DİKKAT ! BU BİLGİ TELİF ESERİ OLUP YAZARI VE YAYINEVİMİZDEN  İZİN ALINMADAN KULLANILMAMALIDIR

Hazırlayan  Mahmut Selim GÜRSEL yazışma adresi  corumlu2000@gmail.com

 
İÇİNDEKİLER
Mahmut Selim GÜRSEL TAKDİM
Hayat Hikayesi
ÇORUM ÇEŞMELERİ

1

 
 
 
 
Çalışma TELİF ESERİDİR izin almadan kullanmayınız!
Hazırlayan Mahmut Selim GÜRSEL
corumlu2000@gmail.com
Sitemiz ve yazarlarımız;hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.

 01

KİTAP BAŞINA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

KİTAP ismi  Sayfaya dönmek için tıklayınız

BİR SONRA Kİ Sayfaya dönmek için tıklayınız

TAKDİM           

Bir kitabın doğması, o kitabı yazmaya kalkan kişinin amacına ve bilgi birikimine göre değerlendirilmesi uygun olarak görülmelidir.

            Elinizde bulunan bu çalışmanın sizlere ulaşması için günlerini veren bu çabası için şükranlarımı sunarken, bu çalışmada da benim ufacık bir katkımın da bulunması beni bahtiyar etmiştir.

            Bu çalışma ile sizlerde bazı bilgileri edinmiş ve faydalanmış olarak uzun yılların birikimlerinden aydınlanacağınızı göreceksiniz.

            Bilgi; yazılmadıkça kaybolmaya açık birikimlerdir. Her insan bir kitaptır; onu okumamız gereklidir.

            Tanımadığımız ve anlamadığımız kişiler hakkında nasıl kararlar veremezsek; bir çalışmayı da incelemeden, okumadan karar veremeyiz. 

Mahmut Selim GÜRSEL  

BU ÇALIŞMA TELİF ESERİDİR İZİN ALMADAN KULLANMAYINIZ!

BİR ÖNCEKİ Sayfaya dönmek için tıklayınız

BİR SONRA Kİ Sayfaya dönmek için tıklayınız

 02

KİTAP BAŞINA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

BİR ÖNCEKİ Sayfaya dönmek için tıklayınız

BİR SONRA Kİ Sayfaya dönmek için tıklayınız

Mahmut Selim GÜRSEL
GÜRSEL YAYINEVİ ve ÇORUMLU DERGİSİ SAHİBİ
 
1947 tarihinde babamın subay olarak bulunduğu Erzurum'da bir at arabasında doğum evine giderken doğmuşum. Babam  Eminsu Ali Rıza Gürsel, annem ise Fahriye hanımefendi idi. 
İlkokula İskenderun'da başladım. Ankara' da bitirdim. Ankara Yenimahalle Orta okulunun birinci  sömestrsinde  babamın  emekli olmasından dolayı 1960 yılında Çorum'a gelince Atatürk Ortaokuluna devam ettim. Babamın "oku da oğlum ceketimi satar seni  okuturum" diyerek bana yaptığı nasihatleri ters tepki  yaptı. İlkokul sıralarında okuyarak pilot olmanın düşlerini kurardım. Bu hayalim gerçekleşmedi. Babamın baskısı karşısında babama okumuyorum diyerek okulu birinci sınıfta bıraktım. Marangoz çırağı olarak Azmi Başar ustanın yanına girdim.  Askere gidene kadar ustanın yanında çalıştım. 1967 tarihin de askerlik dönüşü, 28 Mart 1969 Ankara  Emniyet   Müdürlüğüne teknisyen  olarak göreve  başladım.  Ortaokulu dışarıdan 2 yılda bitirdim 09 Ekim 1972  tarihinde polis memuru olarak Ankara'da altıncı şube ve kara kollarda çalıştım. 16 Eylül  1973  tarihinde  Selma (Kurşuncu) Hanımefendi ile evlendim.  10 Temmuz 1978 yılında ayında naklen Çorum İl Halk Kütüphanesine Memur olarak geçtim.  Dışarıdan  Çorum Ticaret Lisesini iki yılda bitirdim. Kendi kendime Osmanlıcayı öğrenmeye uğraştım, Hat sanatı ile biraz ilgilendim 150 ye yakın Ser levham var, Çorum Güzel Sanatlar Galerisinde  ve Kütüphane salonlarında bu levhaları sergiledim.  03 Ağustos 1988 tarihinde İl Halk Kütüphanesi Müdür yardımcılığına atandım. 
            1990  tarihinde ilk kitabım olan Dewey Onlu Tasnif isimli kütüphanelerdeki kitapların tasnifi yapılan kitabı 10 yıllık bir araştırma ve çalışma iye "Alfabetik Onlu Tasnif Fihristi (Dewey)" kitap haline getirip Kültür Bakanlığına sundum.   Kitabımdan Türkiye'deki bütün kütüphanelere dağıtılmak  üzere 1000 adet satın aldılar.
Marangozluk,oymacılık, polis memurluğu,memurluk  ve  idarecilik yaptım. Her çalıştığım meslekte çeşitli önemli olaylar oldu ise de son çalıştığım kurumda  bence en önemli bir hatıramı anlatmak istiyorum: Kütüphanedeki çalışmalarım  ve " El  Yazması Kitapların Çorum'da kalması için verdiğim  çabalar neticesinde  Bitlis Tatvan’a tayin edilme olayım beni çok yıktı. Fakat bu  üzüntümün  boş olduğunu  zamanla  gördüm. Rabb’imin  izni  ile Hacca gitmek nasip oldu, iki kitap daha yayımladım ve elinizde bulunan bu derginin çıkmasına vesile oldum. Mesleklerin  insanlara sağladığı maddi avantaj olarak,evinizi geçindirecek, namerde muhtaç  etmeyecek  avantajından  başka,manevi olarak;sizin yaptığınız işlerle ilgili karşılaştığınız problemleri değerlendirirseniz avantajların neler olabileceğini hayat okulundan  öğrenmiş  oldum.
1993 yılında Türkiye'deki bütün kütüphanelerde bulunan " El Yazması " kitapların Ankara Milli Kütüphanesine toplanma kararı veren Kültür Bakanlığına karşı Çorumlu hemşerilerimi haber dar ettim, mahalli radyodan ve gazeteler ile parti il Başkanlarını ile Millet Vekilimiz Adnan Türkoğlu ve Belediye Başkanımız rahmetli Turan Kılıççıolu'nun destekleri ve diğer kuruluşların da katkısı ile "El Yazma kitapları" Çorum'da kaldı. Açık öğretim için üniversite sınavlarına girip kazandım. İkinci sınıfta iken Çorum'a tam teşekküllü bilgisayar ortamında bir kütüphane kazandırmaktır. Yazma kitapların korunması ve Çorum'da kalması için yaptığım girişimim yüzünden 25 Nisan 1994 tarihinde Tatvan Bitlis'e Müdür olarak tayinim çıktı, tayin edildiğim yere gitmeyerek emekliliğimi istedim.
1994 Tarihinde nasip oldu eşimle birlikte Hacı olduk.
27 Mayıs 1998 tarihinde Çorum'da ilk Kültür Bakanlığından tescilli "Gürsel Yayınevi" tarafımdan açıldı.
Yazı yazmaya beni  kimse  teşvik  etmedi   Kütüphane için hazırladığım  kitap beni  yazmaya teşvik etti. Yazılarım mahalli basında yayımlandı. Yazılarımdan dolayı bir ödül almadım; fakat kitapları ve bu dergi benim için en büyük ödüldür. 
Yayımlanmış çalışmalarım : 
" Alfabetik Onlu Tasnif Fihristi (Dewey) Haziran 1991 ", 
"Çorum 97 1997"
"Çorum'da Yatan Meşhur Yatırlar Haziran 1997- 2. basım 1998",
" Çorumlu 2000 Aylık Kültür Sanat Tarih Ve Edebiyat Dergisi Temmuz 1998,
" Sarı Çiğdem Şiir Defteri  Mart 2002" ,  
“Çorum 2002” adlı basılmış çalışmalarım bulunmaktadır. 
"Menakıb-ı Koyun Baba 2004"
"Çorum Yemekleri 2004 Eşimin Çalışması"
"Hacım Ağustos 2007"
"Çorumlular ve Çorum'a Hizmet Edenler Temmuz 2008"
 
Bakanlığa sunulmuş;"Alfabetik Türk ve Yabancı Yazarlar Fihristi" ve "Ne Nerede Başlıklı Arama Fihristi" basım için  hazır  beklemektedir.  Yazılarım  daha çok araştırma dalı ile makale türüdür. Tiyatro çalışmalarım,şiir ve  hikaye denemelerim bulunmaktadır.   Şu anda dergimde yazılarım çıkıyor. Benim okuyucularıma  diyeceklerim  şudur ki. Doğru bildiğiniz konuları savunun. Bu  savunmanız  size belki tepkiler getirecektir. Bu  tepkileri inceleyerek doğru olup olmadığını araştırın. 
 Saygılarımla. 
  
BU ÇALIŞMA TELİF ESERİDİR İZİN ALMADAN KULLANMAYINIZ!

BİR ÖNCEKİ Sayfaya dönmek için tıklayınız

BİR SONRA Kİ Sayfaya dönmek için tıklayınız

 03

KİTAP BAŞINA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

BİR ÖNCEKİ Sayfaya dönmek için tıklayınız

 
BELEDİYE TARAFINDAN SÖKÜLMÜŞ ÇEŞMELER
            
 Emir Ahmed Çeşmesi,Kadife Pınarı,Tahtalı Çeşmesi, İstanbulluoğlu Çeşmesi, Aynalı Çeşine, Kulaksız Çeşmesi, Sepçi Pınar,Hacı Ahmed Çeşmesi
 
 
ŞU AN BULUNAN ÇEŞMELER
AĞA PINARI
Akpınar mahallesinde MSGÜMavraloğlu evi karşısın da bulunan bu çeşme 1829 (H:1245) tarihinde Küpüroğlu Hacı Ahmed tarafından yaptırılmıştır. İki satırlık kitabesi vardır. Günümüzde Mavral Pınarı diye anılmaktadır.
 
ARAPOĞLU ÇEŞMESİ
Ümithalife camiiMSGÜ karşısında bulunan bu çeşmenin üzerinde yazılı bir kitabesi vardır.1891 (H.1309) tarihinde Arapoğlu Mustafa Efendi tarafından onarım görmüştür.
 
CELEP ÇEŞMESİ
Velipaşa Sokağı MSGÜCelep aralığında olan bu çeşme 1885 (H1. 1303) tariflinde onarım görmüştür. İki satırlık bir kitabesi vardır.
 
ÇOBAN ÇEŞMESİ
Mecitözü caddesi Çobanoğlu MSGÜevi yanında bulunan bu çeşme 1868 1-1.1283) tarihinde Çobanoğlu Emrullah tarafından onarımı yaptırılmıştır. Kitabesi vardır.
 
ÇÜRÜK PINARI
Çöplü Mahallesinde MSGÜFatmabacı Sokağında bulunan bu çeşmenin 1898 (H1316) tarihinde onarımı yapılmış,dört satırlık Sülüs yazı ile yazılmış kitabesi vardır.
 
HACI AHMET ÇEŞMESİ
Üçtutlar Mahallesinde MSGÜ1851 (H1288) tarihin de yaptırılmış. Üç satırlık bir kitabesi vardır. Bir satırı ebcet hesabıyla tarihini göstermektedir.
 
İBRAHİM PINARI
Yavruturna Mahallesindedir. MSGÜ1810 (H.1225) tarihinde Hastacının İbrahim vakfıdır. İki satırlık kitabesi vardır.
 
İSLAM ÇEŞMESİ
Tepecik Mahallesinde MSGÜMilönü Caddesi Kale Sokağında bulunan bu çeşmenin 1911 (H.1329) tarihinde onarımı yapılmıştır.İki satırlık kitabesi ve onarım tarihi yazılıdır.
 
KAVAKLI PINARI
Tepecik Mahallesi MSGÜMilönü Sokağında bulunan bu çeşme 1860 (H.1277) tarihinde onarılmış, kitabesi varsa da suva altında kalmıştır.
 
KIRIŞ PINARI
Üçtutlar Mahallesinde MSGÜAlaybey Sokağında bulunan bu çeşmenin 1880 -(H.1298) tarihinde onarılmış olduğu üzerindeki yazılı bulunmaktadır.
 
MAVRAL PINARI
            Bakınız;Ağa Pınarı
 
MARAZ HATİCE PINARI
Yeniyol Mahallesinde MSGÜHacı Davud sokağı ile Eski Saray birleşimine yakın bir yerde bulunan bu çeşme 1925 (H.1341) tarihinde onarılmıştır. Üç satırlık kitabesi vardır.
 
MURAT ÇEŞMESİ
Çepni Mahallesinde MSGÜbulunan bu çeşmenin 1881 (H 1309) tarihinde Hacı Abdullah Ağa tarafından yaptırılmıştır. Kitabesi  vardır
 
ÖZPINARI
Ulukavak Mahallesinde MSGÜAkpınar sokağında, 1808 (H.1223) tarihinde Seyit Hüseyin Ağa yaptırmıştır. Üzerindeki kitabeEs scyit Hüseyin Ağa 1223 yazısı vardır.
 
PAŞA ÇETMESİ
Yavruturna Mahallesinde MSGÜRahime Hatun adına Mehmed Paşa tarafından 1779 (H.1193) tarihinde yapılmıştır.Hem yapılışına hem de onarımına alt bir kitabe vardır.
 
SANDIKÇILAR ÇEŞMESİ
Karabayraktaroğlu evi MSGÜkarşısında olan bu çeşmenin 1843 (H.1259) tarihinde onarımı yapılmıştır. Kitabesi yoktur. Ayna taşında 1259 tarihi bulunmaktadır.
 
ŞEYH EYYÜP CEŞMESİ
Şeyh Eyyüp Mahallesinde MSGÜolan bu çeşmenin 1566 (Hi283 tarihinde onarımı yapılmıştır. İki satırlık bir kitabesi var.
 
TEPECİK PINARI
Tepecik Mahallesinde MSGÜbulunan bu çeşmenin 1807 (H.1222) tarihinde Boduroğlu ile Tevekgelci tarafından onarımları yapılmıştır. iki satırlık Sülüs yazı ile yazılı kitabesi vardır.
 
TULUK PINARI
Yavruturna Mahallesinde MSGÜ1959 (H.1276) tarihinde yapılmıştır. Kitabesi vardır.
 
UZUN ALI ÇEŞMESİ
Yavruturna Mahallesinde MSGÜKulaksız Sokağında bulunan 1887 (H.1305) tarihinde Varnalı Ali Ağa tarafından onarımı yapılmıştır.
 
YAVRUTURNA PINARI
Yavruturna Mahallesi MSGÜGarip Dede yanında bulunan bu çeşme Karamanoğlu İbrahim Bey tarafından 1889 (H.1317) tarihinde yaptırılmış dört satırlık kitabesi bulunmaktadır

 

 

BU ÇALIŞMA TELİF ESERİDİR İZİN ALMADAN KULLANMAYINIZ!

BİR ÖNCEKİ Sayfaya dönmek için tıklayınız

KİTAP BAŞINA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

 
 

BİLGİ PAYLAŞILDIKÇA KIYMETİ ARTAR!

Hazırlayan  Mahmut Selim GÜRSEL yazışma adresi  corumlu2000@gmail.com

DİKKAT ! BU BİLGİ TELİF ESERİ OLUP YAZARI VE YAYINEVİMİZDEN  İZİN ALINMADAN KULLANILMAMALIDIR
 
Gizlilik şartları ve Telif Hakkı © 1998 Mahmut Selim GÜRSEL adına tüm hakları saklıdır. M.S.G. ÇORUM
 Hukuka, Yasalara, Telif  ve Kişilik Haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.