BİLGİ PAYLAŞILDIKÇA KIYMETİ ARTAR!

1

Aşağıdaki dizinler ile tıklayarak üye olmadan sayfalara girebilir ve inceleyebilirsiniz!

1

Hazırlayan  Mahmut Selim GÜRSEL yazışma adresi  corumlu2000@gmail.com

GÜRSEL YAYINEVİ SİTE BAŞINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

ÇEVREMİZ DERGİSİ ARŞİVİNE DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ

KİRLİLİK; ÜLKEMİZDE VE DÜNYADA KİRLENEN O KADAR ÇOK ŞEY VAR Kİ!

 

YAĞDI YAĞMUR ÇAKTI ŞİMŞEK!

            Çorum’un ilkbahar ile yaz arasındaki zaman dilimi oldukça karışık ve eskilerin bizlere söyledikleri Zemheri- Abril- Kırk İkindi-Gün Dönümü ve belirli fırtınalar ile ilişkilendiremezsiniz. Çorum’un bu döneminde nelerin olacağını sadece bizi yaratan bilir. Bakarsın ne yağmur yağar, ne havada bulut olur. Bakarsın bütün fırtınalar ve belirli günler takvimine göre gelir geçer. Gelir geçer de deler geçer. Bir sürü sel perişanlıkları ve bazen de vadesi yetenlerin boğulmalarına kadar varan bir yağış tufanı olur. Bu şekilde olanlarını benim gibi yaşayanlar da hatırlarlar.

            Geçen gün saat kulesinin oradan geçerken bir kazı çalışmasının olduğunu gördüm. İlgilendim ve baktım. Tırtıl borulardan yağmur suyunun fazlası için belediye girişimde bulunmuş. İyi hoş da bu borunun gelen su debisini düşünmeden ve araştırmadan yapılmış ani kararın bir ürünü olduğu görülmektedir. Aynı hatalar Bahçelievler birinci caddede ve Bahabey caddesinde de yapılmış buralarda oturanlara epey çamur çiğnetilmişti. Son yağışta meydana gelen su akıntılarını sokaklara taşması bunun en büyük etkeni olduğu gözükmektedir. Belediyeyi alel acele bir işler yapma telaşı içinde görmek çok vahim ve boşa yapılan masraf olmaktan ileriye gitmeyeceğini ve buraya resimde görülen boruların ilk yağmurla dolacağı bir gerçektir. Valilik evi önünü kot alarak şehir çıkışında tahliye edilecek yer olan Derin Çay arası kotun bu boruların akıntısında meydana gelecek olan kum ve toprak ile suyuk getireceği molozlarla dolacağı aşikârdır.

            Valilik ve suyun boşalacağı yerin alt yapısı için kazılması yapılmaktadır. Bu borular buraya gelen suyun uymayan bir debisi ili baş edebilmesi için en az iki sıra konularak belki gelen suların bir kısmı yer altında yapılan bu hizmetle bertaraf edilebilir. Daha iyisi ise burasını biraz daha geniş tutarak 2x2 metrelik bir beton tünel ile akıntının tamamı yer altına verilebilir.

            Hizmetin kötüsü olmaz fakat hizmetin yetersini olursa yapılan masraf ve hizmet göstermelik olarak kalır. Ayrıca masraf çarçur edilerek  “israf” edilmiş olunur. Bu benim görüşüm. Sizlerde görüşlerinizi yazarsanız corumlu2000@gmail.com adresime adınızı soyadınızı ve TC kimlik nonuzu yollarsanız önerinizi adınızla yayınlarım

 

Mahmut Selim GÜRSEL

GAZİ AZA(P)  AHMET VE KÜLTÜR SİTESİ ÖNÜ  
GAZİ VE KULAKSIZ SOKAĞI KAVŞAĞI

BELEDİYE KAZI ÇALIŞMASI PTT ÖNÜ
PTT ÖNÜ AÇILAN BORU DÖŞEME HATTI KOT ÖLÇÜMÜ

SAYFA BAŞINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

BİLGİ PAYLAŞILDIKÇA KIYMETİ ARTAR!

ÇEVREMİZ DERGİSİ ARŞİVİNE DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ

GÜRSEL YAYINEVİ SİTE BAŞINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Aşağıdaki dizinler ile tıklayarak üye olmadan sayfalara girebilir ve inceleyebilirsiniz!

1

Hazırlayan  Mahmut Selim GÜRSEL yazışma adresi  corumlu2000@gmail.com

 Hukuka, Yasalara, Telif  ve Kişilik Haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.1

Gizlilik şartları ve Telif Hakkı © 1998 Mahmut Selim GÜRSEL adına tüm hakları saklıdır. M.S.G. ÇORUM