DİKKAT ! BU BİLGİ TELİF ESERİ OLUP YAZARI VE YAYINEVİMİZDEN  İZİN ALINMADAN KULLANILMAMALIDIR

Hazırlayan  Mahmut Selim GÜRSEL yazışma adresi  corumlu2000@gmail.com

 

 
 

TAKDİM

            Bu sanal kitapta bulunan çalışmalar; arkadaşlarımızla birlikte basılı olarak yayımladığımız 53 sayı “Çorumlu 2000 Aylık Kültür Sanat Tarih ve Edebiyat” dergimiz ve 54’üncü sayıdan sonra da sanal olarak yayımladığımız dergi ile “Sarı Çiğdem Şiir Defteri” dergimizde yayımlanmış çalışmalardan derlenmiştir

Tarafımdan arkadaşıma bir ufak armağan olarak hazırladığım bu sanal çalışmamda onların da çalışmalarını derli toplu olarak sizlere sunmak amacı taşımaktadır.

Çalışmalarımın bir sanal kitaplık olarak sizlere ulaşması ve sizlerinde bilgilenmenizi ve ilgileneceğinizi ummaktayım.

Mahmut Selim GÜRSEL

Bu çalışma  "TELİF ESERİ OLUP"  Çizeri ve bu siteden izin almadan kullanmayınız!

 

 • Uğur PAMUK

 • 1956 yılında Çorum'da doğdum. 1977 yılında Çorum Meslek Yüksek Okulu Makine Teknikerliği bölümünden mezun oldum.  Halen  Türkiye Kömür  İşletmeleri  Alpagut-Dodurga Linyitlerinde Teknik Ressam olarak görev yapıyorum.  İlk  karikatürüm  1976 yılında yanılmandı. Daha sonra karikatürlerim Gırgır, Çarşaf,Karikatür gibi mizah dergilerinde  ve  karikatür albümlerinde yayınlandı.  4 kişisel  sergi açtım. İkisi birincilik olmak üzere 14 ödül aldım. Karikatürcüler  Derneği üyesiyim. 
  İlkokul sıralarında her çocuğun   olduğu  gibi benimde     hayallerimdeki meslek; pilot olmaktı.Ancak lise  yıllarında gerçek kimliğime  kavuştuktan    sonra hayal kurmaktan vaz geçip hayata atıldım . 
  Mesleğim    Teknik Ressamlık, seçtiğim  meslekten  başka bir işte çalışmaktayım. (tabi öğrenci iken gazete satmak,atölye işçiliği yapmak hariç)  Başımdan geçen bir anım ise: Daha önce görev yaptığım  Elbistan'da  "Sigara" konulu sergi açmıştım.1 yıl sonra  ise   "Elbistan  Değil Elmistan Olsun" isimli çevre konulu sergi açmıştım. Sergiyi gezen yerel  gazete çevre konulu  sergiyi  gezdiği  halde ertesi gün ki  gazetede  sigara konulu sergiyi zevkle  izledik  diye  yazmıştı.  Kendi kendime demek ki  1 yıl önceki  "Sigara"  konulu  sergiden  çok etkilenmişler dedim. 
  Mesleğimin pek avantajları olduğunu söyleyemem. Ancak mesleğimi seviyorum.  Gençlere öneririm. Karikatürü  amatör ruhla sürdürüyorum. Karikatürden  geçimimi sağlamadığım için profosyonelce  yapmıyorum.  Karikatürü   herhangi birisi tavsiye etmedi. Ancak babam "Akbaba" dergisi okuyordu. 
  Karikatürü  Akbaba'da sevdim, Gırgır'da karikatürüm yayımlandı ve dört elle sarıldım.  Karikatürde  14 ödül aldım. Ödüllü bir sanatçı  için  ölçü değil elbette. Önemli olan kalıcı eserler üretmek. 
  İdealim kendime örnek aldığım Türk çizerleri ile tanışmak,onların  ortamına girebilmekti,bu idealim gerçekleşti. Herhangi bir çalışmamı yayımlayamadım . 
  Karikatürcüler Derneğinin düzenlediği sergilere katılıyorum.  Dost Haber Gazetesinde günlük karikatür çiziyorum. Çorumlu 2000 Dergisi çıktığından bu yana karikatür çiziyorum. Bir karikatürüm bu dergide kapak oldu. 
  Sanat anlayışım: Toplumcu gerçekçiliktir. Çizgilerimle vermek istediğim mesaj;daha yaşanılası bir dünyanın kurulması için özgür düşünce ve barış için bir arada  yaşamayı savunmaktır. Bunu da  güler  yüzlü bir biçimde ifade etmeyi tercih ettiğim için  karikatür  çiziyorum. Karikatür evrensel bir dildir.  Yazıdan  arındırılmış olduğu için dünyanın her yerinde geçerli bir dildir. İletişimdeki kolay lığı ve güncelliği büyük bir avantajdır. 
  Nasrettin  Hocamız gibi eşeğe ters binenler  anlatmak istediklerini mizahi bir biçimde anlatırlar.  Sizin  Çorum'da Çorumluları  şu  bizden,şu değil demeden  tüm  sanat adamlarını aynı gözle görmenizi  taktir  ediyorum.  Sizin  gibi insanların azınlıkta kalmamasını diliyorum. İlginizden  dolayı teşekkür  eder, tüm  eşeğe ters binenlere saygılarımı sunarım.
  Internet’te Yazarımız http://corumlu2000.dergisi.info  Çorumlu2000 Aylık Kültür Sanat ve Tarih ve Edebiyat Dergisinde karikatürleri yayınlanmıştır. corumlu2000@gmail.com
 •  

 •  

   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

    SAYFA BAŞINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ!  

   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

  BİLGİ PAYLAŞILDIKÇA KIYMETİ ARTAR!

  Hazırlayan  Mahmut Selim GÜRSEL yazışma adresi  corumlu2000@gmail.com

  DİKKAT ! BU BİLGİ TELİF ESERİ OLUP YAZARI VE YAYINEVİMİZDEN  İZİN ALINMADAN KULLANILMAMALIDIR
   
  Gizlilik şartları ve Telif Hakkı © 1998 Mahmut Selim GÜRSEL adına tüm hakları saklıdır. M.S.G. ÇORUM
   Hukuka, Yasalara, Telif  ve Kişilik Haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.