SANAL OLMAYAN ;
 "FİKRİ HÜR, VİCDANI HÜR"
YAZARLAR TOPLULUĞUNA   HOŞ GELDİNİZ !
01-11-2008
DİKKAT ! BU BİLGİ TELİF ESERİ OLUP YAZARI VE YAYINEVİMİZDEN  İZİN ALINMADAN KULLANILMAMALIDIR

Hazırlayan  Mahmut Selim GÜRSEL yazışma adresi  corumlu2000@gmail.com

 

SANAL FİKİR DERGİSİ DİZİNİNE DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ

1

GÜRSEL YAYINEVİ SİTE BAŞINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

1

BİLGİ PAYLAŞILDIKÇA KIYMETİ ARTAR!

Mehmet Şakir ÇIPLAK

1948 yılında Çorum'da doğdu. İlk ve Orta öğrenimini  Çorum'da  yaptıktan sonra 1970 yılında Bursa Eğitim  Enstitüsünün  Türkçe  bölümüne girdi.1973 yılında Türkçe öğretmeni olarak mezun oldum.  Çeşitli  illerde  öğretmenlik  ve  yöneticilik yaptı. 
Babası  1. Dünya  ve İstiklâl savaşlarına katılarak önemli yararlılıklar gösteren Çamlıcalı İsmail  Efendidir.  Bu yararlılıklarından dolayı İstiklâl Harbinden  sonra T.B.M. Meclisinin karar ve Meclis Başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün imzasıyla kırmızı şeritli "İstiklâl Madalyası" ile ödüllendirildi. Çorum'da ilk defa Kuva-i Milliye hareketinin başlaması için bugün Veli Paşa Hanı diye bilinen Hitit Gıda müessesinin üzerindeki han odalarında ilk Kuva-i Milliye derneğini kuran altı kişiden birisidir. Daha sonra kendi yöresinde ilmi,siyasi ve toplumsal  görevler  ifa ederek son derece sevilen ve sayılan bir kişilik kazanmıştır.Böyle renkli bir  ailede yetişen M. Şakir Çıplak öğretmenliğe ve yazarlığa daha  okul  yıllarında kendisini  hazırlamıştır. Onun hayatını; Öğretmenlik,Yazarlık ve Yöneticilik diye üç bölümde ele  almak  mümkündür. Öğretmenliğe  ilk  defa  Bitlis  Lisesinde  başladı . Daha sonra Bursa Erkek Lisesi ve Bursa İmam-Hatip Lisesinde devam etti. 980 öncesinde Çorum İmam- Hatip Lisesinde  göreve  başladı. Buradaki öğretmenlik ve yöneticilik  görevlerim 1992 yılına kadar sürdü.  1992  yılında Çorum Milli Eğitim Şube Müdürlü,sonra aynı yerde Müdür Yardımcılığına geçti. Kasım 1996-Ekim 1997 tarihleri  arasında  Milli Eğitim  Müdürlüğü görevinde bulundu. Gerek öğrencilik ve Öğretmenlik,gerekse yöneticilik yılların da hiçbir ceza almamış, birçok  ödül, teşekkür  ve taktir name ile taltif edilmiştir. 
İlimizde   İlahiyat  Fakültesi  açıldığı 1993 yılından  beri bu Fakültede Türk Dili  İslâm Edebiyatı ve Türk Dili derslerine girdim. 1998 yılı başlarından itibaren ise bir Fakültede Öğretim Görevlisi olarak görev aldı. Lise yıllarında  yazı yazmaya başlaya M. Şakir Çıplak, o zaman Çorum'da yayınlanan "Yeni Çorum"Gazetesinde Aydın Kaleli'nin dikkatini çekmiş. Yazı  yazması  için  kendisini  teşvik etmiştir. Yüksek öğretimi  sırasında  Bursa'da  düşünce ve fikir çevresini  genişletmiş  "SUR"  isimli bir Fikir Sanat ve Edebiyat dergisi çıkartarak yeni bir edebiyat ve fikir çevresi oluşturmaya çalıştırmıştır. Bu derginin daha  sonraki yıllarda (Hekimoğlu İsmail tarafından çıkartılan aynı  adlı dergiyle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Onların bu isimle çıkış tarihi da ha sonraki yıllara rastlar.) Sur Dergisinin yazarları arasında: Beşir Ayvazoğlu,Yaşar Nuri Öztürk,Sabri Akdeniz, merhum  Faruk  Kadri  Timurtaş, İlhan Yardımcı,Ali Erdal,Mücahit Yılmaz, Yılmaz  Özgür gibi isimler vardı. Sur dergisi 1971-1974 yılları arasında 17 sayı yayımlandı. O zaman önemli bir etki de sağlamıştır. Sur Dergisinin hem Yöneticiliğini,hem de yazı işlerini yürüttüm. Daha sonraki yıllarda: Bursa Marmara,Bursa Hakimiyet,Ankara'da yayımlanan Zafer gibi gazetelerde de yazıları çıktı. Bazı edebiyat ve sanat dergilerinde denemeler, eleştiriler  ve  hikayeleri  yayımlandı. Yine Çorum' da İmam-Hatip Lisesinde "İDRAK" adlı dergiyi yayımladı. Bu dergi de Çorum halkı tarafından beğeni kazanmıştır. 
Çorum'da  yayımlanmaya  başlayan   Çorum   Hakimiyet  Gazetesinin  kurulması ve yayın hayatına  başlamasında  önemli  görevler aldı. Bu gazetede yazdığı köşe yazıları ile Çorum'da kendisini tanıttı. Yazı hayatı halen devam etmektedir. Ayrıca Çorumlu 2000'da de yazıları çıkmaktadır.  Çorum'da  birkaç  defa  sahnelenmiş olan "İstiklâl Marşı'nın Kabulü" isimli tiyatro eseri bastırılmamıştır.  İlahiyat  Fakültesi'nde  okuttuğu  ders notlarını bir araya getirerek"Türk İslâm Edebiyatı" adlı çalışması kitaplaştırılmış ve  Fakültede  ders notu olarak okutulmaktadır.Bu güne kadar yazdığı yazılarım gazete  ve dergilerde durmaktadır. İleride bu çalışmaların yayınlanması bir çok okuyucunun  dileğidir.  Öğretmenlik  ve yazarlık hayatında birçok kişi ile tanışmış ve insanların  hayata bakışı,hayattaki  rolleri, alışkanlıkları ve amaçları doğrultusunda  iyi  gözlemler yaparak yorumlama imkanını bulmuştur . Hayatın daha çok olumlu ve yaşanabilir yanlarına bakarak en iyi ve güzeli yakala manın  mümkün  olduğuna inanan yazarın yazılarında  daha  çok  gözlemleri etkisi vardır. Yayınlanan yazıları  içinde Çorum'un  gelişmesi ve yeniden yapılanması  hususundaki  öneri ve görüşleri çeşitli platformlarda tartışılmıştır. Bu yazıları kitaplaşması halinde
Çorum için yararlı olacaktır. Yayınevimizin basılmış ve sanal yayınlanmış dergilerinde yazıları bulunmaktadır.
DİKKAT ! BU BİLGİ TELİF ESERİ OLUP YAZARI VE YAYINEVİMİZDEN  İZİN ALINMADAN KULLANILMAMALIDIR

Hazırlayan  Mahmut Selim GÜRSEL yazışma adresi  corumlu2000@gmail.com

DİKKAT ! BU BİLGİ TELİF ESERİ OLUP YAZARI VE YAYINEVİMİZDEN  İZİN ALINMADAN KULLANILMAMALIDIR

SANAL FİKİR DERGİSİ DİZİNİNE DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ

1

GÜRSEL YAYINEVİ SİTE BAŞINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

1

BİLGİ PAYLAŞILDIKÇA KIYMETİ ARTAR!

1

 
 Hukuka, Yasalara, Telif  ve Kişilik Haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.

1

Gizlilik şartları ve Telif Hakkı © 1998 Mahmut Selim GÜRSEL adına tüm hakları saklıdır. M.S.G. ÇORUM