ekmeği
Başıma kakmaz sandım.
 
Ben seni toka sandım
Sözünü şaka sandım
Haber saldım gelmedi
Ben seni hakka saldım.
 
Ben varam köyümüze
Babalım boynunuza
Ya bana bir yar bulun
Ya alın koynunuza.
 
Ben varamam inekliye
Ayranı sinekliye
Verirse babam versin
Omuzu silahlıya.
 
Ben yandım seni bilmem
Ten yandı canı bilmem
Göz açtım seni gördüm
Senden gayrisin bilmem.
 
Ben yare kul olmuşum
Yani ben kül olmuşum
Kuş dili bilmez iken
Şimdi bülbül olmuşum.
 
Ben yarimi bilirim  
Sol yüzünde beni var.
 
Ben yolcuyum eğleme
Karaları bağlama
Yarim gurbette diye
Oturup ta ağlama.
 
Bende canım 
Öt bülbül bende canım 
Yar güğümü yitirmiş 
Ararsa bende canım  
Yar yoluna kurbanım 
Kapında ben de canım.
 
Bende düştüm peşine
Yanıyom ateşine
Ben sevda bilmez iken
Buda geldi başıma.
 
Beni avudan felek
Geçmem davadan felek
Yavrular son nefeste
Yuvam dağıdan felek.
 
Beni bir yılan soktu
Yad değil bilen soktu
Yanımda duran değil
Dizimde oturan soktu.
 
Beni güzel beni güzel
Gerdandaki beni güzel
Çoğunu ağlatmışsın
Ağlatma bene güzel
 
Beni soktu boz yılan
Gözüm doldu toz ilen
Bencileyin var mola
Yeşerirken bozulan.
 
Benim ağam çelebi
Boyu üç dört halebi
Elimdeki peçemin
Sandım sırma gelebi.
 
Benim derdim bilinmez
Gözüm yaşım silinmez
Kalbim matemle dolmuş
Perdelidir görünmez.
 
Benim derdimi bilmez
Gözüm yaşı silinmez
Kalbim matemle dolu
Yarde düşünüp bilmez.
 
Beyaz giyme tanırlar
Seni yosma sanırlar
Benim talihim yoktur
Sonra elimden alırlar.
 
Beyaz giyme üşürsün
Gözellikte meşhursun 
Bir acayip huyun var
Yad dille konuşursun.
 
Bıldırcının sarkarım
Sallanmaya korkarım
Yar kapıdan girince
Ölmüş olsam kalkarım.
 
Bir ay doğdu Batum’dan 
Selam geldi hatundan 
Yavrum bir şeftali ver 
Kırkma kekil altından.
 
Bir ay doğdu gidiyo 
Bülbül fiğan ediyo 
Öpersen işte gerdan 
Eller sana ne diyo.
 
Bir ay doğdu kenarsız 
Gezilmiyor fenersiz 
İki karpuz bir elde 
Gezilir mi imansız.
 
Bir beyaz  
Bir kırmızı bir beyaz 
Açılıyor güller bu yaz 
Sen dodur ben içeyim 
Bir kırmızı bir beyaz 
Arzum aldım esmerden
Saramadım bir beyaz.
 
Bir dalda beş on elma 
Birin al birin alma 
İlahi Kadir Mevlam 
Canım al eşim alma.
 
Bir dalda iki ceviz 
Aramız derya deniz 
Yari gördüğüm yerde 
Ne bed kalır ne beniz.
 
Bir dalda iki kiraz 
Biri al biri beyaz 
İlahi Kadir Mevlam 
Gözeli gözele yaz.
 
Bir daş attım denize 
Dalgası vurdu yüze 
Selam söylen Tiflis’e
Kızını versin bize.
 
Bir daş attım dereye 
Kız geldi pencereye 
Kız Allah’ı seversen 
Beni al içeriye.
 
Bir kuş geldi Sarin’den 
Selam geldi yarimden 
Kanadın yere vurdu 
Benim ahi zarimden.
 
Bir kürküm var samurdan 
Gönül geçmez umurdan 
Dünyada hangi kuştur 
Pençesi var demirden.
 
Bir leğen dolu pekmez 
Derdimi dağlar çekmez 
Lokman hekim el vursa 
Yareme melhem olmaz.
 
Bir leğen dolu peynir 
Yüreğim yanar göynür 
Yüreğim yana yana 
Bir gün olur söyünür.
 
Bir sen söyle bir de ben 
Şeker ezdim dilde ben 
Senden evvel ölürsem 
Nasıl yatam sinde ben
 
Bir su içtim testiden 
Ale gözü meseden 
Mısıra sultan olsun 
Seni bana dost eden.
 
Bir taş attım duvara
Gelin indi pınara 
Kömür gözün sevdiğim 
Hani bana cıgara.
 
Bir topum var sırmalı 
Atıb yere vurmalı 
Bir ikrarın üstüne 
Ölenecek durmalı.
 
Bir vay ile iki ay 
Yine belirdi ay 
Yari bana verseler 
Altmış gece altmış ay.
 
Bir yüzden   
Sanma elli bir yüzden 
Zalimi hakka bırak  
Elbet bulur bu yüzden 
Ağaya bergüzardan 
Alsa buse bu yüzden.
 
Birinden   
Geçti gönül birinden  
Avuçlar ceran için  
Daim çıkmaz bir inden 
Cihandan ahım aldım 
Alamadım birinden.
 
Boyun uzun el yetmez 
Seydan serimden gitmez 
Bu gözler seni gördü 
Gayrisin kabul etmez.
 
Bu beni arif etti 
İnletti zayıf etti 
Bu dert böyle giderse 
Başacak hayıf etti.
 
Bu can başına kurban 
Cümle işine kurban  
Yalınız başa değil 
Kara kaşına kurban.
 
Bu dağlar ulu dağlar 
Çevresi sulu dağlar 
İsterim yare gidem 
Bağlaman yolu dağlar.
 
Bu dağlar yaman dağlar 
Çevresi duman dağlar 
İsterem yare gidem 
Yol verin aman dağlar.
 
Bu dert beni ağlatır   
Yarama tuz bağlatır 
Benden ayrı düşünün 
Ciğerimi dağlatır.
 
Bu dert beni alıyor 
Can evim oyuluyor 
Aşk bende keder bende 
Yavrum sana n’oluyor.
 
Bu dert beni meledir 
Yarama tuz eletir 
Dert bende keder bende 
Seninki velveledir.
 
Bu dünya bir merdiven 
İnem gidem yeniden 
Ne kötüye yoldaş ol 
Ne konuş namerdinden.
 
Bu gamlar dağı gamlar 
Öldürür sağı gamlar 
Buna adam dayanmaz 
Eğridir dağı gamlar.
 
Bu gözler bağı gözler 
Avcıdır avı gözler 
Beni yarele koydu 
Varmış bir sağı gözler.
 
Bu gözler bağı gözler 
Avcılar dağı gözler 
Yar bizi yaraladı 
Varmış bir sağı gözler.
 
Bu gün ayın on beşi 
Yandı ciğerim başı 
Ne yarden haber geldi 
Ne dindi gözüm yaşı.
 
Bu gün ayın on dördü 
Kız saçını kim ördü 
Ördü ise yar ördü 
İsbat getir kim gördü.
 
Bu gün ayın otuzu 
Başındadır fitozu 
Dünyada yar sevmeyen 
Ahrette yer topuzu.
 
Bu gün bana n’oluyor 
Elde gülüm soluyor 
Her derde dert demezdim 
Bu dert beni alıyor.
 
Bu gün bayram günleri
Arşa çıkar ünleri
Ömürden mi  sayayım
Yarsiz geçen günleri.
 
Bu gün hava n’oluyor 
Elimde gül soluyor 
Dayanacak dert değil 
Mevlam sabır veriyor.
 
Bu gün hava pusarık 
Başında durmaz sarık 
Yavrum bir şeftali ver 
Belki yolda susarık.
 
Bu gün hava serindir 
Girme göle derinder 
Aklımı baştan alan 
Suna boylu gelindir.
 
Bu gün hava yaz gözel 
Mintanı beyaz gözel 
Söylediğim maniyi  
Defterine yaz gözel.
 
Bu gün üç gündür yarim 
Halim müşküldür yarim 
Başımda beynim kaynar
Senin aşkındır yarim.
 
Bu günde akşam oldu 
Hayırlı akşam oldu 
Yar bize teşrif etti 
Ne güzel akşam oldu.
 
Bu günümüz yareli 
Yar elinden yareli 
Gayri elden onulmaz 
Olmayınca yar eli.
 
Bu keklik usta keklik 
Kanadı deste keklik 
Çıkmış kaya üstüne 
Çağırır dostu keklik.
 
Bu poşu kara poşu 
Yakışır yare poşu 
Yüzbin altın değmez mi 
Tenhada yar öpüşü.
 
Bunda meclis kuruldu 
Elde bade duruldu 
İç efendim badeni 
Tutan bardak yoruldu.
 
Bunu yazdım kış idi 
Kalemim kamış idi 
Kınamayın ağalar 
Elim üşümüş idi.
 
Bunu yazdım yaz idi 
Kalemim beyaz idi 
Kınamayın ağalar 
Mürekkebim az idi.
 
Bülbül cüce çıkarır 
Bilmem nice çıkarır 
Şu benim ahüzarım 
Seni uca çıkarır.
 
Bülbül geldi yaz geldi 
Yanıma bir kız geldi 
Ben cihanı niderim 
Yarimden bir söz geldi.
 
Bülbül geldi yaz ile 
Yarim ala göz ile 
Beni dinden çıkarır 
Şu şiveli söz ile.
 
Bülbül küçük bir kuştur 
Ötüşü gayet hoştur 
Kınamayın bülbülü 
Aşıklık müşkül iştir.
 
Bülbül olsam güle ne 
Turna olsam güle ne 
Ben dedim yarim olsun 
Ben yar sevsem yare ne.
 
Bülbül öttü mü felek  
Gülün bitti mi felek 
Bizi böyle ayırdın 
Keyfin yetti mi felek.
 
Bülbüller düğün eder 
Bilmem hangi gün eder 
Yar yare kavuşunca 
Düğünü o gün eder.
 
Bülbülü har ağlatır 
Aşıkı yar ağlatır 
Ben feleğe nittim ki 
Beni her bar ağlatır.
 
Bülbülüm uçtu gitti 
Kanadın açtı gitti 
Düşman yerin bol olsun 
Yar benden geçti gitti.
 
Bülbülün melediği 
Ah deyip inlediği 
Yine aklıma düştü 
Gönlümün dilediği
 
Bülbülün yuvasından 
Su içtim kovasından 
Yine ballar akıyor 
Ak göbek ovasından.
 
Bürüncek büründürür 
Cımbaşlı göründürür 
Aş adamı öldürmez 
Kır bayır süründürür.
 
Büyük bir gama daldım 
Sinem denize saldım 
Yarim bana rahmeyle 
Biçare olup kaldım.

 

Maniler sayfa başına gitmek için tıklayınız!

Çalışma TELİF ESERİDİR izin almadan kullanmayınız!
corumlu2000@gmail.com
GÜRSEL YAYINEVİ   
Sitemiz ve yazarlarımız;hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
 
 
 
 
 

Maniler sayfa başına gitmek için tıklayınız!

C Harfi İle Başlayan Maniler
 
Camiler,medreseler.
Yarin geldi deseler.
Bir kuş kadar canım var.
Veririm isteseler.
 
Cefa cefa üstüne.
Bu cefanın aslı ne ?
Asılır da ölürüm,
Şalvar bağın üstüne.
 
Ceviz dibi yurdumuz.
Yine halay kurdunuz.
Al delmeli yarimi,
Bana çok mu gördünüz ?
 
Ceviz içi dört kıynak.
Gönlüm senden ayrılmak.
Ayrıldığım kayırmam,
Gönlüm yare pek kaynak.
 
Ceviz koydum bellere.
Ben demedim ellere.
Kese kurban olayım,
Seni diken ellere.
 
Cici babucum cız eder.
Kız oğlana göz eder.
Oğlan bir şey bilmiyor,
Ne ederse kız eder.
 
Cici babucum cici.
Gümüş bastonum ucu.
Benim bir yarim vardır,
Kırılmış badem içi.
 
Cuhalığın gerimi.
Ele vermem yarimi.
Yarime yar diyenler,
Meydana kor serini.
 
Culhalıkta mekik var.
Hatırımda yıkık var.
Yar benim olur amma,
Arada münafık var.

 

Maniler sayfa başına gitmek için tıklayınız!

Çalışma TELİF ESERİDİR izin almadan kullanmayınız!
corumlu2000@gmail.com
GÜRSEL YAYINEVİ   
Sitemiz ve yazarlarımız;hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
 
 
 
 
 
 

Maniler sayfa başına gitmek için tıklayınız!

Ç Harfi İle Başlayan Maniler
 
Çağırdım Satı deyi,
Sındığı getir deyi,
Oturmuş da ağlıyor,
Tevküllüm kötü deyi.
 
Çağırdım yana yana.
Yar uykudan uyana .
Çağırma niceylesin.
Kendinden olmayana.
 
Çağırın erenlere,
Bu aşkı verenlere,
Aşıklık müşkül haldir,
Vermesin yarenlere
 
Çalarım kaval ötmez,
Koyun arkaçta yatmaz,
Yarim koyun gibidir,
Darıldı bana bakmaz.
 
Çalmaz oldu sazım,
Yare arzuhal yazın,
Keklik gibi kafeste,
Kah melulüm,kah şâdım.
 
Çam dibinde çam biter,
İki gelin mum tutar,
Güzel ile yatarken,
Çirkini sancı tutar.
 
Çamdan sakız akıyor,
Kız nişanlın bakıyor,
Koynundaki memeler,
Turunç oldu akıyor.
 
Çan aşağı kurt izi.
Baban görmesin bizi.
Eğer baban görürse,
Öldürür ikimizi.
 
Çarşıda gezen oğlan.
Kesesi güzel oğlan.
Beni sana vermezler.
Bol altın kazan oğlan.
 
Çay aşağı düz girer.
Bir kınalı kız gider.
Kız yolunu şaşırmış,
Yanlış yere iz gider.
 
Çay geçtim ada kaldı.
İşim feryada kaldı.
Esmedi badi saba,
Gemim deryada kaldı.
 
Çay içinde çağlarım.
Yar yitirdim ağlarım.
Yar el ile konuşmuş,
Ben ciğerimi dağlarım.
 
Çay içinde çağlarım.
Yar yitirdim ağlarım.
Yari ısıtma tutmuş,
Ben ısıtma bağlarım.
 
Çay içinde çarptığım.
Dülbendini kaptığım.
Pek mi gönlün büyüdü,
Sarılıp ta yattığım.
 
Çaya inesim geldi.
Ata binesim geldi.
Kömür gözlü yavruya,
Yine göresim geldi.
 
Çaya vardım çay susuz.
Çarşaf yudum kenarsız.
İllerin yari geldi,
Hani bizim hayırsız.
 
Çayda ıbrık delinmez.
İvme menzil alınmaz.
İki şahit bir olsa,
Ona derman bulunmaz.
 
Çayın öte yüzünde.
Ceylan otlar düzünde.
Ben yarimi tanırım,
Çifte ben var yüzünde.
 
Çayır ince biçilmez.
Süt köpüktür içilmez.
Bana yarden geç derler,
Yar tatlıdır geçilmez.
 
Çayır ortası havuz.
Ben duramam yalınız.
Ben yare gideceğim,
Önümdü yok kılavuz.
 
Çayır tarlanın ucu,
Çift gezer iki bacı,
Böyüğü hele hele.
Küçüğü can ilacı.
 
Çayıra basma yarim.
Donanmış yosma yarim.
İller ne derse desin.
Selamın kesme yarim.
 
Çayıra dolu düştü.
Ağladım gözüm şişti.
Nideyim nazlı yarim,
Gönlüm pek sana düştü.
 
Çayırda kıldım namaz.
Oda Hakka yaramaz.
Cahilin ettiğini,
Allah bile kınamaz.
 
Çaylar akar meyile.
Yarim oynar gül ile.
Yad ele meyil vermiş,
Bizi eğeler dil ile.
 
Çaylarda semeğim yar.
Bilmezsin emeğim yar.
Sensiz içime sinmez,
Bir öğün yemeğim var.
 
Çayların ufak taşı.
Yandı ciğerimin başı.
Ne yarden haber var,
Ne dindi gözüm yaşı.
 
Çekisi var çim yeşil.
Çayda kumlar kaynaşır.
Yari gördüğüm yerde,
Elim,dilim dolaşır.
 
Çekişi var çimeni.
Kıskısı var yemeni.
O yar petek bal olmuş,
Oturup da yemeli.
 
Çekmecem açtım gece.
Kur’an okudum hece.
Billahi inan yarım,
Uyumadım dün gece.
 
Çekmecemin berçini.
Açamadım içini.
Dün gece nerde idin,
Koynumun güvercini.
 
Çekmecenin kilidi.
Üstünü gül bürüdü.
Hakikatsiz yar için,
Bütün ömrüm çürüdü.
 
Çekmeceyi açamam.
Tüyden gömlek biçemem.
Bana yardan geç derler,
Yar tatlıdır geçemem.
 
Çeşme suyun durulsun.
Kız oğlana vurulsun.
Suya giden gelinin,
Su testisi kırılsın.
 
Çıkrığım elli parmak.
Ayıp mı yare varmak ?
Her yiğidin kârı mı ?
Yar elinden gül almak.
 
Çıkrığım kar kürtüğüne.
Delmenin yırtığına.
Adam meyil verir mi ?
Sokağın sürtüğüne.
 
Çıkrığın urganıyım.
Üstünün yorganıyım.
Hangi yola gidersen,
O yolun kurbanıyım.
 
Çıkrıkta ulak mısın ?
Tavukta yelek misin ?
Ne geziyor sokakta,
Ağzı eğri çanak mısın ?
 
Çıktım ambar koluna,
Baktım yarin yoluna.
Asılır da ölürüm ,
Perçeminin teline.
 
Çıktım ambar koluna.
Baktım yarin yoluna.
Bir incecik kar yağmış,
Nazlı yarin yoluna.
 
Çıktım yayla düzüne.
Bastım pınar gözüne.
İşim gücüm olmazsa,
Baksam yarin yüzüne.
 
Çıranın kütüğüne.
Cübbenin yırtığına.
Adam gönül mü verir ?
Sokağın sürtüğüne.
 
Çıranın yağı bezir.
Yarim ben sana hazır.
İki gönül bir olsa,
Ne bey bilir,ne vezir.
 
Çidtir minderin yüzü.
Ayırdılar şu bizi.
Ayıranlar onmasın,
Mevlâm kavuştur bizi.
 
Çit dalda kiraz dövüşür.
Dibinde kahve pişirir.
Her kahveyi sundukça,
Aklına beni düşür.
 
Çubuğum çuha yarim.
Bağrım pek yoha yarım.
Ne dedim de incittim ?
Gözlerim çıka yarım.
 
Çubuğum yok uzanam.
Yar yolunu gözetem.
Şu cihanda mislin yok.
Seni kime benzedem.
 
Çubuk lülesin buldu.
Ağam kölesin buldu.
Köleyi seven ağa,
Henüz belasın buldu.
 
Çubuk ucu kehrübar.
Ben Osmanlı yar kibar.
Haznandan ne eksilir ?
Koyma bizi intizar.
 
Çubuk uzat bakayım.
Perpereler dakayım.
Sen çayırda kıl namaz,
Ben boyuna bakayım.
 
Çubuk uzatma ile.
Yolu gözetme ile.
Çirkin güzel mi olur ?
Kakül düzeltme ile.
 
Çubuk uzun tütün az.
Gitti bahar geldi yaz.
İlahi kömür gözlüm,
Daha bitmedi mi bu naz ?

 

Maniler sayfa başına gitmek için tıklayınız!

Çalışma TELİF ESERİDİR izin almadan kullanmayınız!
corumlu2000@gmail.com
GÜRSEL YAYINEVİ   
Sitemiz ve yazarlarımız;hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
 
 
 
 
 
 

Maniler sayfa başına gitmek için tıklayınız!

D Harfi İle Başlayan Maniler
 
Dabancam dolu saçma.
Her yerde sırrın açma.
Yedi yerde yarem var,
Bir yare de sen açma.
 
Dağ başını pus aldı.
Beni derde şu saldı.
Baka baka yoluna.
Uzun ömrüm kısaldı.
 
Dağda dolap olur mu ?
Sırma gelep olur mu ?
El oğlunun uğruna,
Ömür telef olur mu?
 
Dağda harman olur mu ?
Aşka ferman olur mu ?
Yana yana kül oldum.
Buna derman olur mu ?
 
Dağda keserler odun.
Ben seni hakka koydum.
Müslümanlar içinde,
Mansız seni bilirim.
 
Dağda odun yarması.
Dilberin darılması.
Mısır haznasın değer.
Bir gece sarılması.
 
Dağda sıçan kulağı.
Yare saldım ulağı.
Beni yarden edenin,
Külhan olsun durağı.
 
Dağda tavşan avlarım.
Çarıklarım tavlarım.
Ben bir bekar olanım,
Evde kama yağlarım.
 
Dağda tavşan izi var.
Yüreğimde sızı var.
Annesi vermem diyor,
Yarin bende gözü var.
 
Dağda tavşan yayılır.
Kemikleri sayılır.
Kız oğlanı görürce,
Arka üştü bayılır.
 
Dağdan kestim çınarı.
Çınarın dalı sarı.
Ağlamaktan kurudu,
Gözlerimin pınarı.
 
Dağdan otu biçerler.
Yoncasını seçerler.
Yeni yarlar gelince.
Eskisinden geçerler.
 
Dağı duman olanın.
Hali yaman olanın.
Gözüne uyku girmez,
Yari civan olanını.
 
Dağirmenin bendine.
Döner kendi kendine.
Bak şu yarin ağzına,
Yar buluyor kendine.
 
Dağlar ağardı kardan.
Haber vermedi yardan.
Mahsur dönmedi dardan.
Nice döneyim derken.
 
Dağlar ala boyanır.
Uyur gözler uyanır.
Al sevdanı başımdan.
Buna can mı dayanır.
 
Dağlar aleve düştü.
Cane velvele düştü.
Ya ben nasıl ağlamam,
Yar elden ele düştü.
 
Dağlar aşınca bilir.
Aşka düşünce bilir.
Dost,dostun kıymetini,
Ayrı düşünce bilir.
 
Dağlar aşırdın beni.
Aşka düşürdün beni.
Çünkü meylin yok idi.
Niçin şaşırdın beni.
 
Dağlar başı dud oldu.
Kahirli söz dert oldu.
Evel kendi gelen yar,
Şimdi gelmez yad oldu.
 
Dağlar başı dumandır.
Yari görmek gumandır.
Ben yari görmeyeli,
Dostlar hayli zamandır.
 
Dağlar başında felek.
Didem yaşına felek.
Akıbet kuş kondurur,
Mezar taşına felek.
 
Dağlar başında tandır.
Yandır Allah’ım yandır.
Beni bir kuş eyleyip,
Yarime çabuk gönder.
 
Dağlar dağladı beni.
Gören ağladı beni.
Bir ölüm,bir ayrılık var.
Verem eyledin beni.
 
Dağlar dağladı beni.
Gören ağladı beni.
Zincir zaptetmez iken,
Dilin eğledi beni.
 
Dağlar kar idi geçti.
Ömrüm faridi geçti.
Sordular yarin var mı ?
Evel var idi geçti.
 
Dağlar yer ile olur.
Sevgi sır ile olur.
Göz bin danesin görür,
Gönül bir ile olur.
 
Dağlar,dağlardan yüce.
Arslanım keyfin nice ?
Akşamlar edemiyom,
Cemalin görmeyince.
 
Dağlarda ceran izi.
Yürekte kaldı sızı.
Evel gözden ırmazken,
Felek ayırdı bizi.
 
Dağlarda geyik gibi.
Ovada öveyik gibi.
Yeni yarden ayrıldım,
Mele gez geyik gibi.
 
Dağlarda geyik misin ?
Başına seyip misin ?
Hiç selamın gelmiyor,
Hünkardan büyük müsün?
 
Dağlarda kar kalmadı.
Yürekte fer kalmadı.
Yazacağım çok amma.
Kağıtta yer kalmadı.
 
Dağlarda kar neyleyim.
Ahile zar neyleyim.
Olursa vefalı olsun.
Vefasız yar neyleyim.
 
Dağlarda kara yonca.
Karardım kararınca.
Bir daha yar sevmeyim,
Aslına ermeyince.
 
Dağlarda meşe gibi.
Bir top menevşe gibi.
Elin koynunda gezme,
Azl olmuş paşa gibi.
 
Dağlarda meşelerde.
Gül yağı şişelerde.
Herkes yerini buldu.
Ben kaldım köşelerde.
 
Dağlarda ot bitmez mi ?
Süpürseler gitmez mi?
Yarimin geldiceği,
Bana armağan yetmez mi?
 
Dağlardan kar geliyor.
Dereye dar geliyor.
Ben sevdim eller aldı.
Bu bana ar geliyor.
 
Dağların başı yandı.
Ufacık taşı yandı.
Ben yandığım kayırmam.
Ciğerim başı yandı.
 
Dağların başına bak.
Didemin yaşına bak.
Bu böyle olmayacak,
Feleğin işine bak.
 
Dağların sinesi kar.
Mim harfi sine sığar.
Değme kimse bilemez,
Dört mim bir sine sığar.
 
Dağların sinesi kar.
Ne beyaz sinesi var.
Ben yare kavuşurum,
İmansız ölesi var.
 
Dalda gügük bağrıyor.
Gülüm neden ağlıyor ?
Yarden ayrı düşeli,
Kötü yerim seğriyor.
 
Dam başında çetine.
Dökülür dane dane.
On beş kızın içinde,
Alacağım bir tane.
 
Dam başında pencere.
Uzanmayın incire.
Bu yar benim sevdiğim,
Takar beni zincire.
 
Dam başında yakacak.
Yarim posta kalkacak.
Ben yare gidiyorum,
Emeni kim sıkacak ?
 
Dam üstünde danedir.
Başım ağrır semedir.
Herkese güneş doğar,
Bana bulut,bu nedir ?
 
Dam üstünde duran kız.
Bayram geldi donan kız.
Bayram kurbansız olmaz,
Canım sana kurban kız.
 
Dam üstüne daş koydum.
Bir yastığa baş koydum.
Seni gelecek deyü,
Sağ yanımı boş koydum.
 
Dama çıkmış bir güzel.
Damın etrafın gezer.
Elinde bir deste gül,
Gülden kendi güzel.
 
Dama koyun bağladım.
Girdim çıktım ağladım.
Eller yarim dedikçe,
Ben ciğerimi dağladım.
 
Dama vardım dam değil.
Penceresi cam değil.
Elinde bir deste gül,
Ölürsem de gam değil.
 
Dane dane üzümsün.
Yarim iki gözümsün.
Beni unuttu sanma,
Gece gündüz sözümsün.
 
Daneden
Kısmet aldım daneden.
Ahi bülbülden aldım.
Yanmayı pervaneden.
Ben bu aşka düşeli,
Çıkmadım meyhaneden.
Felek beni ayırdı,
Gözleri mestaneden.
 
Dar dağınık,dar dağınık.
Zülfü yüzde dar dağınık.
Biz de bir oymak idik,
Felek etti dar dağınık.
 
Daş daşı,
Kaparmola daş daşı,
Cahil ile bal yeme,
Alim ile daş daşı.
 
Deçere,
Buncelar geldi,gitti,
Bulmadı derda çare.
Umar isen haktan um !
Yoktur insandan çare.
 
Değirmen taşı gerek.
Yar hilal kaşlı gerek.
İstemem pek cahili,
Ortanca yaşlı gerek.
 
Değirmene varsana.
Eşeğini sürsene.
Allah sana mal vermiş,
Kıymetini bilsene.
 
 
Değme benim yarama.
Yara umma yarama.
Yar eli olmayınca,
Merhem olmaz yarama.
 
Dekardır.
Şu bülbülün gezdiği,
Bahçede bağda kârdır.
Zamane dilberleri,
Hepsi sahtekârdır.
 
Delikten bakma yarim.
Her söze akma yarim.
Meramın sevmek ise,
Kimseden korkma yarim.
 
Delmeye bak,delmeye.
Dermanım yok varmaya.
Buna can mı dayanır,
Ayda yılda görmeye.
 
Deniz değdi adaya.
Altın yüzük hediye.
Sarılalım yatalım.
Saat geldi yediye.
 
Deniz gibi minare.
Dalga vurmuş kenara.
Şimdi kızlar fındıkçı.
Ne halt etsin zampara.
 
Deniz ne inlersin.
Derdimi yenilersin.
Bu gece benim yarim,
Kulağı çınılesın.
 
Deniz üstü tekneli.
İçine gül dikmeli.
Kolayca sevda olmaz.
Biraz sevda çekmeli.
 
Denizde gemilerim.
Deryaya indirelim.
Ben seni candan sevdim.
Gölgemden günülerim.
 
Denizde yalı mıyım ?
Oğlan ben deli miyim ?
Sen bana dünür olsan,
Ben sana varır mıyım ?
 
Denize dala balık.
Oynuyor ala balık.
Sana bir çift sözüm var,
Şurası kalabalık.
 
Denize daldım çıktım.
Bir balık aldım çıktım.
Güzellerde payım yok.
Ben payın aldım çıktım.
 
Denizin dibi kaya.
Cemalin benzer aya.
Ne bet kaldı,ne beniz.
Gününü saya,saya.
 
Denizin dibi mildir.
Beni söyleden dildir.
Sen bir söyle,bende bir.
Bakalım dertli kimdir.
 
Denizin geceleri.
Kaldırın peçeleri.
Bu edadır,sendedir.
Öldürür niceleri.
 
Deptim kapu açıldı.
İncim yere saçıldı.
Cennetten iki kapı,
Biri sana açıldı.
 
Derdim var dağlar gibi.
Yanamam eller gibi.
Bak şu gözüm yaşını,
Akıyor seller gibi.
 
Dere geliyor dere.
Kumunu sere sere.
Al beni götür dere.
Yarin olduğu yere.
 
Dert böyle,kader böyle.
Bilmezsem gider böyle.
Bilmem anlım yazısı.
Bilmem kader böyle.
 
Dertli başı bülbülün.
Var savaşı bülbülün.
Seherde gözün yaşı.
Deler taşı bülbülün.
 
Dertliyim,yareliyim.
Bilmezem nereliyim.
Ağaç donun giymiş,
Daha ben nereliyim.
 
Deryadaki kayıklar.
Suda oynar balıklar.
Azemdeki kemikler.
Yar,yar diye sayıklar.
 
Deste milim gergefte.
Bir yar sevdim Erdek’te.
Erdek’teyse Erdek’te.
Sevgisi var yürekte.
 
Deveklikte zan var.
O yazıyı yazan var.
Geçme bizim kapudan.
Sevdamızı sezen var.
 
Devekte üzüm kara.
Salkımı düzüm kara.
Ben yare gidiyorum.
Elim boş,yüzüm kara.
 
Devekte üzüm sana.
Kem gelir gözüm sana.
Seher yıldızı gibi.
Dikmişim gözüm sana.
 
Develer gitti tuza.
Geldi oturdu düze.
İnşallah kavuşuruz.
Ya bahara,ya güze.
 
Didelerim giryandar.
Ciğerciğim püryandır.
Yarim bu yalan dünya.
Sensiz bana zindandır.
 
Dud ağacı dud verir.
Yaprağını kıt verir.
Oturmuş mınafıklar,
Nazlı yare fit verir.
 
Dünya bir fener imiş.
Döndükçe döner imiş.
Nice koç yiğitlerin,
Feneri söner imiş.
 
Dünyaya,
Kiriş taktım dünyaya.
Dün gece ana rahmindeydim.
Yeni geldim dünyaya.
Serin ver sırrın verme.
Faş ederler dünyada.
Aşık oldum gezerim,
Bir sarı saçlı leylaya.
 
Düşmemeye.
Düşte gör döş memeye.
Düşenin dostu olmaz.
Gayret et düşmemeye.
 
Düştüm yarin peşine.
Yanıyom ateşini.
Ben sevde bilmeziken.
Bu da geldi başımı.

 

Maniler sayfa başına gitmek için tıklayınız!

Çalışma TELİF ESERİDİR izin almadan kullanmayınız!
corumlu2000@gmail.com
GÜRSEL YAYINEVİ   
Sitemiz ve yazarlarımız;hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
 
 
 
 
 

Maniler sayfa başına gitmek için tıklayınız!

E Harfi İle Başlayan Maniler
 
Efendim kulun edna.
Gayriye demez edna.
Cümle kullar içinde,
Benim cümleden edna.
 
Efendim ölmiyesin.
Dert bela görmeyesin.
Cennet durağın olsun,
Cehennem görmeyesin.
 
Efendimin kuluyum.
Kölesiyim kuluyum.
Eğer kulum demezse,
Ya ben kimin kuluyum.
 
Eğdim kiraz dalını.
Öptüm beyaz gelini.
Gelin aferin sana,
Bildin cahil halını.
 
Ekin ektim biçerim.
Yolum budur geçerim.
Ne başkasın severim,
Ne senden vazgeçerim.
 
Ekin ektim tarlaya.
Fener gibi parlaya.
Kız oğlanın koynunda,
Burcu burcu terleye.
 
Ekin ettim ot bitti.
Dalında bülbül öttü.
Ötme bülbülüm ötme,
Yarim gurbete gitti.
 
Ekmekçinin kel oğlan.
Akşam bize gel oğlan.
Akşam bize gelmezsen,
Sabahacak öl oğlan.
 
El derdi,ayak derdi.
Bana verdin bu derdi.
Ben küçükten büyüttüm,
Gülünü iller derdi.
 
Elde fincan gezdirir.
Lâli mercan gezdirir.
Sana aşık olanlar,
Bir kuru can gezdirir.
 
Elde mi ?
Yar şemsiyem elde mi ?
Derler bana yar sevme,
Yar sevmemek elde mi ?
 
Ele kalem aldıkça.
Gözüme yaş doldukça.
Bizden size selam,
Canımız sağ oldukça.
 
Eli elekli yarim.
Sırma yelekli yarim.
Oturmuş kahve döğer.
Mermer bilekli arim.
 
Elif üstünce cim var.
Gergef üstünde sim var.
Benim kalbimde sensin,
Senin kalbinde kim var.
 
Elifim yar,beyim yar.
Adına ne deyim yar.
Boyuna uzun belli ince.
Dillerini yiyim yar.
 
Elinde allı alpak.
Başında samur kalpak.
Sana minicik derler.
Dünya kaç kile toprak.
 
Elinde gümüş balta.
Geliyor ata ata.
Yanım böğrüm delindi.
Yalınız yata yata.
 
Elinde gümüş balta.
Geliyor darta darta.
Tifolara tutuldum,
Yalınız yata yata.
 
Elinde gümüş nacak.
Sandım bana vuracak.
Şu giden kömür gözlü,
Kime nasip olacak.
 
Elinde kırık sazdı.
Ne zaman gönül azdı.
Senin yarin değilim.
Bir Mevlam sana yazdı.
 
Elinde selesi var.
İçinde lalesi var.
Yar çok uzağa gitmiş,
Kendi yok kölesi var.
 
Eller fincana kurban.
Kollar mercana kurban.
Şu Çorum’un içinde,
Bende bir cana kurban.
 
Elli gündün,yüz gündür.
Elim yerden üzgündür.
Ben yari görmeyeli,
Temam bu gün yüz gündür.
 
Eminem vili vili.
Yaşmağı yılan dili.
Emine min ucundan,
Oldum kapular kulu.
 
Emir başına kurban.
Samur başına kurban.
Yılda kurban bir olur,
Ben sana günde kurban.
 
Eriği dalda koyan.
Gözümü yolda koyan.
Ne kafir ne Müslüman,
Beni bu hale koyan.
 
Eriği düşürürler.
Et ile pişirirler.
Etme bu kötülüğü,
Sonunda düşürürler.
 
Erik dalda bıdımı.
Safa geldin odama.
Kız meyilin bana ver.
Duruyorum kadana.
 
Erik dalda bir sıra.
Yarim gitme Mısır’a.
Koyun olsam yayılsam,
O kızın ardı sıra.
 
Erik dalda sararsın.
Bir gün beni ararsın.
Sarılalım yatalım,
Ateşimiz kararsın.
 
Erik dalında pişmiş.
Tan yerleri ışımış.
Ak memenin üstünde,
Gün düşmemiş üşümüş.
 
Erik sökme yarim.
Kapına dikme yarim.
Nasıl olsa benimsin.
Kasafet çekme yarim.
 
Erik topla peşine.
Kavuştun mu eşine ?
İnşallah kavuşuruz,
Gelen ayın başına.
 
Erzurum erenleri.
Tez yolla varanları.
Allah’ım sen kavuştur.
Hasretlik çekenleri.
 
Erzurum’da bağ olmaz.
Kara salkım ağ olmaz.
Küçükten yar sevenin,
Yüreğinde yağ olmaz.
 
Eş pınar,eşme pınar.
Derdimi deşme pınar.
Eğer yarim gelmezse,
Bensiz konuşma pınar.
 
Eşki almayı kuş oymaz.
Oysa da karnı doymaz.
Ben birini severim.
Sonra yüreğim döymez.
 
Eşme suyun ne soğuk.
Başına geldiğim yok.
Ben yarden ayrılalı,
Bir zaman güldüğüm yok.
 
Eştim eştim kum çıktı.
Ak topuktan don çıktı.
Öperken ısırmışım.
Domur domur kan çıktı.
 
Et aldım direminen.
Öldürdün vereminen.
Böyle muhabbet olur mu?
Bir kuru selam ile.
 
Etme yiğit ahizar.
Yarene melhemler sar.
Yolum uğradım gördüm,
Yarinin selamı var.
 
Evimizde kuyu var.
İçinde gür suyu var.
Bana deli diyorlar,
Bende yarin huyu var.
 
Evinin önü bükler.
Bükte keklikler öter.
Yarim gelin mi oldun ?
Yolunu sadıç bekler.
 
Evleri aralıkta.
Rast geldim gayalıkta.
Şeftali istenir mi ?
Şu kadar kalabalıkta.
 
Evleri cendereli.
Sen dertli ben yareli.
Vardım tabip yanına,
Tabip benden yareli.
 
Evleri çukur mola.
Cuhalık dokur mola.
Yarim düğün ediyor,
Beni de okur mola?
 
Evleri çukurdadır.
Çulhalık şakırdadır.
Şu benim cahil yarim,
Şimdi kan uykudadır.
 
Evleri görünüyor.
Gönüldür yerini yer.
Dayanacak dert değil,
Mevlam sabır veriyor.
 
Evleri hüyüktedir.
Yeşil perde yüktedir.
Benim sevdiğim oğlan,
Beşinci bölüktedir.
 
Evleri karşımızda.
Sevdası başımızda.
Bu nasıl sevda imiş ?
Gencecik yaşımızda.
 
Evleri medineli.
Varıp ta ne demeli.
Yar bir petek bal olmuş.
Oturup da yemeli.
 
Evleri uçta yarim.
Ne verin müjde yarim ?
Bastığın topraklara,
Kılarım secde yarim
 
Evlerinin önü badem.
Eğil lebinden dadam.
Ben seni adem sandım,
Hani ciddiden adam.
 
Ey kekilli gül yarim.
Kaş uçar mı mil yarim ?
Gözümden akın yaşı,
Lütfeyle sil yarim.
 
Ey milli dost milli dost.
Otuz iki dilli dost.
Neyleyim öyle yari,
İçi düşman,dili dost.
 

Maniler sayfa başına gitmek için tıklayınız!

Çalışma TELİF ESERİDİR izin almadan kullanmayınız!
corumlu2000@gmail.com
GÜRSEL YAYINEVİ   
Sitemiz ve yazarlarımız;hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
 
 
 
 
 

Maniler sayfa başına gitmek için tıklayınız!

F Harfi İle Başlayan Maniler

 
Fatma gider ateşe.
Elinde gümüş maşa.
Ben Fatma’yı alırım,
Sağ olsun Veli Paşa.
 
Fenerler yıldız oldu.
Geceler yıldız oldu.
Bir gecenin içinde.
Amasya dümdüz oldu.
 
Fındığı iç eyledim.
Silayı göç eyledim.
Şu Çorum’un içinde,
Gendimi hiç eyledim.
 
Fındık altın tek olur.
Çift eylesen yük olur.
Seversen kızları sev,
Memeleri bek olur.
 
Fındıktan fıstık mı olur ?
Ateşten yastık mı olur ?
Kömür gözlü sevdiğim,
Uzaktan dostluk mu olur ?
 
Fırın üstünde fırın.
Gel yar fesini vurun.
Benden gayri seversen,
Külhan önünde sürün.
 
Fırın üstünde kürek.
Ah çektim yandı yürek.
Çokça niyaz eyledim,
Kabul olmadı dilek.
 
Fidanda gül biter.
Görünce bülbül öter.
Kömür gözlü sevdiğim,
Benim burnumda tüter.
 
Fikrat bir yanar nardır.
Dağlar sineme hardır.
Bir vuslatın sonunda,
Bir ayrılığı vardır.
 
Fincan fincan içinde.
Fincan zarfın içinde.
Sen orada ben burada,
Kaldım zinden içinde

 

Maniler sayfa başına gitmek için tıklayınız!

Çalışma TELİF ESERİDİR izin almadan kullanmayınız!
corumlu2000@gmail.com
GÜRSEL YAYINEVİ   
Sitemiz ve yazarlarımız;hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
 
 
 
 
 
 
 

Maniler sayfa başına gitmek için tıklayınız!

G Harfi İle Başlayan Maniler
 
Garibim vatanım yok.
Bülbülüm ötenim yok.
Kaldım derya yüzünde,
Elimden tutanım yok.
 
Garibim,yoktur arkam.
Kanadım yok ki,kalkam.
Çıkıp yüce dağlara,
Sılaya doğru bakam.
 
Garip bülbül olayım.
Daldan dala konayım.
Yarim bir buse verdi,
Sana derdim yanayım.
 
Gece gezer karakol.
Yare nerden gider kol.
Bu aşkı senden aldım,
Gel derdime çare bul.
 
Gece gündüz ağlama.
Seller gibi çağlama.
Hak kerimdir gül yarim.
Dertli sinem dağlama.
 
Gecemi de,gecemi de ?
Gamsız geçir gecemi de.
Be felek çok mu  gördün ? a
Aldın eğlencemi de.
 
Geç karşıma göreyim.
Topludan gül vereyim.
Senden dudak,benden yüz,
Sen iste ben vereyim.
 
Geden gemi durur mu ?
Limanı bulur mu ?
İki baş bir yastığa,
Acep nasip olur mu ?
 
Gedene bak gedene.
Boyu benzer fidana.
Fidanda bir gül bitmiş,
Kokulatmaz adama.
 
Gederim pişman,pişman.
Cümle alem bana düşman.
Neyleyim böyle yari,
Dili dost,kalbi düşman.
 
Gederken güle dokun.
Alda beline sokun.
Irak deyi gücenme.
Aşığa Bağdat yakın.
 
Gedersen göndereyim.
Babıcın döndüreyim.
Ya beni bile götür,
Ya kendim öldüreyim.
 
Gedersen sana nolur.
Hayifler bana olur.
Bende bir yar bulurum.
Adın bivhfe kalır.
 
Gedersen uğur olsun.
Düz ova yolun olsun.
Benden gayri seversen,
Cellatlar boynun vursun.
 
Gedikten aşan gelin.
Al,yeşil kuşan gelin.
Kocan çirkin sen güzel.
Ceht ette,boşan gelin.
 
Gedin bulutlar gedin.
Yarime selam edin.
Yarim uykuda ise,
Üstüne gölge edin.
 
Gediyom ilinizden.
Kurtulam dilinizden.
Yeşil baş durna olsam,
Su içmem gölünüzden.
 
Gediyom işte gör.
Hayal de gör,düşte gör.
Kadir kıymet bilmedin,
Bir zalime düşte gör.
 
Gediyom sende,bende.
Bir ayvam kaldı sende.
Kömür gözlü sevdiğim,
Bir arzum kaldı sende.
 
Gediyom Sivas’a ben.
Dayanamam naza ben.
Yedi yıl emek verdim,
Ela gözlü kıza ben.
 
Gediyom söylesene.
Kara kız mehlesine.
Kara kız evde yoktur,
Çıkmıştır yaylasına.
 
Gediyom tozlu yolda.
Gözlerim dola,dola.
Ben yarimi yitirdim.
Acaba,kimler bula ?
 
Gediyom yolum budur.
Ayrıldım zulum budur.
Bundan beter dert olmaz,
Ecelsiz ölüm budur.
 
Gel bahçeye,bahçeye.
Gül koyalım bohçaya.
Anan,baban duymadan,
Gayret idek kaçmaya.
 
Gel benim Alişanım.
Gönülde perişanım.
Gönül yare çok hasret,
Bu ayda kavuşalım.
 
Gel bulut kerem eyle.
Yarime selam eyle.
Gecenin uykusunu,
Gözüme haram eyle.
 
Gel efendim,gel efendim.
Gül açıldı,gül efendim.
Mah cemalin terleyince,
Bu mendille sil efendim.
 
Gel gidelim bizecek.
Gül döşedim dizecek.
Gel sunam sarılalım,
İlkbahardan güzecek.
 
Gel hey ömrümün varı.
Kıların ahile zarı.
Can istersen işte al,
Çektirme intizarı.
 
Gel sobamız yakalım.
Keyfi keyfe çatalım.
Kuş tüyünden döşeğe,
Sarılalım yatalım.
 
Gelebcekte sırmalıyım.
Silmini sıyırmalıyım.
Senden başka seversem,
Gençliğime doymayayım.
 
Gelepçekte sarmayım.
Yarelinde sırmayım.
Yar elime geçerse,
Öpeyim,ısırmayım.
 
Gemi gelir kışladan.
Tahtaları vişneden.
Köy parası değil mi ?
Muhtarları kişneten.
 
Gemici başı mısın.
Cevahir taşımısın.
Sana bergüzar versem.
Koynunda taşır mısın ?
 
Gemiciyim gemici.
Her dertlere yanıcı.
Alemi su alınca.
Ben olayım gemici.
 
Gemideyim,gemide.
Ayağım yemenide.
Alma beni kurreci.
Bir yarim var geride.
 
Gemiler doldu taştı.
Ah ile ömrüm geçti.
Gel felek isabet eyle,
Hangi günün hoş geçti ?
 
Geminin ambarına.
Mum diktim şamdanına.
Yarabbim  sen kavuştur.
Hacılar bayramına.
 
Gerçektir;biriz yaşta.
Aşk eseri var başta.
Sakın ahım alma,
Ah eser,eyler daşta.
 
Gergefin nakışları.
Çıkamam yokuşları.
Yarime selam edin,
Şu Çorum’un kuşları.
 
Getme gedenim,getme !
Boyu fidanım getme !
Gedersen bile götür,
Beni bırakıp gitme.
 
Gettin gelirim deyi.
Yolu bilirim deyi.
Ant içtin,inandırdın.
Senin olurum deyi.
 
Geydiğinal dirayı.
Göksün sultan sarayı.
Kime derdim yanayım,
Sen açtın bu yarayı.
 
Giden allıdır giden.
Çifte benlidir giden.
Aşığını öldürmüş,
Eli kanlıdır giden.
 
Giden ay tutulur mu ?
Bala tuz katılır mı ?
Zemherinin gününde,
Yalınız yatılır mı ?
 
Gidende gözüm kaldı.
Yürekte sızım kaldı.
Şu yavruya tenhada,
Bir çiftcik sözüm kaldı.
 
Gidersem söz olmasın.
Mangalda köz olmasın.
Seni benden ayıran,
Can verip kurtulmasın.
 
Gidersen sağlık ile.
Gül getir yağlık ile.
Gül yağlığı çürüsün,
Yine gel sağlık ile.
 
Gideyom,gidemiyom.
Ben yarsiz edemiyom.
Yarim cahil,ben cahil.
Bırakıp gidemiyom.
 
Gidilom Sivas’a ben.
Dayanamam naza ben.
İnşallah kavuşurum,
Gerdanı beyaza ben.
 
Gidiyok halılara.
Kuş konmuş çalılara.
Bizde heves ediyok,
Başı şapkalılara.
 
Gidiyom başıma bak.
Gözümün yaşına bak.
Böyle olmayacaktı.
Feleğin işine bak.
 
Gidiyom eğle beni.
Zülfüne bağla beni.
Zülfünde çengel mi var ?
Çektin bağladın beni.
 
Gidiyorum ırak ırak.
Taş bağırlım beri bak.
Etim yağım kalmadı,
Kemiğim ateşe yak.
 
Gidiyorum salacak.
Varırım akşamacak.
İller sever usanır,
Benimki mahşerecek.
 
Gidiyorum tozlu yola.
Gözlerim dola dola.
Kızlığını görmedim,
Dulluğu benim ola.
 
Gidiyorum yoluma.
Şahin kondu koluma.
Herkes ne derse desin,
Öleceğim yoluna.
 
Gittim nane biçmeğe.
Eğildim su içmeğe.
Yarin geldi dediler,
Kanatlandım uçmağa.
 
Göklerde turna kuşu.
Gayet hoştur ötüşü.
Nerelerde bulursun,
Turna gibi bir kuşu.
 
Gökte alma fırlanır.
Yere düşer kirlenir.
Öğlen vezir olsa,
Yine kıza yalvarır.
 
Gökte elma sallanır.
Yere düşer kirlenir.
Gökçamlının kızları,
Püsküllinen fırlanır.
 
Gökte güvercin uçar.
Kanadı hülle biçer.
Oğlu güveği olmuş,
Babası altın saçar.
 
Gökte turnalar gider.
Giderken cümbüş eder.
Kimi öne kimi yana,
Türlü şekiller çizer.
 
Gökte uçar akraba.
Kanadın saya saya.
Kızın gönlü olunca,
Ne yapar ana,baba.
 
Gökte yıldız ah gider.
Kah eğlenir,kah gider.
Nonoş öyle sallanma,
Sandım bey paşa gider.
 
Gökte yıldız dürdane.
Giymiş mor meydane.
Yarabbim kavuşturur,
Benim yarim bir dane.
 
Gökte yıldız eladır.
Gelin sevmek beladır.
Seversen kızları sev,
Alınmadık kaledir.
 
Gökte yıldız ellidir.
Bak yerinden bellidir.
Gönül çeken dilberin,
Gözlerinden bellidir.
 
Gökte yıldız ellidir.
Ellisi de bellidir.
Güzel seven yiğidin,
Simasından bellidir.
 
Gökte yıldız ikidir.
Gövde canın mülküdür.
Dünyada yar sevmeyen,
Sansar ile tilkidir.
 
Gökte yıldız kırk tane.
Alnındaki nokta ne ?
Benim dilim bir amma,
Seninkisi kırk tane.
 
Gökte yıldız kümesi.
Kız ağzımda memesi.
Yedi yıldır severim.
Yeni duymuş ninesi.
 
Gökte yıldız sayılmaz.
Çiğ yumurta soyulmaz.
Gönül bir ibrişimdir,
Döğlenince çözülmez.
 
Gökte yıldız sürseler.
Derdin beni örseler.
Bir tüyünden vaz geçmem,
Üleşimi serseler.
 
Gökte yıldız süt gibi.
Gözleri var bit gibi.
Söylersen mani söyle,
Ürüp tökme it gibi.
 
Gökte yıldız süzülür.
Kızlar yola düzülür.
Kız oğlanı görünce,
Göksü,bağı çözülür.
 
Gökte yıldız top durur.
Yarim atı kopturur.
Peşinden yetişene,
Gerdanından öptürür.
 
Gökte yıldız topdurur.
Ağam atı kopturur.
Kız kahvaltı yerine,
Kendisini öptürür.
 
Gökte yıldız uçurdum.
Yari bize okudum.
Yar kapudan giderken,
Şakırdanak yıkıldım.
 
Gökte yıldız yüz atmış.
Kaşların kalem çatmış.
Adem oğlun topraktan,
Seni nurdan yaratmış.
 
Gökten yere nem düşer.
Nem üstüne nem düşer.
Ben derdinden ölürsem,
Yavrum sana nem düşer.
 
Gördün yarin yar değil.
Terk etmesi ar değil.
Bul bir ahdi bütünü,
Dünya geniş,dar değil.
 
Gözlerim pürhun benim.
Ciğer derdi hun benim.
Leyla’sından ayrılmış,
Divane,mecnun benim.
 
Gözlerim yaşa katan.
İş düştü başa katlan.
Ciğer kebap dost yesin,
Çevir ateşe katlan.
 
Gözlerim yaşa katlan.
İş düştü başa katlan.
Ellin yari geldi,
Nerede kaldı bizim yar.
 
Gözlerime bakarsın.
İçerime akarsın.
Kalbimi ciğerimi,
Uyluk,uyluk yakarsın.
 
Gözlerin kimi bakar.
Hemen kalbime akar.
Ah o baygın bakışın,
Durmayıp beni yakar.
 
Gözüm yar,gözüm yar.
Gerdanında gözüm var.
Ellerin yari geldi,
Nerede kaldı bizim yar.
 
Gül açılır tez solar.
Bülbüller yuva kurar.
Yarden çabuk ayrılan,
Durmayıp saçın yolar.
 
Gül ağacı gül açmış.
Bülbülde ağzın açmış.
Yarim benden uğrunca,
Bırakıp beni kaçmış.
 
Gül bahçeye basayım.
Zülfüne tel basayım.
Yarim getir bıçağı,
Ben kendimi keseyim.
 
Gül boynunu eğer mi ?
Anber yere değer mi ?
Sana yanık olmayan,
Gelip boyun eğer mi ?
 
Gül ektim hane hane.
Dürüldüm tane tane.
Mektup yazdım gönderdim,
Yüreğim yane yane.
 
Gül ektim kucak kucak.
Devşirdim ocak ocak.
Elin gülü gül açmış,
Benim gülüm domurcak.
 
Gül gezdir.
Gül alana gül gezdir.
Senden gayri seversem,
Gözlerime mil gezdir.
 
Gül olur,gül olur.
Gonca açar gül olur.
Aşkı sevda çekenin,
Hali Pek müşkül olur.
 
Gül yüzüne.
Gül takmış gül yüzüne.
Dostun ile hoş geçin,
Düşmanın gül yüzüne.
 
Güle çıktım gülmedim.
Gülden düştüm ölmedim.
Kapanası gözlerim,
Yar geçmişte görmedim.
 
Gülü deste bağladım.
İki deste bağladım.
Birisi benim için,
Birin dosta bağladım.
 
Gülün yaprağı kat kat.
Alıyor beni fıkrat.
Günlüksüz çalışırım,
Yar beni tutsa ırgat.
 
Gün düştü tepelerde.
Kulakta küpelere.
Bu canım kurban olsun,
Gerdanın öpenlere.
 
Güvercin vurdum kalkmaz.
Kanı göl oldu akmaz.
Küçükten sevdiğim yar.
Büyüdü yüzüme bakmaz.
 
Güvercinim uçtu mu ?
Gelip göle düştü mü?
Varın sorun o yara.
Yarim benden geçti mi ?
 
Güzel gözler siyahtır.
Siyahtır güzel gözler.
Bu gözleri almıştır.
Daime güzel gözler.
 
Güzel padişah kızı.
Ayırdılar şu bizi.
Ayıranlar olmasın,
Mevlam kavuştur bizi.
 
Güzelsin kıyamıyom.
Bakmağa doyamıyom.
Sana pek yanıyorum,
Yüzüne diyemiyom.

 

Maniler sayfa başına gitmek için tıklayınız!

Çalışma TELİF ESERİDİR izin almadan kullanmayınız!
corumlu2000@gmail.com
GÜRSEL YAYINEVİ   
Sitemiz ve yazarlarımız;hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
 
 
 
 

Maniler sayfa başına gitmek için tıklayınız!

H  Harfi İle Başlayan Maniler
 
Haccül Harem sahibi.
Gel hey kerem sahibi.
Ben sana yar olalı,
Oldum verem sahibi.
 
Hakikim var,küpem var.
Eğil bir yol öpem yar.
Uzak yoldan gelmişsin,
Soğuk sular serpem yar.
 
Hakka niyaz eyledim.
Şad olup da gülmedim.
Garip gezdim dünyada,
Vefakar yar bulmadım.
 
Harar üstünde harar.
Oturmuş zülfün tarar.
Bir elim ak göbekte,
Bir elim neler arar.
 
Harman yeri otludur.
Ergen koyun tatlıdır.
Dul kişi ile yatan,
Sabaha dek dertlidir.
 
Harman yeri yaş yeri.
Adilem yavaş yürü.
Koynundaki memeyi,
Bana ver de boş yürü.
 
Harmana kuyu kazdım.
Yar okudu ben yazdım.
Ak göbeğin üstüne,
Düşüp de öle yazdım.
 
Havuzun dört köşesi.
İçi mermer döşeli.
Eridim helak oldum,
Ben bu aşka düşeli.
 
Hay halvara halvara.
Çıngı düştü şalvara.
Dudaklarım kurudu,
Kız yalvara,yalvara.
 
Hay hemende,hemende.
At oynatır çimende.
Kara yağız genç oğlan,
Pek hevesim var sende.
 
Hay hınamış,hınamış.
Eller bizi kınamış.
Sakallının koynuna,
Bekar kızlar tünemiş.
 
Hay hovarda hovarda.
Aynam kaldı duvarda.
Her gün aklıma düşen,
Su başında pınarda.
 
Her günaha,her gün ah.
Her gün figan,her gün  ah.
Yarab  suçumuz af et,
Bizde var,her bir günah.
 
Hey akşamlar akşamlar.
Yine oldu akşamlar.
Evli evine gider,
Evsiz nerde akşamlar.
 
Hey geceler geceler.
Kurum tutmaz bacalar.
Hiç aklına düşmez mi ,
Yalvardığın geceler ?
 
Hey gülderen,Gülderen.
Güller verip güldüren.
Yar midir,gölge midir ?
Şu bahçede gül deren.
 
Hey güleser,Güleser.
Zülfünde güller eser.
Yarimin gerdanını,
İncitmesin yel eser.
 
Hey hortundan,hortundan.
Çam görünmez burundan.
Alnıma bir gün doğdu.
Nazlı yarin nurundan.
 
Hey ne söyler,ne söyler ?
Gözlerin gel,gel eyler.
Bu gidişle sevdiğim,
Aşkın beni deli eyler.
 
Hey vahralı vahralı.
Eli gümüş dahralı.
Sen avradı neyliyon,
Ölmüş eşşek çehreli.
 
Hey zengiler,zengiler.
Sarhoş olmuş çengiler.
Yarimin ak topuğunu,
İncitmiş üzengiler.
 
Hıçkırık tuttu beni.
Tuttu unuttu beni.
Vefasız bir yar imiş,
Çabuk unuttu beni.
 
Hicran ölümden beter.
Yaktın yüreğim yeter.
Yarim sensiz dünyayı,
Bu aşık kulun nider ?
 
Hoca geliyor hoca.
Elinde yeşil bohça.
Şimdi kozlar istiyor,
Beli şişeli koca.

 

Maniler sayfa başına gitmek için tıklayınız!

Çalışma TELİF ESERİDİR izin almadan kullanmayınız!
corumlu2000@gmail.com
GÜRSEL YAYINEVİ   
Sitemiz ve yazarlarımız;hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
 
 
 

Maniler sayfa başına gitmek için tıklayınız!

I Harfi İle Başlayan Maniler
 
Ickırık tuttu beni.
Tuttu unuttu beni.
Vefasız bir yar imiş,
Çabuk unuttu beni.
 
Irafa fincan koydum.
İçine mercan koydum.
Yarim gelecek deyi,
Yoluna bir can koydum.
 
Irafa uzanmışsın.
Gül gibi kızarmışsın.
Duydum mübarek olsun,
Yeni yar kazanmışsın.
 
Iraflarda bal kabak.
Gerdanı altın tabak.
Horoz çenen çekilsin,
Ne çabuk ettin sabah.
 
Iraflarda bal kabak.
Yarim aldınmı sabak.
Horoz bire ötersin,
Dön de biraz göğe bak.
 
Irafta altın sini.
Severim candan seni.
Her tüyünü bin altın,
Verseler vermem seni.
 
Irafta altın tarak.
Sen davet et biz varak.
Ezel diz dizde iken,
Şimdi yıldızdan ırak.
 
Irafta portakalsın.
Her sırlar burda kalsın.
Kumandan ferman etmiş,
Herkes sevdiğin alsın.
 
Irafta var tepisi.
Bu maninin hepisi.
Manime mani söyle,
Çarığımın kepisi.
 
Iraftaki kuşuna.
Dolan da gel akşama.
Ölenecek severim,
Fırsat vermem düşmana.
 
Iraftaki siniler.
El değdikçe iniler.
Gurbetteki yarimin,
Kulakları çiniler.
 
Irmağı bulamıyom.
Bulanık giremiyom.
Oğlan iki dirhemsin,
Mühürüm veremiyom.
 
Irmağı geçemiyom.
Az doldur içemiyom.
Sen benden geçerisen,
Ben senden geçemiyom.
 
Irmak akar mil eder.
Yare tatlı dil gider.
Aşık olan insanın,
Her günleri yıl gider.
 
Irmak akar mil ile.
Yarim oynar gül ile.
Ellere gönül vermiş,
Beni eğler dil ile.
 
Irmak akıp gidiyor.
Bendin yıkıp gidiyor.
Taşralıya kız vermem,
Bırakıpta gidiyor.
 
Irmak kıyısı çimdir.
Çimdir kızları çimdir.
Vallahi kan ederim,
Yar ile gezen kimdir.
 
Irmak kıyısı kamış.
Dayım bizde kalırmış.
Dayımın bir kızı var,
Anam onu alırmış.
 
Irmak sıra,çay sıra.
Taze hıyar,mısıra.
Koyun olsam yayılsam,
Yarimin ardı sıra.

 

Maniler sayfa başına gitmek için tıklayınız!

Çalışma TELİF ESERİDİR izin almadan kullanmayınız!
corumlu2000@gmail.com
GÜRSEL YAYINEVİ   
Sitemiz ve yazarlarımız;hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
 
 
 
 

Maniler sayfa başına gitmek için tıklayınız!

İ Harfi İle Başlayan Maniler
 
İbrik koydum pınara.
Doldu geldi kenara.
Altın yüzük yolladım,
Belgüzardır o yare.
 
İç efendim aşk olsun.
Oturduğun köşk olsun.
Çekilecek dert değil,
Çekenlere aşk olsun.
 
İçtiğim acı tütün.
Bulamadım ahdi bütün.
Bulursam ahdi bütün,
Cihan yansın büsbütün.
 
İğdelisin,daldasın.
Gönül ne havadasın.
Kirpik seni yolarım,
Yar önünde duldasın.
 
İğne soktum söğüde.
Tez oturdum öğüde.
Ben bir mendil işliyom,
Kömür gözlü liğide.
 
İğnecik.iğnesine. 
Mailim cilvesine.
Ben yarime kavuştum.
Darısı cümlesine.
 
İğnem çayıra sızdı.
Gönlüm ne yaman ezdi.
Layığın değil iken,
Allah sonradan yazdı.
 
İlahi onma yarim.
Din iman bulma yarım.
Cennet adın eşit,
içine girme yarim.
 
İldir,eldir öyledir.
Şimdi zaman böyledir.
Yar beni yanına almış,
Bülbül gibi söyletir.
 
İleğende tuz olsam.
Büyük evde kız olsam.
Yar kapıdan geçerken,
Evde yalınız olsam.
 
İnce bele mest olam.
Yar ile serbest olam.
İl yanında küsülü,
Tenhalarda dost olam.
 
İnce çektim suyumu.
Yarim bilir huyumu.
Teneşire çıkınca,
Yarim koysun suyumu.
 
İnce eleğin unuyum.
Ben Allah’ın kuluyum.
Eski yardan fayda yok,
Kendime yar buluyum.
 
İnce iğnem polat yok.
Yüzüğümde savak yok.
Yari pek göresedim,
Uçacağım kanat yok.
 
İncecik iğne misin ?
Mülayim sürme misin ?
Bir güzelce kokun var.
Çorum’da elma mısın ?
 
İnceciktir ipliği.
Yarimin gömlekliği.
Benim yarim,yar sevmiş,
Yedi dağın kekliği.
 
İnceldim fidan oldum,
bilmiyom neden oldum.
Bir yavrunun ucundan,
Zehirler yudan oldum.
 
İnci idim üzüldüm.
Al ipliğe dizildim.
İster al ister alma.
Ben anlına yazıldım.
 
İndim nane biçmeye.
Eğildim su içmeye.
Yarin geldi dediler,
Kanatlandım uçmağa.
 
İp attım ucu ile.
Sarardım acı ile.
Yarim bir selam gönder,
Dilinin ucu ile.
 
İp attım ucu kaldı.
Tarakta gücü kaldı.
Doya doya sevmedim,
Yürekte acı kaldı.
 
İp attım ucuna gel.
Kalenin burcuna gel.
Zengine tamah etme,
Yiğidin gencine gel.
 
İp attım ulaş deyi.
Dağları dolaş deyi.
Ben seni sevdim ki;
Derdime ilaç deyi.
 
İpek kuşak dizdedir.
Deste kekül yüzdedir.
Dünyayı güzel sarsa,
Yine gönlüm sendedir.
 
İstanbul’a niyetim.
Beni kervana katın.
Ben dertten ölürsem,
Yarden alın diyetim.
 
İstanbul’u överler.
Soyun övme gülerler.
Kaçma civanım kaçma,
Öldürmez de döverler.
 
İşim oldu ahuzar.
Anar mı ola beni yar ?
Ne güzel kokarsınız,
Sizde yar kokusu var.
 
İşin gücün yalan,düzme.
Gece gündüz beni üzme.
Benden kaçıp tenhalarda,
Düşmanımla bade süzme.
 
İzin var yar izinde.
Gönlün hangi güzelde.
Söyle bana oğulcuk,
Alayım onu güzde.
 
İskelede kayıklar.
Suda oynar balıklar.
Ne böyle sevda gördüm,
Ne böyle ayrılıklar.

 

Maniler sayfa başına gitmek için tıklayınız!

Çalışma TELİF ESERİDİR izin almadan kullanmayınız!
corumlu2000@gmail.com
GÜRSEL YAYINEVİ   
Sitemiz ve yazarlarımız;hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
 
 
 
 

Maniler sayfa başına gitmek için tıklayınız!

K Harfi İle Başlayan Maniler
 
Kâbe’den gelir hacılar.
Yolunda ölmüş bacılar.
Ya Rabb’im bize gösterme,
Bundan büyük acılar.
 
Kadife yastığım yok.
Odana bastığım yok.
Kitap getir el basam,
Ben sana küstüğüm yok.
 
Kadifeden kesesi.
Kahveden gelir sesi.
Dün gece nerede idin,
Koynumun menevşesi.
 
Kadifeler giyen yar.
Şöyle,böyle diyen yar.
Cennet yüzü görmesin,
Şeftaliyi yiyen yar.
 
Kağıt içinde barut.
Ciğerim cıngıl kavurt.
Seviyon mu ne diyon ?
Bana bir haber uçurt.
 
Kağıt içinde barut.
Evdanı benden arıt.
El Arabı değilim.
Al birin dahi avut.
 
Kağıt içinde simsin.
Doğru söyle kiminsin.
Dostlarda şahit olsun,
Evvel,ahir benimsin.
 
Kağnı çokça gıcırdar.
Şimdi gelir hacılar.
Allan bana gösterme,
Bundan büyük acılar.
 
Kahve pişirdim ağır.
İçtim ki daha ağır.
Etine baha yetmez,
Kemiklerin cevherdir.
 
Kahve yemenden gelir.
Bülbül çimenden gelir.
Ak topuk,beyaz gerdan.
Hem dem hamamdan gelir.
 
Kahveyi kavurdular.
Dumanı savurdular.
Ne kötü mahle imiş,
Sevmeden ayırdılar.
 
Kalbim bir kırık ney di.
Feryadım göğe erdi.
Senden şikayetim yok,
Boynumu talih eydi.
 
Kale dibi gök ekin.
Ağlarım sakin,sakin.
Her gelen benzim sorar,
Hiç bilmek kalbimde kim.
 
Kale dibi kar imiş.
Gün düşmüşte erimiş.
Hayva diye sunduğum,
Yedi dürlü nar imiş.
 
Kale dibinde kuzu.
Kıvrım kıvrım boynuzu.
Yok demen,yoksul demen,
Yiğide verin kızı.
 
Kale kaleye karşı.
Kalenin içi çarşı.
Bir tomurcuk gül olsam,
Açılsam yare karşı.
 
Kale kaleye karşı.
Kalenin içi çarşı.
Yavrum bir şeftali ver,
Dosta düşmana karşı.
 
Kalede kavun yerler.
Bizde varsan ne derler.
Otursak bile yesek,
Şu şunu sevmiş derler.
 
Kalede yatan oğlan.
Gömleği keten oğlan.
Nişanlını el almış,
Kaygusuz yatan oğlan.
 
Kaleden indim bu gün.
Elinde altın güğüm.
Buna can mı dayanır,
Ne dün gördüm,ne bu gün.
 
Kaleden indim düze.
Su bağladım nergize.
Yedi yıl emek verdim,
Ela gözlü bir kıza.
 
Kaleden indim şimdi.
Elinde kara hindi.
Karşımda durma yarım,
Öperim seni şimdi.
 
Kaleden iner geyik.
Ne kadar gönlün büyük.
Top top halhallarım var,
O da sana layık.
 
Kaleden iniş mi olur ?
Ham demir gümüş mü olur ?
Evvel meyil verip te,
Sonradan dönüş molur ?
 
Kaleden iniş,iniş.
Yağlığım dolu yemiş.
Ben güzele bakarken,
Bıyığım sıçan yemiş.
 
Kaleden inişelim.
Kaz gibi dövüşelim.
Sen orada ben burda,
Cennette buluşalım.
 
Kaleden inişelim.
Koç gibi döğüşelim.
Yarim sen aç kapıyı,
İkimiz konuşalım.
 
Kaleden iniyorum.
Çağırsan dönüyorum.
Derdinden kibrit oldum.
Üfürsen yanıyorum.
 
Kaleden üç kız bakar.
Sırmalı uçkur sarkar.
Sakalıma kim bakar,
Sakalsız yürek yakar.
 
Kalenin ardı bağlar.
Selam göndersem ağlar.
Selam yürek soğutmaz,
Belgüzar gönül eğler.
 
Kalenin ardı bayır.
Yanıyom cayır cayır.
Yavrum bir şeftali ver,
Hem sevaptır,hem hayır.
 
Kalenin ardı bostan.
Nasılsın Arabistan.
Çorumlu kızların,
Giydikleri hep fistan.
 
Kalenin ardı sancak.
Bir yar sevdim utancak.
Hiç vefasın görmedim,
Ateşte yandım ancak.
 
Kalenin ardındayım.
Garipler yurdundayım.
El işinde gücünde,
Ben senin derdindeyim.
 
Kalenin burcu benim.
Dil bilmez gürcü benim.
Ak memenin üstünde,
Salınan inci benim.
 
Kalenin burcu muyum ?
Dil bilmez Gürcü müyüm ?
Felek gözün kör olsun,
Ben gurbet harcı mıyım ?
 
Kalenin taşına bak.
Gözümün yaşına bak.
Kimi sevsem yar olmaz,
Talihsiz başıma bak.
 
Kalk gidelim madene.
Benleri dane dane.
Hem sana canım kurban,
Hem seni yaratana.
 
Kamış,kamışa benzer.
Kamış güneşe benzer.
Şu Hırsızın  kızları,
Kısır çebişe benzer.
 
Kanım çayıra sızdı.
Ne kadar gönlüm azdı.
Ben senin değil idim,
Mevla’m sonradan yazdı.
 
Kapağın kökeniyim.
Siftah döl dökeniyim.
Yerse güzeller yesin,
Çirkinde tükeneyim.
 
Kapı halkasız olmaz.
Gönül dalgasız olmaz.
Komşudan yar sevenin,
Başı kavgasız olmaz.
 
Kapıları kalındır.
Adamları zalımdır.
Şurada üç güzel var,
Biri benim malımdır.
 
Kapımın önü yonca.
Gül açılır mı yaz olunca.
Üç bacının bir kardeşi,
Öldürmüşler geçen gece.
 
Kapın kapıma bakar.
Kapıdan kanlar akar.
Etme bu kötülüğü,
Yine yüz yüze bakar.
 
Kapın kapıma yakın.
Altın hamail takın.
Kaşlarına vuruldum,
Gözlerine bin altın.
 
Kapının önü bakla.
Güvercin atar takla.
Sabahın soğuğunda,
Beni koynunda sakla.
 
Kar kapıdan kışlıyor.
Yarim tezgah işliyor.
Anne değil annelik,
Bildiğini işliyor.
 
Kar yağar alçaklara.
Dökülür saçaklara.
Nasıl ana doğurmuş,
Sığmıyor kucaklara.
 
Kar yağar bucak bucak.
Odamız pekçe sıcak.
Dola kolun boynuma,
Yatalım kucak kucak.
 
Kar yağar engin engin.
Ağlarım her gün,her gün.
Ben derdinden ölürüm,
Kanlım olursun ir gün.
 
Kar yağar engin,engin.
Ağlarım her gün,her gün.
Murat verici Mevla’m,
Muradım verir bir gün.
 
Kar yağar erirmola.
Gidenler gelirmola.
Murat verici Hüda,
Muradım verirmola.
 
Kar yağar evlek evlek.
Kış geldi gitti leylek.
Yazı yazladık amma,
Kışın ayırdı felek.
 
Kar yağar kar üstüne.
Yar sevmiş yar üstüne.
İtin,köpeğin kızı,
Turp yemiş,nar üstüne.
 
Kar yağar karış,karış.
Kesildi varış,geliş.
Kömür gözlü sevdiğim,
Şeftalin al da barış.
 
Kar yağar kürek ister.
Meyveler direk ister.
Yarim hamamdan çıkmış,
Öpmeye yürek ister.
 
Kar yağar üğüm,üğüm.
Elinde altın güğüm.
Buna can mı dayanır ?
Ne dün güldüm,ne bu gün.
 
Kar yağar,kar dağına.
Gül koymuş bardağın.
Yar bizi davet etmiş,
Ak meme çardağına.
 
Kara ben.
Eli yüzü kara ben.
Acemi tavşan gibi,
Saplanmışım kara ben.
Şaşırdım nerden öpem.
Beyaz gerdan kara ben.
 
Kara diken kayda gel.
Askerleri say da gel.
İçinde bir yarim var,
İncitmeden al da gel.
 
Kara dut dalın eğmiş.
Ermişte yere değmiş.
Şu Çorum’un içinde,
Zararım kime değmiş.
 
Kara dut gazel mi olur ?
Her evde güzel molur ?
Seversen gelini sev,
Kız ile Pazar molur?
 
Kara kara kazanlar.
Kara yazı yazanlar.
Cennet yüzü görmesin,
Aramızı bozanlar.
 
Kara kuşu urdular.
Kanadını kırdılar.
Biz buralı değiliz,
Bize tuzak kurdular.
 
Kara poşu bağlanır.
Ciğerciğim dağlanır.
Dostum gurbette kaldı,
Bensiz nice eğlenir.
 
Kara tavuk kararsız.
Kararım yoktur sensiz.
Yılan aksın koynuna,
Nasıl yatıyon bensiz.
 
Kara tavuk kaz oldu.
Komşular gammaz oldu.
Yavuz komşu şerrinden,
Yare varılmaz oldu.
 
Karanfil aldım handan.
Severim seni candan.
Kömür gözlü sevdiğim,
Ne tez usandın benden.
 
Karanfil allanıyor.
Boy vermiş dallanıyor.
Şu benim cahil gönlüm,
Keyfince sallanıyor.
 
Karanfil aşlanır mı?
Dibi gümüşlenir mi ?
Küçükten sevdiğim yar,
Ele bağışlanır mı ?
 
Karanfil beş paralık.
Keyfim yok şu aralık.
Eğer keyfim gelirse,
Canı cana saralık.
 
Karanfil boyu neylesin.
Gül kokuyu neylesin.
Yar kapudan girerken,
Göz uykuyu neylesin.
 
Karanfil deset yörü.
Can feda dosta yörü.
Yağmur yağmış,yer çamır.
Sineme basta yörü.
 
Karanfil deste gerek.
Destesi dosta gerek.
Şu Çorum’da yar seven,
Gayette usta gerek.
 
Karanfil deste gerek.
Destesi dosta gerek.
Yarini yolda gören,
Evinde hasta gerek.
 
Karanfil destesini.
Sen ettin hasta beni.
Garip bülbüller gibi,
Koydun kafese beni.
 
Karanfil destesiyim.
Bir kızın hastasıyım.
Ak meme eğri bitmiş,
Ben onun ustasıyım.
 
Karanfil eğme ile.
Dal dala değme ile.
Hemen adam mı küser ?
Kocası döğme ile.
 
Karanfil eker misin?
Bal ile şeker misin?
Dünyada ettiğini,
Ahrette çeker misin ?
 
Karanfil ekme ile.
Ne olur bakma ile.
Çirkin güzel olur mu ?
Çok altın takma ile.
 
Karanfil harelensin.
Su döken tazelensin.
Ne gözüm yari görsün,
Ne yarem tazelensin.
 
Karanfil iki çatal.
Bir ucu suya batar.
Yare beddua etsem,
Sonunda bana batar.
 
Karanfil katar oldu.
Ayrılık beter oldu.
Ale gözlü sevdiğim,
Burnumda tüter oldu.
 
Karanfil kofo ile.
Yar servdim sara ile.
Beni yarden ayıran,
Can versin cefa ile.
 
Karanfil koydum tasa.
Bu ayda girdim yasa.
Güzellikte dengin yok.
Ve lakin boyun kısa.
 
Karanfil olacaksın.
Sararıp solacaksın.
Ben müftüye danıştım.
Sen benim olacaksın.
 
Karanfil oydu beni.
Bir gelin soydu beni.
Soyduğunun kayırmam,
Cıscıplak soydu beni.
 
Karanfil oydu beni.
Bir güzel soydu beni.
Soyduğuna kayırmam,
Ortada koydu beni.
 
Karanfil oylum oylum.
Geliyor suna boylum.
Suna boylum gelirse,
Şen olur benim gönlüm.
 
Karanfil oymak,oymak.
Olur mu yare doymak.
Yare doydum diyenin,
Helaldir boynun vurmak.
 
Karanfilim al beni. 
Yare doğru Sal beni.
Eğer yarin almazsa,
Yerden yere çal beni.
 
Karanfilim çanakta.
Yarim şimdi konakta.
Zemheride gül molur ?
Gül açılmış yanakta.
 
Karanfilim çotağı.
Sinem dilber yatağı.
Olursa başka olsun,
Ben istemem ortağı.
 
Karanfilim dal almış.
Dalı yere gömülmüş.
Vallahi haberim yok,
Biri bana vurulmuş.
 
Karanfilim dalım yok.
Küçücüğüm yarim yok.
Yarimi eller almış,
Cahilim haberim yok.
 
Karanfilim dalın yok.
Küçücüğüm yarim yok.
Yitme beni göğsünden ,
Yapışacak dalım yok.
 
Karanfilim duvarda.
Bir yar sevdim hovarda.
Yari bana verseler,
Su başında pınarda.
 
Karanfilim ek beni.
Al kapına dik beni.
Eğer fidem tutmazsa,
Köle diye sat beni.
 
Karanfilim ek beni.
Has bahçeye dik beni.
Eğer meyve vermezsem,
Kazma al da sök beni.
 
Karanfilim ez beni.
Dülbendinden süz beni.
Ben bir fındık altını,
Gerdanına düz beni.
 
Karanfilim kalburda.
Çok iş vardı sabırda.
İkimiz bir ölelim,
Çift yatalım kabirde.
 
Karanfilim kalburda.
Çok iş vardır sabırda.
Dünyada kavuşmadık,
Kavuşalım kabirde.
 
Karanfilim kırmızı.
Dudaklarında izi.
Unutamam aşkını,
Kalbimdedir o sızı.
 
Karanfilim saksıda.
Bir yar sevdim aksuda.
Ya Rabb’im sen kavuştur.
Akşam veya yatsıda.
 
Karanfilim siyahtır.
Acı bana,günahtır.
O çektiğim acılar,
Bilmiş ol ki bir ahtır.
 
Karanfilim susuzum.
Ben bu gün uykusuzum.
Yatsam yarin dizine,
Elim durmaz huysuzum.
 
Karanfilin filfilli.
Nerden aldın bu dili.
Bu dil buranın değil.
İstanbul’un bülbülü.
 
Karanfilsin har bana.
Ne hor baktın yar bana.
Sen hor bakarsan bana,
Dünya dolu yar bana.
 
Karanfilsin kararın yok.
Gonca gülsün tımarın yok.
Ben seni çoktan seviyom.
Senin benden haberin yok.
 
Karanfilsin tarçınsın.
Yavru benim harcımsın.
Etme bu kötülüğü,
Yine kendin acırsın,
 
Karanfilsin,bibersin.
Kız e güzel dilbersin.
Eğil bir yol öpeyim,
Cennetecek gireceksin.
 
Karlar pır pır düşüyor.
Azelerim üşüyor.
Sevgililer birleşmiş,
Dudaklar öpüşüyor.
 
Karşı dağın odunu.
Yakan bilir tadını.
Eğer oğlum olursa,
Ölmez koyam adını.
 
Karşı köyün yağmuru.
Kurumuyor çamuru.
Ergen kızın memesi,
Taze buğday hamuru.
 
Karşı pınar akmıyor.
Yavru bana bakmıyor.
Çok güller kokladım,
Yarim gibi kokmuyor.
 
Karşı,karşı kapımız.
Karşıdadır yapımız.
Sen orada ben burda,
Çatlasın düşmanımız.
 
Karşıda çam alışır.
Ay buluta kavuşur.
Bu aylar hasret ayı,
Hasret olan kavuşur.
 
Karşıda dağ elması.
Dağda olur dağ elması.
Yar bana bir ok vurdun,
Müşküldür sağlaması.
 
Karşıda duran sensin.
Zülfünü buran sensin.
Bana cellat kâr etmez,
Boynumu vuran sensin.
 
Karşıda eleğim var.
İçinde keleğim var.
İtin,köpeğin kızı,
Senden bir dileğim var.
 
Karşıda elekmolur. 
İçinde kelekmolur.
Var git hey cahil oğlan,
Dar yerde dilekmolur.
 
Karşıda gördüm seni.
Gül iken derdim seni.
Şükür olsun Hüdaya,
Genç iken sevdim seni.
 
Karşıda gördüm seni.
Gül iken sevdim seni.
Öpmeye kıyamazken,
Ellere verdim seni.
 
Karşıda gül kırmızı.
Aledir yarin gözü.
Yiğit malı neylesin,
Verin sevildiği kızı.
 
Karşıda herk edenler.
Sapanı sol gidenler.
Ah çeksin,kan tükürsün.
Yari elden gidenler.
 
Karşıda herk ediyor.
Sapanı sol gidiyor.
Hergin başını yesin,
Yarim elden gidiyor.
 
Karşıda kaba yıldız.
Kuyruğu ucu kunduz.
Seni benden ayıran,
Dilensin gece gündüz.
 
Karşıda kale yeri.
Sızılar yare yeri.
Hünkar köşküne benzer,
Memenin kara yeri.
 
Karşıda kara çalı.
Ne kararıyorsun çalı.
Beni sana vermezler,
Git şuradan sıracalı.
 
Karşıda kara kedi.
Ağzında keklik eti.
Verin benim yarimi,
Yıkarım memleketi.
 
Karşıda kara yonca.
İl alem uyanınca.
İller bize gülüşür,
Emsalin bulmayınca.
 
Karşıda kayalıklar.
Suda oynar balıklar.
Yarim sahaya çıkmış,
Koşuşsun halayıklar.
 
Karşıda koyun kuzu.
Koyuna verin tuzu.
Kuzu neylesin tuzu ?
Yiğide verin kızı.
 
Karşıda kuş oturur.
Kuş kuşa yem getirir.
Bıldırki şen gönülde,
Bu yıl baykuş oturur.
 
Karşıda kuzu gördüm.
Tüyün kırmızı gördüm.
Şeftali pınarında,
Sevdiğim kızı gördüm.
 
Karşıda Kürt evleri.
Yayılır develeri.
Oturmuş inek sağar,
Terliyor memeleri.
 
Karşıda oturdunuz.
Meşvereti kurdunuz.
Benim bir tek yarimi,
Bana çok mu gördünüz ?
 
Karşıdan atlı geçer.
Atı atlatır geçer.
Elleri sevindirir,
Beni ağlatır geçer.
 
Karşıdan dudu geçti.
Elini yudu geçti.
Pınar seni yıkarım,
Güzel ne dedi geçti.
 
Karşıdan giden atlı.
Altında kilim katlı.
Anam,babam sağ olsun,
Hepisinden yar tatlı.
 
Karşıdan han geliyor.
Almaya can geliyor.
Gafil olma ey gönül,
Evler yakan geliyor.
 
Karşıdan hindi gelir.
Atına bindi gelir.
Eski yar kalk köşeden,
Yenisi şimdi gelir.
 
Karşıdan kaz geliyor.
Ne kadar az geliyor.
Oğlan gözlerin aydın,
Sevdiğin kız geliyor.
 
Karşıdan nazlım gelir.
Gülü beyazım gelir.
Sen benim öz yarimsin,
Öpsem ne lazım gelir.
 
Karşıdan paşa geçti.
Kirpikler kaşa geçti.
Yar bana çok ok vurdu,
Sinemden taşa geçti.
 
Karşıma geç göreyim.
Topludan gül vereyim.
Sende dudak,bende yüz.
Sen iste ben vereyim.
 
Karşımda bakana bak.
Canımı yakana bak.
Kafir isen esleme,
Gözümden akana bak.
 
Karyola da yatan yar.
Çifte gönül tutan yar.
Sevip beceremedin,
Çalımından utan yar.
 
Kaş akar kirpik kara.
Uğrasın intizara.
Sen bana yar olmadın,
Hemen erme murada.
 
Kaşı gözü karayı.
Göğsü Cennet sarayı.
Sen allar gey,ben yeşil.
Düşman giysin karayı.
 
Kaşı karalı bülbül.
Başı belalı bülbül.
Sen şakı ben ağlayım,
Ciğer yaralı bülbül.
 
Kaşın kara kermi var ?
Al yanakta ter mi var ?
Bugün ben yari gördüm,
Yüreğimde fer mi var ?
 
Kaşları eğme ile.
Hatıra değme ile.
Çokta güzel değilsin,
Ben seni sevme ile.
 
Kaşları kater kater.
Kirpikleri ok atar.
Lebin bakkal dükkanı,
Yanakların bal tartar.
 
Kaşları var mil ucu.
Seversen dil ucu.
Bilmem candan seviyor,
Bilmem yüze gülücü.
 
Kaşların enli,enli.
Ne bakan kinli,kinli.
Yatsam yarin dizine,
Yar dese ninni,ninni.
 
Kaşların gözün kara.
Varırım ara,ara.
Fil dişi tarak aldım,
Yavrum zülfünü tara.
 
Kaşların hüma bakar.
Gözlerin yuma bakar.
Nasıl ana doğurmuş,
Ateşin beni yakar.
 
Kaşların ilişiktir.
Güm memene düşüktür.
Bakışımdan bilsene,
Meylim sana düşüktür.
 
Kaşların kalem çarkı.
Gözlerin Mısır halkı.
Kız aşkına düşeli,
Unuttum evi barkı.
 
Kaşların kalem işi.
Gözlerin zümrüt taşı.
Din ayrı kafir etmez,
Senin ettiğin işi.
 
Kaşların kalem kalem.
Malım yok seni alam.
Baban köle tutmaz mı ?
Kapınızda köle olam.
 
Kaşların kara hatsız.
Yürü hey hakikatsiz.
Dünyada seni gördüm,
Yarine merhametsiz.
 
Kaşların kara imiş.
Gözlerin ela imiş.
Al sevdanı başımdan,
Çekmesi bela imiş.
 
Kaşların kara kalem.
Param yok satın alam.
Baban beni severdi,
Kapına köle olam.
 
Kaşların kara kuzum.
Zülfünü tara kızım.
Bir tüyden vaz geçersem,
Çeksinler dara kuzum.
 
Kaşların karasına.
Ben basmış arasına.
Gülüşün aklım aldı,
Bilmem çaresi ne ?
 
Kaşların karasına.
Ben konmuş arasına.
Seni melhem dediler,
Bu sinem yarasına.
 
Kaşların karasında.
Ciğerim yarasına.
Bayılmışım kalmışım,
Ak göbek arasında.
 
Kaşların karasında.
Ciğerim yarasında.
Bayılmışım kalmışım,
Ak göbek arasında.
 
Kaşların keman dedim.
Elinden aman dedim.
Yavru senin ucundan,
Dostuma düşman dedim.
 
Kaşların kemer ayni.
Gözlerin aldı beni.
Kalmadı sabrım güzel.
Şimdi öperim seni.
 
Kaşların kemer gibi.
Gözlerin aldı beni.
Kalmadı sabrım güzel,
Şimdi öperim seni.
 
Kaşların milden ince.
Ölüyom görmeyince.
Üstüne yar sevmeyim,
Aslına ermeyince.
 
Kaşların mile benzer.
Dilin bülbüle benzer.
Yarim soluk görmesem,
Sanırım yıla benzer.
 
Kaşların ok dedikçe.
Kirpiğin çok dedikçe.
Pek mi gönlün büyüdü,
Menendin yok deyince.
 
Kaşların var mil ucu.
Var get yüze gülücü.
Ben bir yar daha buldum,
Kendime yalvarıcı.
 
Kaşların yayın olsun.
Hulkun mülayim olsun.
Iraklığın kayırmam,
Etvarın kaim olsun.
 
Kaşlarını eğemem.
Hatırına değemem.
Kırk yıl yarsiz otursam.
Üstüne yar sevemem.
 
Kaşlarının burcundan.
Gül derleyim ucundan.
Dağlara mı gideyim ?
Yavru senin acından.
 
Kaşlarının ucuyum.
Göksünün turuncuyum.
İster al ister alma,
Ben boynunun borcuyum.
 
Kavak başı bir tutam.
Altın atam gül tutam.
O yar benim olursa,
Atmış bir oruç tutam.
 
Kavak başında kuşum.
Şarap içtim sarhoşum.
Eller yuvasın yapmış,
Ben bir talihsiz kuşum.
 
Kavak senden uzun yok.
Dallarında üzüm yok.
Yarim küsmüş gidiyor,
Döndürmeye gücüm yok.
 
Kavakta dal titrer.
Elinde nar titrer.
Yar kapıyı açınca,
Dil durur,can titrer.
 
Kavaktan gazel indi.
Dibine güzel indi.
Bir öptüm,bir ısırdım,
Ciğerim buza döndü.
 
Kaya başı durağım.
Kesmez oldu orağım.
Sen orada ben burda,
Taş mı benim yüreğim ?
 
Kaya başı kirpilik.
Aşktan olmuşum iplik.
Yine aklıma düştü,
Kafeste duran keklik.
 
Kaya dibi gürgenlik.
Ne hoş olur ergenlik.
Ergenlikte yar sevmek,
Bey ile bezirganlık.
 
Kaya dibi kar imiş.
Yel vurmuşta erimiş.
Yedi türlü meyveden,
En tatlısı yar imiş.
 
Kaya dibinde durdum.
Bir çift güvercin vurdum.
Gençliğime pek yazık,
Derdimden verem oldum.
 
Kaya dibinde kuzu.
Kıvrım kıvrım boynuzu.
Babam bana almadı,
Şu salınan ak kızı.
 
Kaya dibinde tavşan.
Teptim,uyandı tavşan.
Karamık gözlü yarim,
Sena gelirim akşam.
 
Kaya dibinde yılan.
Kaşları dolan,dolan.
Dilbere baka baka,
Ne din kaldı,ne iman.
 
Kaya kayaya beklik.
Kayanın ardında keklik.
Şu Çorum’um kızları,
Bir çift potine satlık.
 
Kayada güzel dalı.
Yüklet de gel urganı.
Maşallah deyin beyler,
Kimin var böyle yari.
 
Kayalar bitişiyor.
Keklikler ötüşüyor.
Yar aklıma düşünce,
Ciğerim tutuşuyor.
 
Kayalar buz bağladı.
Avcular iz bağladı.
Beni bir gelin vurdu.
Yaremi kız bağladı.
 
Kayalar karda kaldı.
Bülbüller zarda kaldı.
Gönül evi kitlendi,
Anahtar yarde kaldı.
 
Kayalar kertilmesin.
Yemenim yırtılmasın.
Seni benden ayıran,
Can verip kurtulmasın.
 
Kayalar kertüş kürtüş.
Kartüşüne gün düşmüş.
Sen avradı neylersin,
Sakalına kır düşmüş.
 
Kayalar kırçı tuttu.
Dibinde purçu bitti.
Ben yar ile yatanda,
Mahleyi sancı tuttu.
 
Kayalar kırıcısı.
Tükenmiyor yolcusu.
Gel bile oturalım,
Nazlı yarin bacısı.
 
Kayalarda sarmaşık.
Olmuşum sana aşık.
Kaç an aklıma gelsen,
Düşer elimden kaşık.
 
Kayalardan kalk da gel.
Yılan olda ak ta gel.
Benim çok ikbalım yok,
Dört yana bak da gel.
 
Kayalardan kayarım.
Bulamadım ayarım.
Kötü bir yar bulursam,
Kaderime sayarım.
 
Kayalardan kayarım.
Ufak para sayarım.
Köylü beni everin,
Kızınızı severim.
 
Kayaların ışığı.
Elimde bal kaşığı.
Dün gece nerde idin ?
Evlerin yakışığı.
 
Kayaların karını.
Kürüsünler yolunu.
Şu gamımın içinde,
Yollasalar yarimi.
 
Kayaların yılanı.
Gel dolanı dolanı.
Ettik kabaca döşek,
Yat böleni,böleni.
 
Kayık üstünde kürek.
Yine of çekti yürek.
Her dertlere dayandım,
Buna da dayan yürek.
 
Kaynar kazan taşmaz mı ?
Yol gedikten aşmaz mı ?
Ağlama kömür gözlüm,
Ayrılan kavuşmaz mı.
 
Kalk gidelim sazlara.
Yem dökelim kazlara.
Kazlar yemi yesin,
Sarılalım kızlara.
 
Kazan kazan kavurma.
Taştı diye savurma.
Daha devlet başında,
Gitti diye kayırma.
 
Kazan kazan ye gibi.
Kazanmazsan yiğidi.
Sen kazandın el yedi,
Var köteği ye dedi.
 
Kebabı köz öldürür.
Sürmeyi göz öldürür.
Ere kılıç kâr etmez,
Bir kötü söz öldürür.
 
Kebabı köze tutar.
Dilberi söze tutar.
Elinde dolu bade,
Gerdanını meze tutar.
 
Kebap ince,şiş ince.
İndirirler pişince.
Kızın ömrü azalır,
Dul erkeğe varınca.
 
Keçeyi nasıl teperler.
İçine su serperler.
Ya güzeli nasıl severler,
Sarmaş,dolaş öperler.
 
Kekliği bıçakladım.
Kanadını saçakladım.
Yari koynumda sandım,
Yastığı kucakladım.
 
Kekliği vurdum bütün.
Havayı ağdı tütün.
Adam adamı yemez,
Azıcık beri sürtün.
 
Kekliğim Bozdoğanlı.
Topuğu,dizi kanlı.
Ölürüm kapınızda,
Ederim sizi kanlı.
 
Kekliğim deste yürü.
Ayağın meste yürü.
Yere basma sevdiğim,
Sineme basta yürü.
 
Kekliğim taşta gezer.
Ağzında şeker ezer.
Benim yarim pek titiz,
Herkesten hile sezer.
 
Kekliğimi vurdular.
Kanadını kırdılar.
Ben buralı değilim,
Bana tuzak kurdular.
 
Keklik çıktı meşeden.
Avcılar dört köşeden.
Gülden almış rengini,
Kokusun menekşeden.
 
Keklik çimenden gelir.
Yükü yemenden gelir.
Kömür gözlü sevdiğim,
Çıkmış hamamdan gelir.
 
Keklik kayalı yerde.
Güzel boyalı yerde.
Yiğidin tanburası,
Kaldı dayalı yerde.
 
Keklik sekişli yarim.
Gerdan nakışlı yarim.
Bulamadım eşini,
Hünkar bakışlı yarim.
 
Keklik taşta ne gezer.
Kalem kaşta ne gezer.
Bugün ben yari gördüm,
Aklı başta ne gezer.
 
Keklikler dağda gezer.
Balıklar suda yüzer.
Oğul ana demezse,
Analar meler gezer.
 
Kelem ektim baş oldu.
Ela gözler yaş oldu.
Gönül bir ayna idi,
Kırıldı külhaş oldu.
 
Kelem ektim bayıra.
Yel yaprağına ayıra.
Bizi kimse ayırmaz,
Belki felek ayıra.
 
Kelemin sarmasına.
Ela göz sürmesine.
Yavrum bir şeftali ver,
Kazanıp vermesine.
 
Kervan gelir naz ile.
Kollarında baz ile.
Ben yarimden ayrıldım,
Eğlenirim saz ile.
 
Keten gömlek iki kat.
Birini giy,birini sat.
Benden gayri seversen,
Kalkmaz döşeklere yat.
 
Keten gömlek kıvırcık.
Suya indi sığırcık.
Yeni yeten kızların,
Memeleri tomurcuk.
 
Keten gömlek mavuştur.
Çek yakanı kavuştur.
Aramızda engel var.
Gözün benden savuştur.
 
Keten gömlek millenmiş.
Yar kapıyı bellemiş.
Yari kapıda görünce,
Telli mendil sallamış.
 
Ketenim var bezim var.
Eğlen sana sözüm var.
Yüzüne diyemiyom,
Şeftalinde gözüm var.
 
Ketenim var tarakta.
Bir yar sevdim ırakta.
Ben yarimim görürüm,
Harman ile orakta.
 
Ketenim var tarakta.
Bir yer sevdim konakta.
Iraklığın kayırmam,
Sevgisi var yürekte.
 
Kıbran suya daldırdım.
Doldu diye kaldırdım.
Benim biricik yarim,
Ben gönlümü çaldırdım.
 
Kırlangıcım,kırlangıç.
Kanadı meviş meviş.
Beni yarden ayıran,
Kan kussun avuç,avuç.
 
Kırmızı alma değirmi.
Şu gelen yar değil mi ?
Yavrumun bakışları,
Derde derman değil mi?
 
Kırmızı gülle dolsun.
Yansın güzeller yansın.
Söyle yarim babana,
Yüz olmazsa bin olsun.
 
Kız ne bakan bacadan.
Urbası alacadan.
Seni alır kaçarım,
Kurtuluş yok kocadan.
 
Kiraz koydum sepete.
Yar oturmuş tepede.
Yenile bir yar sevdim,
Şan olsun memlekete.
 
Kiremidi ezerim.
Baca baca gezerim.
Sizin gibi maniciyi,
Bir ipliğe dizerim.
 
Kiremit özü ile.
Kim görmüş gözü ile.
Adam yarden mi geçer,
Ellerin sözü ile.
 
Kişe tavuğum kişe.
Kanadı mor menekşe.
Düşmanım kuyu kazmış,
İçine kendi düşe.
 
Konaktan sesin aldım.
Eğildim fesin aldım.
Şu Çorum’un içinde,
Beğendim hasın aldım.
 
Koyun kuzulayınca.
Yaram sızılayınca.
Nerelerde bulayım,
Canım arzulayınca.
 
Köprüden geçemiyom.
Az doldur içemiyom.
Sen benden geçtin ise,
Ben senden geçemiyom.
 
Köprüler ırmak için.
Yüzükler parmak için.
Analar biz doğurmuş,
Oğlanlar sarmak için.
 
Köprünün altı buzlar.
Dönerini yaldızlar.
Yine aklıma düştü,
Turunç memeli kızlar.
 
Köprünün altı ırmak.
Akıyor parmak parmak.
Yeni mi icat olmuş,
Kız oğlana yalvarmak.
 
Köprünün altı testi.
Çiçekli şalvar esti.
Ak memenin üstünde,
Beni bir gaflet astı.
 
Köprünün başındayım.
On iki yaşındayım.
On iki yaştan beri,
Kızların peşindeyim.
 
Köşelerde örümcek.
Ölüyom görmeyincek.
İstedim vermediler,
Toprak dolar ölüncek.
 
Kuleden,kuleden.
Ses geliyor kuleden.
O kaş,o göz değil mi ?
Beni sana kul eden.
 
Kuşun ahi ne yemi ?
Ne suyu var ne yemi.
Görelim kavuşmamız,
Seneden seneye mi ?
 
Küp içinde bal kaşık.
İskelesi dolaşık.
Düşme oğlan peşime,
Köpek baban bulaşık.
 
Küp içinde bulgurum.
Ben o yare vurgunum.
Yar beni istemezse,
İstanbul’a sürgünüm.
 
Küp içinde bulgurum.
Bende sana vurgunum.
Aç konunu gireyim,
Dün geceden yorgunum.
 
Küp içinde ezmeyim.
Kız koynunda yazmayım.
Bana bir öpücük ver,
Boynum bükük gezmeyim.
 
Küp içinde hurmayım.
Yeşil başlı turnayım.
Senden gayri seversem,
Gençliğime doymayım.
 
Küp içinde kömeler.
Tombul tombul memeler.
Yar kadrini ne bilsin,
Senin gibi semeler.
 
Küp içinde pastırma.
Kız kakülün kestirme.
Bu gece misafirim,
Aman beni küstürme.
 
Küpe koydum pirinci.
Benim yarim birinci.
Yarabbin sen kavuştur,
Ay buluta girinci.
 

 

Maniler sayfa başına gitmek için tıklayınız!

Çalışma TELİF ESERİDİR izin almadan kullanmayınız!
corumlu2000@gmail.com
GÜRSEL YAYINEVİ   
Sitemiz ve yazarlarımız;hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
 
 
 
 

Maniler sayfa başına gitmek için tıklayınız!

L Harfi İle Başlayan Maniler
 
Lale bir dağ eseri.
Dağdolur dağ eseri.
Sende sevda var ise,
Bende de var eseri.
 
Lale der dağ adamı.
Dağdolur dağ adamı.
Şu senin kaşın gözün,
Öldürür dağ adamı.
 
Lale der Hinde gider.
Dolaşır Hinde gider.
Benim bin gönlüm olsa,
Bir gönlüm sende gider.
 
Lale der ki;dağ,dağa.
Çökmüş bir dağ,bir dağa.
Tövbe olsun sevmeyeyim,
Senden gayri bir daha.
 
Lale şahin yuvası.
Düştü gönül havası.
Senin gibi bulunmaz,
Arasalar Sivas’ı.
 
Laleli der hu beni.
Al koynuna koy beni.
Yaşmağın kefen eyle,
Göz yaşıyla yu beni.
 
Leyli gülüm danadan.
Kısmet aldım danaden.
Kudretli Mevla ile,
Güzel doğmuş anneden.
 
Leyli gülüm düşte gör.
Hayalde gör,düşte gör.
Düşenin dostu olmaz,
Hele bir yol düşte gör.
 
Leyli güzel açalı.
Yeşillendi şu çalı.
Dillendim destan oldum,
Sırrım sana açalı.
Hep kuşlar sana konar,
Sende ne var açalı.
 
Leyli güzel yavrular.
Yuvada kuş yavrular.
Anneler neler çeker,
Büyüyünce yavrular.
 
Leyli yar atlan gönül.
Kuş ol kanatlan gönül.
Aylara doymaz iken,
Yıllara katlan gönül.
 
Leyli yar bende gülem.
Sen gül de bende gülem.
Beni sana geçmişler.
Dedim di ben değilem.
Gönül şad olsun gülsün.
Gün ola ben de gülem.
 
Leyli yarın gülleri.
Akar çeşmim selleri.
Gerdanda yahu çeker,
Zülfü yarin telleri.
 
Limon idim sıktın yar.
Pek hatırım yıktın yar.
Dosta düşmana karşı,
Pek hayırsız çıktın yar.
 
Limon kestim yiyen yok.
Nedir halin diyen yok.
Yeni bir yar sevdim,
Gözün aydın diyen yok.

 

Maniler sayfa başına gitmek için tıklayınız!

Çalışma TELİF ESERİDİR izin almadan kullanmayınız!
corumlu2000@gmail.com
GÜRSEL YAYINEVİ   
Sitemiz ve yazarlarımız;hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
 
 
 
 
 

Maniler sayfa başına gitmek için tıklayınız!

M Harfi İle Başlayan Maniler
 
Madımak bitti mi mola,
Yolları tuttu mu mola,
Gurbette bir yarim var,
Hıçkırık tuttu mola. 
 
Mailim kaşına ben.
Diline dişine ben.
Altun hamail olsam,
Sarılsam dönüşe ben.
 
Mangamda köz olmasın.
Yolunda iz olmasın.
Yoluna su dökeyim,
Kunduran toz olmasın.
 
Mani bilmem ezelden.
Gönül geçmez güzelden.
Sizin gül bizim bülbül,
Tanıklaşmış ezelden.
 
Mani bilmem hasıldan.
Ölüyorum yasından.
Ak memeler gel eyler,
Düğmeler arasından.
 
Mani bilmem nideyim ?
Hangi yola gideyim.
Ellerinde dal çubuk,
Ben yarime nedeyim.
 
Mani defterim açtım.
Gene kaynadım taştım.
Ayrılık şerbetini,
Yar doldurdu ben içtim.
 
Mani demeye geldim.
Kaymak yemeye geldim.
Muradım kaymak değil,
Seni görmeye geldim.
 
Mani mani dört mani.
Üşümüşüm ört bene.
Koynunda terlemiştim,
Sinende kurut beni.
 
Mani mani matlıktır.
Her oda bir atlıktır.
Tosbağa keklik tutmuş,
Bu ne malamatlıktır.
 
Mani maniyi açar.
Manilerden kim kaçar.
Doğru söyle manici,
Cenneti kimler açar.
 
Manici karşımda otur.
Manime mani yetir.
Yedi türlü meyveyi,
Hep bir manide getir.
 
Maniciyi ezelden,
Gönül geçmez güzelden,
Deli olası gönül,
Sana düşmüş ezelden.
 
Maniciyim manici.
Eteğim dolu inci.
Anam babam verirse,
Varıcıyım varıcı.
 
Maniciyim manici.
Her dertlere yanıcı.
Alemi sel alınca,
Ben olayım gemici.
 
Maniciyim mezem sensin.
Gül yüzlü tazem sensiz.
Dört Kitap hakkı için,
Kalbimde gezen sensin.
 
Manide ıraz derler.
Güzellere naz derler.
Her kime derdim yansam,
Bu dert sana az derler.
 
Manime karşılık yok.
Öksüzüm bir başlık yok.
Ellerde yiyecek çok,
Evimde bir aşlık yok.
 
Manimiz bitmemişti.
Postamız gitmemişti.
Daha çok yazacaktık,
Vaktimiz yetmemişti.
 
Maniye mani kalem.
Benden yarime selam.
Küsmesin darılmasın,
Belkim kendinin olam.
 
Maniye mani kalem.
Yarime benden selam.
Darılmasın küsmesin,
İnşallah onun olam.
 
Maniyi baştan söyle.
Kalemi kaştan söyle.
Karnımın açlığı var,
Ekmekten  aştan söyle.
 
Maniyim manam yoktur.
Kan ağlıyor gözlerim.
Yarin senin yolunu,
Ölenecek gözlerim.
 
Marabanın kalayı.
Geldi güzel alayı.
İki gönül bir olmuş,
Bulunmuyor kolayı.
 
Maşa maşaya benzer.
Köşe köşeye benzer.
Yenile bir yar sevdim,
Billur şişeye benzer.
 
Mavi fistan asılı.
Bedeninden kasılı.
İkimiz bir köylüyüz,
Nasıl durak küsülü.
 
Mavi yağlık mavidir.
Bu gün keklik avıdır.
Yarimi eller almış,
Beni kimler avudur.
 
Mavi yüzük kaşıyım.
Ben kızların başıyım.
Bana bahamı yeter,
Hindistan kumaşıyım.
 
Mavilim dağ başında.
Kalem oynar kaşında.
Benim bir yarim vardır,
On üç on dört yaşında.
 
Mavilim hark ediyor.
Sapanı sol gidiyor.
Herkin başını yesin,
Yarin elden gidiyor.
 
Mavilim herk edenler.
Sapanı sol gidenler.
Of çeksin kan tükürsün.
Beni yarden edenler.
 
Mavilim herk içinde.
Bağlama şalvar kıçında.
Ben birini seviyom,
Şu Çorum’un içinde.
 
Mekke’de hurma biter.
Dalında bülbül öter.
Ergen kızlar koynunda,
Çiğitsiz meyve biter.
 
Mektup saldım acele.
Al eline hecele.
Mektup vekilim olsun,
Yar koynunda gecele.
 
Mektup saldım vardı mı?
Kimse bilmez derdimi.
İçerimden yanıyom,
Mevla’m etsin yardımı.
 
Mele bülbülüm mele.
Çiğ düşmüş gonca güle.
Ahdi bütün sadık yar,
Binde bir gitmez ele.
 
Melektir benim yarim.
İki alemde yarim.
Cevretme güzel sunam,
Yoktur sabra mecalim.
 
Mendilim beyaz benim.
Dostuma niyaz benim.
Her sözüme inanma,
O sözlerim naz benim.
 
Mendilim dört köşedir.
İki el bir başkadır.
Boş yere emek çekme,
Hep emeğin boşunadır.
 
Mendilim sende dursun.
İçinde gül kurusun.
Eğer akşam gelmezsen,
Boyun yerde çürüsün.
 
Mendilin dört köşeli.
Üstünde tel döşeli.
Eridim helak oldum,
Ben bu aşka düşeli.
 
Mercimeğin aşıyım.
Ela gözün yaşıyım.
Eğer yarim ölürse,
Mezarının taşıyım.
 
Mercimeğin yeşil mi?
Bu da senin eşin mi ?
Eğer senin eşinse,
Benle senin işin ne?
 
Mercimek kile kile,
Ölçerim sile sile,
Yer kapıdan girerken,
Kalkarım güle güle.
 
Merdivanın üst başı.
Ben istemem yüzbaşı.
Olursa paşa olsun,
Dosta düşmana karşı.
 
Merdivenden inerim.
Yönün sana dönerim.
Koynundaki turuncun,
Çiftesini isterim.
 
Merdivenden insene.
Yönün bana dönsene.
Koynundaki turuncun,
Birin bana sunsana.
 
Merdivenim kırk ayak.